Spasimo istarske koze

Evo kako možete sudjelovati u projektu pomoći ugrožene pasmine. 52 su već udomljene

| Autor: Gordana Čalić Šverko
(Snimila Gordana Čalić Šverko)

(Snimila Gordana Čalić Šverko)


Prije tri godine krenuli su s osnovnim stadom od pet istarskih koza. Danas ih u OPG-u Jelenković u selu Zovići imaju dvadeset sa željom da se šire do tridesetak. Prvih pet koza obitelj Jelenković dobila je od Agencije za ruralni razvoj Istre koja je vlasnik koza, a oni su posjednici.

Vratit će ih podmlatkom kada stado dosegne željeni broj. U bližoj budućnosti plan im je otvoriti mini siranu, proizvoditi sir, skutu, mliječne proizvode, stoga su i završili tečaj prerade mlijeka.

Ponosni na kozu Belu

U OPG-u Jelenković ponosni su na svoju kozu Belu koja se je na ovogodišnjem Festivalu sira u Svetvinčentu na 24. izboru za "Naj kozu", okitila titulom Miss Istre. Zanimljivost njihove farme predstavljaju i četiri koze u AZRRI- jevom sustavu usvajanja: Keka, Roška, Bela i Maza. Posvojitelji su im dali ime, mogu ih posjećivati, a doniranim sredstvima pružili su potporu uzgajivačima ove kritično ugrožene pasmine.

- Nama kao uzgajivačima koji smo na samom početku to jako puno znači. Doniranim sredstvima dovršili smo štalu podignutu potporama Istarske županije, nabavili smo i hranu. AZRRI-jev sustav poticaja koji obuhvaća i savjetodavni dio, pravi je vjetar u leđa. Bilo bi dobro kada bi se što više mladih potaknulo da se upuste u uzgoj istarskih koza, kazala je Daniela. Jelenkovići su mladi uzgajivači, Danieli su 34 godine, a suprugu Damjanu 36 godina. Oko koza rado pomažu kćerkice 9-godišnja Emili i 7-godišnja Elis.

(Snimila Gordana Čalić Šverko)(Snimila Gordana Čalić Šverko)

Simboličko usvajanje istarskih koza, podrška je uzgajivačima kroz projekt Fonda za očuvanje istarske koze koji kao zadatak ima prikupljanje financijskih sredstava s ciljem direktne pomoći zaštite i očuvanja ove vrijedne autohtone pasmine.

Koza - živi svjedok povijesti

Fond "Naša istarska koza" i program usvajanja, kroz koji pojedinci, obitelji, ustanove, institucije, poslovni subjekti, doslovno svi, mogu aktivno sudjelovati, pokrenut je u ožujku ove godine kako bi se projekt dodatno podržao i kako bi se uzgajivačima osigurala dodatna financijska sredstva kojima će osigurati dobrobit istarskih koza.

Simboličnim usvajanjem koze, posvojitelji, ne samo da joj daju ime, već je mogu redovito posjećivati i pratiti njezin napredak, stvarajući osobnu povezanost s prirodom i kulturnim nasljeđem Istre. Donirana sredstva, koja nisu mala, putem Udruge uzgajivača transferiraju se vlasnicima usvojenih koza koji ih moraju namjenski utrošiti sukladno planu koji dostavljaju AZRRI-u.

(Snimila Gordana Čalić Šverko)(Snimila Gordana Čalić Šverko)

Kompletno poslovanje fonda osigurano je putem posebnog računa pri AZRRI-u, a financijske transakcije u potpunosti su transparentne, čime se osigurava da donatori mogu biti zadovoljni načinom utroška doniranih novčanih sredstava, a godišnjim izvješćima pratiti ne samo rad Fonda, već i način utroška sredstava za svoje usvojene istarske koze.

Do sada su 52 koze pronašle svoje posvojitelje, među kojima su gradovi poput Umaga, Pule, Poreča, Buzeta, Labina..., kao i javne osobe poput Valtera Flega i Dražena Turine Šajete te Franke Ćorluka Batelić. U projekt su uključene i udruge, vrtići, tvrtke i pojedinci. Svaki posvojitelj postaje dio misije koja spaja povijest, prirodu i ljude, čuvajući dragocjenu baštinu Istre.

(Snimila Gordana Čalić Šverko)(Snimila Gordana Čalić Šverko)

Voditelj AZRRI-jevog centra za razvoj ruralnog poduzetništva Edmondo Šuran kaže da im je želja obratiti se i iseljenicima u cijelom svijetu koji imaju emociju prema Istri kako bi simboličnim činom usvajanja pomogli uzgajivačima da očuvaju istarsku kozu na pašnjacima gdje joj je i mjesto.

Uzgajivači poput Ivana Šolića iz Škropeti koji brine o 12 usvojenih koza, i Davida Trenta iz Galižane sa 17 takvih grla, predano rade na očuvanju pasmine. Ivan Milohanić iz Veleniki vodi stado u kojem je 10 usvojenih koza, dok Snježana Buić iz Muntića ima takvih devet. Jelenkovići iz Zovići također, uz ostale koze, brinu i o četiri koze koje su pronašle posvojitelje.

Istarska banka animalnih gena

Ipak, jedna koza iz Škropeti i 11 iz Galižane još uvijek čekaju posvojitelje, nekoga tko će im dati ime, posjećivati ih i sudjelovati u njihovom očuvanju i očuvanju ovog vrijednog genetskog resursa.

Istarska koza nije samo simbol na grbu, već živi svjedok povijesti. Usvajanjem jedne od koza iz Galižane ili Škropeti, dobiva se mogućnost imenovati je, aktivno sudjelovati u očuvanju pasmine i ostaviti svoj trag u očuvanju lokalne tradicije. Više informacija o projektu, dostupnim kozama i vrlo jednostavnom procesu usvajanja može se potražiti na stranicama projekta istarskakoza.com.

Projekt revitalizacije istarske koze, AZRRI je pokrenuo u suradnji s Udrugom uzgajivača istarske koze i Istarskom županijom. Ova inicijativa ima jasnu misiju, očuvanje i unapređenje autohtone pasmine te osnaživanje stočarstva kao jednog od temelja istarskog identiteta.

(Snimila Gordana Čalić Šverko)(Snimila Gordana Čalić Šverko)

Projekt se temelji na nekoliko ključnih inicijativa, uključujući edukaciju uzgajivača, očuvanje genetske raznolikosti i financijsku podršku kroz subvencije i kreditne linije. Posebnu ulogu ima Istarska banka animalnih gena koja prikuplja i pohranjuje genetski materijal koza, osiguravajući dugoročno očuvanje pasmine.

Istarska banka animalnih gena prikuplja i pohranjuje genetski materijal koza, uključujući tkivo, spermu i jajne stanice. Ovaj znanstveni pristup koristi se za planiranje uzgoja, sprječavanje križanja u srodstvu i očuvanje genotipa i fenotipa, odnosno ključnih osobina istarske koze.

Provedba uzgojnog programa istarske koze temelji se upravo na podacima koji se dobivaju genotipizacijom cjelokupne populacije, odnosno dobiveni rezultati koriste se za provedbu plana sparivanja u trenutno vrlo maloj populaciji istarskih koza od svega 192 grla.

Istarska koza, kazao je voditelj Centra za održivi razvoj stočarstva AZRRI-ja Gordan Šubara, ima specifičnu priču, bila je maknuta s istarskih prostora jer se smatralo da uništava biološku raznolikost, da uništava šume. Danas je sasvim suprotna situacija, danas je potreba vratiti je u prostor.

(Snimila Gordana Čalić Šverko)(Snimila Gordana Čalić Šverko)

U sklopu projekta prekogranične suradnje Slovenija - Hrvatska APRO, koji se provodio od 2011. do 2013. godine obišlo se svako stado, od svih koza koje su odgovarale cilju utvrđivanja opstojnosti istarske koze uzeti su uzorci i Agronomski fakultet proveo je istraživanje i utvrdio da istarska koza postoji, doduše u jako malom broju.

Proces revitalizacije započeo je 2020. godine, kada su Istarska županija i AZRRI pokrenuli Akcijski pan revitalizacije uzgoja istarske koze, i ostvario je značajan uspjeh: broj istarskih koza porastao je s kritičnih 50, na trenutna, još uvijek kritična 192 grla, ali s pozitivnim tendencijama. Cilj je nastaviti s konsolidacijom populacije i posljedičnim povećanjem broja istarskih koza i održivim uzgojem, kako bi do kraja desetljeća broj koza prešao broj od tisuću grla, čime bi pasmina bila dugoročno spašena.

Također, glavni je cilj da gospodarstva uzgajivača istarske koze postupno postanu dugoročno gospodarski održiva. Da bi se to postiglo trebaju rasti u broju koza na gospodarstvu, ali trebaju rasti i u osposobljenostima svojih nositelja - samih uzgajivača kako u uzgoju, tako i u proizvodnji prehrambenih proizvoda istarske koze.

Osnovana i udruga uzgajivača

Kao i svakom svom projektu, AZRRI i ovim projektu očuvanja vrijednog genetskog resursa, pristupa multidisciplinarno. Program se gradi zajedno s uzgajivačima udruženim u udrugu uzgajivača Istarska koza, znanstvenom zajednicom koja zajedno s AZRRI-em usklađuje znanstvena istraživanja važna za uzgoj istarskih koza, s Istarskom županijom koja osiguravanjem potpora i povoljnih kreditnih linija osigurava dugoročne investicije u uzgoj i preradu sirovina te osigurava besplatno savjetodavno praćenje zdravlja stada cjelokupne populacije istarskih koza te, u konačnici, sa sektorom gospodarstva i turizma koji osiguravaju tržište za stare i nove proizvode od sirovina dobivenih uzgojem ove vrijedne životinje.

(Snimila Gordana Čalić Šverko)(Snimila Gordana Čalić Šverko)

Uz sve to, AZRRI je u sklopu svojih aktivnosti utemeljio i hvalevrijedan alat putem kojeg cjelokupno društvo i svaki pojedinac može dati svoj doprinos u očuvanju tradicije i kulture stočarstva Istre, a to je upravo program usvajanja koza.

Teško je zamisliti Istru bez zelenih pašnjaka, maslinika i stada koza. Istarska koza, simbol izdržljivosti i snage, kroz stoljeća je hranila pretke i oblikovala poljoprivredu i povijest ovog kraja. Danas ova pasmina treba pomoć da bi nastavila svoju priču.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter