pružimo ruku prirodi

FOTOGALERIJA / Crvene vjeverice se vraćaju u Poreč: Započinje projekt repopulacije

| Autor: Glas Istre


Danas je u šumici kraj porečkog Doma za starije i nemoćne predstavljen projekt "Pružimo ruku prirodi" kojem je cilj repopulacija crvenih vjeverica i zaštita urbanih divljih životinja u Poreču te stvaranje sigurne i održive okoline za divlje životinje.

Projekt su započeli volonteri Conny Peto Đeneš i Dražen Požarić, a u realizaciji će sudjelovati i realizirati Udruga Centar Zdravlja Harmonija iz Poreča, Grad Poreč, Valamar, Zoološki vrt Grada Zagreba uz podršku TZ Poreč, Zdravog grada Poreč i Javne ustanove Natura Histrica.

Tri su ključne točke projekta:

  • Repopulacija crvenih vjeverica i zaštita urbanih divljih životinja
  • Reintegracija crvenih vjeverica na Picalu
  • Otvaranje oporavilišta za divlje životinje Istre

Repopulacija crvenih vjeverica i zaštita urbanih divljih životinja

Kao dio prve točke, postavit će se 45 kućica za gniježđenje/skloništa za vjeverice, 18 hranilica i pojilica, 8 ježevih kućica, 10 hranilica za ptice, 5 pojilica i kupalica za ptice, 3 hotela za kukce.

Točka još uključuje i edukativne brošure i slikovnice za djecu, održavanje edukativnih predavanja za građane, sadnju stabala bitnih za život vjeverica, postavljanje sigurnih prijelaza te postavljanje prometnih i edukativnih tabli u šumici između Doma zdravlja i Centra za socijalnu skrb, u Bakinoj šumici i Naftaplinu.

Reintegracija crvenih vjeverica na Picalu

Pical je područje koje je nekada bilo dom velikom broju crvenih vjeverica kojih tamo više nema. Osim ponovnog naseljavanja područja crvenim vjevericama, pratit će se i proučavati njihovo ponašanje i potrebe.

Vjeverice će dobiti i nastambu za provođenje metode "soft release", što znači da će vjeverice tamo provesti nekoliko mjeseci prije nego se vrate u prirodu. 

Oporavilište za divlje životinje Istre

Otvaranje oporavilišta za divlje životinje je još jedna ključna stavka projekta, kao i animiranje veterinara i nadležnih službi kako bi se oporavilište u konačnici i otvorilo, istaknula je Conny Peto Đeneš.

- Oporavilište bi trebalo biti opremljeno za rehabilitaciju životinja i njihovo puštanje natrag u prirodu, a može služiti i kao edukacijski centar za građane i posjetitelje. Ovo je važna točka projekta, jer trenutno u Istri ne postoji ni jedno oporavilište, niti prihvatilište za divlje životinje, istaknula je Peto Đeneš.

Ovaj dio projekta podržava zagrebački Zoološki vrt, koji će održavati stručna savjetovanja, pomoći oko transporta vjeverica te držati konzultacije o edukativnim programima i interpretacijskim tehnikama, kako za vjeverice tako i za oporavilište za divlje životinje.

Sve je započelo Bimom, Bumom i Basom

Bim, Bum i Bas su tri vjeverice koje su lani pronašli korisnici porečkog Doma za starije i nemoćne. Prvo su bile u skrbi ravnateljice Zdravog grada Poreč Nataše Basanić Šuš, pa su ih preuzeli Conny i Dražen, da bi nasposlijetku otišle u zagrebački Zoo.

Uz zahvale građanima Poreča na stalnoj podršci, Conny i Dražen zahvalili su se i korisnicima društvenih mreža diljem Hrvatske i šire, čijim su donacijama uspjeli isfinancirati nabavu prvih kućica i hranilica. Ovdje su posebno istaknuli zasluge sugrađana Deana Maršića, korisnika Doma za starije i nemoćne koji ih je, pronašavši nemoćne vjeverice, nazvao i zapravo pokrenuo cijelu ovu priču.

Zahvale idu i Stefanu Spanglu i Charlesu Wellsu iz Austrije, koji su donirali prve po mjeri izrađene kućice, zatim Silvi Servatzy iz Udruge SOS šape Poreč.

"Neizmjernu zahvalnost osjećamo i prema pripadnicima Javne vatrogasne postrojbe Poreč, čiji su nam vatrogasci pomagali oko čišćenja i punjenja pojilišta za divlje životinje, a svakako zahvaljujemo i Emilu Knapiću koji će kućice postavljati visoko u krošnjama stabala.

Hvala veterinarskim ambulantama Vet centar i Veterinarskoj Praksi AVA FIZIO VET, koje su pomagale našim ozlijeđenim i bolesnim šumskim ljubimcima. Posebno moramo istaknuti veliki doprinos osoblja Veterinarske bolnice Poreč, predvođene mr. sc. Brankom Jurićem, dr. med. vet., koji nam je bio velika podrška u spašavanju Bima, Buma i Bama. Puno nam je pomogao i Marko Jugovac iz Stolarije Labinci, izradivši kavez u kojem je veseli trojac proveo sigurno djetinjstvo.

Na kraju zahvaljujemo i mag. oecol. et prot. nat. Dijani Beneta, zoologinji i kuratorici za sisavce u zagrebačkom Zoološkom vrtu, koja podržava projekt i pruža neprocjenjivu pomoć oko tri porečke vesele vjeverice o kojima sad brinu u Zagrebu", zaključili su Conny i Dražen.

    Povezane vijesti


    Podijeli: Facebook Twiter