Posljednjeg vikenda u srpnju u Pićnu, gradiću bogate povijesti i kulturne baštine smještenom u srcu Istre, organiziran je Festival "Šćorice", festival pričanja priča i kreativnosti. Kulturnog je i zabavnog karaktera, a namijenjen je prvenstveno djeci.
Pićan, mjesto u kojem se isprepliću stvarnost i mašta, dugi niz godina njeguje pripovijedanje te ponosno čuva predznak mjesta legendi i priča. Tako se generacijama prenosi vrijednost nematerijalne kulture. Ovogodišnje "Šćorice", posjetiteljima su ponudile raznovrstan program ispunjen zabavnim i edukativnim sadržajima na brojnim lokacijama u gradu.
Priča se može ispričati kroz različite umjetnosti koje se na ovom festivalu objedinjuju u plesu, glumi, igrama, poeziji, likovnom stvaralaštvu... Festival daje široki spektar mogućnosti za sve sudionike jer se svaka šćorica (priča) može ispričati, prikazati, čak i osjetiti, na sve načine. Festival "Šćorice" je zapravo što god si pojedinac zamisli.
Stoga, "Šćorice" su slobodna kreativnost sudionika i posjetitelja. Festival je ponudio sadržaje koji obogaćuju svakog posjetitelja novim saznanjima, podsjećaju na vrijednosti usmene predaje, ističu tradiciju i naglašavaju važnost poštivanja lokaliteta iz kojega dolazimo, te zabavljaju posjetitelje raznim maštovitim i smiješnim zbivanjima. U subotu, 27. srpnja, program je započeo u 18 sati izradom figura od balona cirkusa Loop iz Samobora, nakon čega je uslijedilo predstavljanje slikovnice pod nazivom "Legenda o trnoplesarima" Osnovne škole Vladimira Nazora iz Pićna - Područne škole u Potpićnu.
Nakon toga predstavljena je izložba likovnih radova učenika, a posjetitelji su mogli pogledati predstavu "Priča o slovima" pulskog Teatra Naranča. U isto vrijeme, ali na drugoj lokaciji, otvorena je izložba priznatog ilustratora Zdenka Bašića "Čarobna Istra". Održana je i lutkarska predstava "Svojeglavi štapić" Davida Petrovića iz Rijeke te "Pčelica Maja" Teatra Naranča.
Organizirane su i radionica lončarenja s Meraniom, rudarske šćorice s Ivonom Orlić te "Paint&Juice" radionica za djecu i roditelje. Posljednja predstava tog dana, također u izvedbi Teatra Naranča bila je "Cvrčak i mrav" nakon "Dana u životu rudara", predstavljanja rudarske turističke ponude Općine Raša. Istra Inspirit priredila je interpretativnu šetnju "Macić" a tijekom prvog dana trajanja festivala, koji je zaključen audio-vizualnim spektaklom "Legenda o trnoplesarima" na pićanskom zvoniku te koncertom Predraga i Jone Ljuna, posjetitelji su mogli pratiti vođenu turu "Koracima pićanske povijesti" Kristijana Žgaljardića na hrvatskom i engleskom jeziku.
Tura je ponovljena i naredni dan. Nedjeljni program započeo je cirkuskom predstavom "Los Flacos show" kompanije Cirkeros iz Rijeke. Održana je i predstava Dječjeg vrtića "Bambi" iz Pule a nakon njih na rasporedu je bila predstava "Legenda o trnoplesarima" Osnovne škole Vladimira Nazora iz Pićna - Područne škole u Potpićnu. Dječji vrtić "Lišnjak" iz Pićna predstavio je svoj projekt zavičajnosti "Šćorice o žveljarinu i košarama", a održane su zanimljive radionice i priče.
Onu o rudarskim macićima pripovijedali su članovi Teatra Naranča. Održana je i radionica sitotiska Vjerana Juhasa iz Pule te Ples na tavolac u izvedbi KUD- a Pazin, cirkus u pokretu "Pierotts" skupine Cirkeros i performans "Olympia" Mare di Clown te predstava "Kako preživjeti punicu" Teatra Naranča . Bila je to posljednja produkcija festivala, koji je svečano zatvoren u 22.30 sati, neposredno pred koncert Nine Fakin.
Cijelog vikenda za vrijeme trajanja festivala zainteresirani su mogli zaviriti u "kovu", odnosno rudnik, koja je postavljena kao instalacija, sudjelovati i u kreativnim rudarskim radionicama i igrama po starinski. Mogli su ući u Mini ranch Vlade Bratičića, oslikati lice tehnikom facepaintinga, razgledati umjetnički kutak s izložbom lokalnih umjetnika, izložbu rudarskih eksponata Narodnog muzeja u Labinu i Mići merkat. Svojim se aktivnostima predstavila i Udruga cerebralne paralize Istarske županije te Centar za inkluziju i podršku u zajednici Labin.
Bile su tu i Igraonica Roko Šćorac u vrtičkoj oazi Dječjeg vrtića "Lišnjak", gdje su se djeca mogla opustiti i zabaviti s odgojiteljicama, igra traženja karbončića i nagradna igra "Fotkaj se". Karbončiće su nestašni macići sakrili po cijelom gradu, a među njima je i jedan zlatni karbončić. Onaj koji je za vrijeme festivala pronašao najviše karbončića, ali i onaj koji je pronašao taj zlatni karbončić donio ga je na Info point i dobio zasluženu nagradu.
Festival "Šćorice" organizirala je Općina Pićan uz pomoć Istarske županije i Turističke zajednice Središnje Istre te uz podršku tvrtki Mega Pack d.o.o., Fusio d.o.o., Rockwool Adriatic d.o.o., G1 d.o.o. i OTP banka d.d. Uz veliki broj posjetitelja koji su se mogli interaktivno uključiti u festivalski program sudjelovalo je i lokalno stanovništo, umjetnici te veliki broj djece za koje je u konačnici festival i namijenjen.