(Snimio Branko Biočić)
U povodu Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje koji se obilježava18. studenoga u znak sjećanja na dan kada je 1991. slomljena herojska obrana grada Vukovara, kada je u Škabrnji počinjen stravičan zločin nad stanovništvom, te kada su svoje junaštvo iskazali branitelji Saborskoga, Slunja, Cetingrada i Rakovice prigodna komemorativna svečanost održana je i u labinskom Parku hrvatskih branitelja.
Vijence su položili i svijeću zapalili delegacija Grada Labina i općina Labinštine, udruga proisteklih iz Domovinskog rata, Udruženja antifašističkih boraca, Društva Josip Broz Tito, Župnog ureda Labin, Policijske postaje Labin, Javne vatrogasne postrojbe Labin, vijećnika Gradskog vijeća Grada Labina i ostalih uzvanika među kojima su i oni najmlađi. Upravo njih je kao posebnu vrijednost ove komemoracije istaknuo labinski gradonačelnik Valter Glavičić.
- Ovi mladi su najveći dobitak ove večeri jer moramo znati da moramo pričati o prošlosti da bi mogli gledati u budućnost za njih. Moramo okrenuti novu stranicu, imati snage pogledati unatrag da se to nikada ne zaboravi, imati snage oprostiti. U tome je snaga i jačina čovjeka.
I na ovim našim prostorima kada pogledamo duboko u povijest dogodila se jedna velika tragedija u selima Barbići i Kunj za vrijeme drugog svjetskog rata a nakon 50 godina ta se slična tragedija ponovila u Vukovaru i Škabrnji, u Slavoniji i Dalmatinskom zaleđu. Sve to upućuje nas na to da moramo biti spremni da zlo nikada ne spava ali da razum i dobro moraju prevladati.
Baš zato moramo djeci uputiti poruku da mi moramo biti to svjetlo koje nas vuče naprijed, u neko novo doba. Gdje su temelji pravde, slobode i poštenja, rekao je između ostaloga labinski gradonačelnik. Predsjednik labinske HVIDR-e i dragovoljac Domovinskog rata Enes Suljić istaknuo je kako je na današnji dan počinjen strašan zločin nad zarobljenim pripadnicima Hrvatske vojske i civilnim stanovništvom u Vukovaru i Škabrnji.
- Nažalost nisu to bili prvi zločini, počeli su znatno prije po cijeloj Hrvatskoj. Četiri je godine Hrvatska trpjela bol, patnju i nepravdu, četiri je godine gradila vojsku da bude jaka i sposobna kako bi istjerala neprijatelja sa svoga teritorija. Prošlost moramo obilježavati radi budućnosti koju moramo zajedno graditi, poručio je Suljić.
Podsjetimo, bitka za Vukovar, u kojoj je sudjelovalo oko 1.800 branitelja, započela je 25. kolovoza, a završila 18. studenoga 1991. Do tragičnog sloma obrane grada poginule su 1.624, a ranjeno više od 2.500 osoba.
U srpske koncentracijske logore odvedeno je oko 7.000 zarobljenih branitelja i civila, a iz grada je prognano oko 22 tisuće njegovih stanovnika. Na popisu zatočenih i nestalih osoba iz Domovinskog rata još je nekoliko stotina osoba s vukovarskog područja. Uz žrtvu Vukovara, prisjećamo se i pokolja 43 hrvatska civila u Škabrnji koji su istoga dana 1991. godine počinili pripadnici JNA, srpske paravojne snage SAO Krajine i dobrovoljačke skupine iz Srbije i Bosne i Hercegovine. Po okončanju napada Škabrnja je spaljena i u potpunosti uništena, a katolička crkva do temelja srušena.
Nakon komemoracije u crkvi u Podlabinu služena je misa za sve poginule i nestale u Domovinskom ratu.