Plan razvoja kulture Istarske županije

FOTOGALERIJA / Povećati dostupnost kulturnih sadržaja i sudjelovanja u kulturnim programima svih stanovnika Istarske županije

| Autor: Vanesa Begić


U dvosatnom predstavljanju nacrta Plana razvoja kulture Istarske županije održanom u čevrtak u Dnevnom boravku Rojca županijski pročelnik za kulturu i zavičajnost Vladimir Torbica i putem Zooma Davor Mišković iz Rijeke, predstavili su smjernice toga plana, nakon čega su nazočni iz publike postavljali pitanja. 

- Nekada se to zvala Istarska kulturna strategija, sada je to kulturna strategija na državnoj razini, a na županijskoj plan razvoja kulture. Tu su veliki trud uložili Marino Jurcan, Goran Farkaš i Marko Zdravković Kunac. Drago mi je da su večeras ovdje i studenti s Kulture i turizma s mentoricom Natašom Urošević, kazao je Torbica. 

Davor Mišković istaknuo je da se plan rada temelji na analizi kulturnih vijeća, na intervjue sa stručnjacima. 

Ključni problemi odnose se na nedostupnost kulturnih sadržaja u manjim sredinama, na nezadovoljstvo mladih kulturnom ponudom i nedovoljnim sudjelovanjem u kulturnim aktivnostima, na nedovoljnu cirkulaciju kulturnih sadržaja, na upitan društveni status kulturnih organizacija i radnika te na slabu međunarodnu suradnju. 

Bilo je govora o tome da treba povećati dostupnost kulturnih sadržaja i sudjelovanja u kulturnim programima svih stanovnika Istarske županije, kao i osnažiti ulogu kulturnog sektora u razvoju jer potencijali kulturnog sektora i uloga kulture prepoznati su po svojim doprinosima u različitim područjima, od socijalne integracije, očuvanja i stvaranja identiteta, u obrazovanju, znanosti i razvoju tehnologije, do gospodarstva i turizma. Istaknuto je da valja unaprijediti uvjete za rad ustanova, udruga, umjetničkih organizacija i samostalnih umjetnika u Istarskoj županiji, kao i povećati sudjelovanje mladih u kulturnim aktivnostima. Prema preferencijama, kako se moglo čuti, mlade najviše zanimaju glazbeni i filmski programi i najviše su sudjelovali u glazbenim i plesnim aktivnostima. 

Međunarodna kulturna suradnja, naveo je Mišković, integralni je dio kulturnog djelovanja većine umjetnika, kulturnih djelatnika i organizacija u kulturi.  

- Cilj koji smo definirali kao povećanje dostupnosti kulturnih sadržaja i sudjelovanja u kulturnim programima svih stanovnika Istarske županije orijentiran je prema građanima i kapacitetima aktera u kulturi kako bismo mogli kvalitetnije djelovati na njegovom ostvarenju. Za ostvarenje ovog cilja predviđena je provedba sedam aktivnosti: Podrška programima razvoja publike i programima aktivnog sudjelovanja građana (kreativne radionice, kulturni amaterizam i sl.); podrška programima zavičajne kulture (osobito onima organiziranima u suradnji s lokalnom zajednicom); podrška svim oblicima informiranja građana o kulturnim aktivnostima (informiranje putem medija i društvenih mreža, oglašavanje u javnom prostoru i izravna promocija); poticanje međugradske/mjesne cirkulacije publike i difuzije kulturnog sadržaja u Istri kroz manifestaciju Dani kulture i zavičajnosti u Istri u suradnji s Upravnim odjelom za turizam i Turističkom zajednicom; podrška prilagodbi kulturnih sadržaja osobama s posebnim potrebama i invaliditetom; podrška osiguravanju fizičkog pristupa kulturnoj infrastrukturi osobama smanjene pokretljivosti (rukohvati, rampe, dizala i dr.) te podrška programima socijalne integracije novih stanovnika i migranata u Istri kroz kulturne aktivnosti, naveo je Mišković. 

Provedbom ovih aktivnosti, navedeno je, očekuju se sljedeći rezultati: povećano aktivno sudjelovanje građana u kulturnim aktivnostima; povećana mobilnost građana radi zadovoljavanja kulturnih potreba i povećana cirkulacija kulturnih proizvoda u Istri; povećana dostupnost kulturnih sadržaja osobama s posebnim potrebama i invaliditetom; pokrenute kulturne aktivnosti i inicijative koje pridonose socijalnoj integraciji novih stanovnika i migranata u Istri. 

U seriji pitanja, Ivana-Nataša Turković iz SAKUD-a postavila je pitanje kako pomoći Udrugama i organizacijama u kulturi, na što je pročelnik Torbica odgovorio da nema dovoljno sredstva za vaninstitucionalnu podršku, ali da  sredstva dobivaju Istarski ogranak DHK-a, HDLU i Čakavski sabor jer djeluju na području cijele Županije. Željko Antunović iz Udruge Korona u nekoliko javljanja založio se za formiranje simfonijskog orkestra, a Elis Lovrić je, govoreći o međunarodnoj suradnji kazala da je iznimno važna i da bi to trebalo puno potencirati te da iako svi misle da zbog putovanja, uspjeha i projekata dobiva puno da, dok plati suradnike, jedva ostane na pozitivnoj nuli. 

Urednik kulture u našem listu Ian Tataj kazao je da budući da su kulturnjaci i umjetnici općenito uglavnom loši birokrati dali bi se mogle organizirati radionice za EU projekte, na što je pročelnik Torbica rekao da kada je to jednom učinjeno, odaziv je bio vrlo slab, a na Tatajev upit o preferencama ulaganja što se kulture tiče, Torbica je rekao da se najviše ulaže u baštinu zbog EU fondova. 

Budući da građani mogu svoje prijedloge/primjedbe poslati do 15. veljače u ponoć, Tataj je upitao koliko je prijedloga/primjedbi zaprimljeno, na što je Torbica rekao da je za sada zaprimljen samo jedan. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter