(Snimio Zvonimir Guzić / Glas Istre)
Polaganjem vijenaca i minutom šutnje za sve poginule borce u Narodnooslobodilačkom ratu, naročito s ovog dijela Poreštine, ali i poginulim braniteljima u Domovinskom ratu, te kratkim govorima, na Rušnjaku je obilježena 81. godišnjica prvog većeg organiziranog odlaska partizana iz ovog dijela Istre u narodnooslobodilačku borbu pod vodstvom narodnog heroja Joakima Rakovca.
Uz tristotinjak posjetitelja skupu su nazočili i mnogi uglednici iz društveno-političkog i javnog života među kojima su bili bivši predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić, istarski župan Boris Miletić, koji je jučer bio u ulozi izaslanika predsjednika RH Zorana Milanovića, zatim saborski zastupnici Dušica Radojčić, Dalibor Paus i Loris Peršurić ujedno i gradonačelnik Poreča, predsjednica istarske Županijske skupštine Sandra Čakić Kuhar, predsjednik Gradskog vijeća Grada Poreča Zoran Rabar, predsjednica predsjednica Saveza udruga antifašističkih boraca i antifašista Istarske županije Ada Damjanac, predsjednik zajednice društava Josip Broz Tito Istarske županije Josip Hrvatin, predsjednik Udruge antifašističkih boraca Poreč Arduino Matošević te predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana domovinskog rata Poreč Mirko Buić.
Skupu se prvi obratio predsjednik porečkog UAB-a Arduino Matošević koji je rekao kako Rušnjak za Poreč predstavlja simbol antifašizma i stoljetne borbe Istrijana za pripojenje matici zemlji.
- Njih 69 je ustalo da bi mi živili u slobodi, demokraciji, otvorenih granica i bili gospodari na svojoj zemlji. Ovu današnju slobodu platilo je 17 milijari Istriani koji su svoje živote ostavili na raznim bojištima širom domovine. Ponosni smo i na naše borce Domovinskog rata koji su sačuvali utvrđene granice Republike Hrvatske stečene u Drugom svjetskom ratu i potvrđene od ZAVNOH-a i AVNOJ-a, rekao je Matošević kritizirajući sadašnju vlast što ne osuđuje i ne reagira na ustaštvo koje je uvijek prisutno u društvu.
Dojmljivim govorom skupu se obratila predsjednica SAB-a Istarske županije Ada Damjanac.
- Tu smo danas da odamo počast svima onima, koji su predvođeni narodnim herojima Joakimom Rakovcem i Jožom Rušnjakom toga ljeta 1943. godine krenuli u borbu protiv fašizma. Imali su viziju i hrabrost i znali su da jedino partizanskom borbom mogu doći do slobode koju mi imamo. Zahvaljujući njima mi smo danas svoji na svome, nismo šćavi, zahvaljujući njima Istrijani su sačuvali ognjište, svoj jezik i svoju kulturu. Oni su rekli ne fašizmu i taj duh je postao način života u Istri, rekla je Damjanac istaknuvši mnoge nepravde koje danas pogađaju naše društvo.
Porečki gradonačelnik Loris Peršurić istaknuo je veliku tradiciju Rušnjaka i naglasio da su vrijednosti koje su tada postignute ostale do današnih dana.
- Doprinos spomenu na antifašističku borbu dali smo i otvaranjem Memorijalne kuće Joakima Rakovca u obližnjim Rakovcima, gdje je obilježen i cijeli put NOB-a na Poreštini. Ponosimo se našom antifašističkom tradicijom na kojoj je uostalom utemeljena i suvremena Republika Hrvatska, rekao je Peršurić.
Istarski župan Boris Miletić istaknuo je kako je Istra rijedak primjer u našoj Hrvatskoj koja podupire rad udruga i obilježavanje ovakvih manifestacija.
- Istarski čovik se uvijek borio protiv nepravde i to čini i danas na što moramo biti ponosni. Da nije bilo Tita i antifašističke borbe, pitanje je što bi bilo sa našom zemljom, pitanje je što bi bilo s našom Istrom i pitanje je kako bi živjeli i gdje bi živjeli. Svi mi isto tako moramo biti zajedno i 5. kolovoza, kako bi obilježili i Dan pobjede. Naši partizani su se izborili za slobodu, ali su isto tako branitelji, gdje je Istra imala najveći odaziv u Republici Hrvatskoj, obranili tu slobodu i domovinu. Kad pričamo o prošlim ratovima, moramo naglasiti da se i danas ratuje, i danas stradavaju nevini, i zato treba uvijek podsjećati na nepravdu i stati na stranu ugroženoga, rekao je župan Miletić koji je bio i u ulozi izaslanika predsjednika RH Milanovića.
Skup je svojim dolaskom uveličao i bivši predsjednik RH Stjepan Mesić.
- Kako nekad u borbi protiv fašizma, tako i nedavno u borbi za slobodu protiv Miloševićeva režima, Istra je imala velik odaziv i spremno je stala na branik domovine. Uvijek naglašavam jednu bitnu činjenicu vezanu za taj doprinos Istre slobodi i samostalnosti, a to je da tamo gdje su bile istarske brigade, nikad nije bilo zločina, rekao je bivši predsjednik.
Svečanost su svojim nastupima uveličali Limena glazba KUD-a "Matko Laginja" iz Sv. Lovreča, te učenici folklorne skupine Osnovne škole Poreč koji su pod vodstvom učiteljice Marije Selar plesali tradicionalne istarske plesove. Na kraju su svi okupljeni pozvani na zajednički ručak i druženje uz poziv da i sljedeće godine dođu na Rušnjak.