budućnost zdravstva

Brojna ulaganja Istarske županije: Osnovni prioritet briga o ljudima, oni su temelj stabilnog zdravstva

| Autor: Helena MOSTARKIĆ GOBBO
(Snimio Milivoj Mijošek/Glas Istre)

(Snimio Milivoj Mijošek/Glas Istre)


Planovi promocije zdravlja, preventivni programi, stipendiranje i sufinanciranje sadašnjih i budućih zdravstvenih djelatnika, samo su neki od poteza koje Istarska županija čini da bi unaprijedila zdravstvo u Istri. O nekim potezima koji su bili malo poznati javnosti, poput subvencioniranja stanovanja djelatnicima Opće bolnice Pula, Glas Istre pisao je u svibnju ove godine. No, malo je poznat i dokument koji se odnosi na dugoročnu strategiju razvoja zdravstva, a koji je djelomično ostao u sjeni pandemijskog vremena. Stoga smo o konkretnim koracima razvoja zdravstva upitali županijski Upravni odjel za zdravstvo i socijalnu skrb.

Velika ulaganja

Što je Istarska županija realizirala u pandemijskom vremenu, a što je još ostalo nerealizirano u novim "post-COVID" uvjetima, kada govorimo o planovima iz konkretnog dokumenta, koji su županijski prioriteti realizirani, a koji su još u planu, kada govorimo o infrastrukturi i ulaganju u zdravstvene objekte koji su pod županijskom ingerencijom, što Županija čini da bi podigla među građanima svijest o planovima promocije zdravlja i preventivnih programa te što je istaknuti prioritet koji treba rješavati na dobrobit zdravlja građana Istre, a u ingerenciji je Istarske županije, neka su od pitanja na koje je odgovorila pročelnica nadležnog Upravnog odjela Gordana Antić.

- Kontinuirano ulaganje u zdravstvo i socijalnu skrb jedan je od prioriteta Istarske županije, istaknula je Antić podsjećajući da je Županija osnivač pet zdravstvenih ustanova: Opće bolnicu Pula, Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Istarske županije, Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Istarske županije, Istarskih domova zdravlja, Istarskih ljekarni te Specijalne bolnice za ortopediju i rehabilitaciju "Martin Horvat" u Rovinju, kao i četiri doma za starije osobe u Puli, Novigradu, Raši i Rovinju.

Govoreći o zdravstvenim ustanovama, Antić je naglasila da su proteklo razdoblje obilježile značajne investicije, od kojih je kao najveću izdvojila izgradnju nove Opće bolnice Pula, projekt koji je realiziran u suradnji s Vladom RH. Od ostalih projekata istaknula je rekonstrukciju i adaptaciju objekta Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Istarske županije, adaptaciju objekata Specijalne bolnice za ortopediju i rehabilitaciju "Martin Horvat" Rovinj, izgradnju gradskog i lječilišnog bazenskog kompleksa u sklopu Specijalne bolnice "Martin Horvat", izgradnju nove zdravstvene stanice u Vodnjanu - Istarski domovi zdravlja i Istarske ljekarne, nabavu pet ambulantnih vozila za Nastavni zavod za hitnu medicinu Istarske županije, adaptaciju prostora stacionara Ispostave "Dr. Lino Peršić" Labin Istarskih domova zdravlja, nabavu novog digitalnog mamografa s tomosintezom u Istarskim domovima zdravlja - Ispostava Pazin, uređenje novih prostora Medicinske prijavno-dojavne jedinice Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Istarske županije kao i otvorenje Posudionice medicinskih pomagala koja djeluje u sklopu djelatnosti za palijativnu skrb Istarskih domova zdravlja.

- U tijeku su dvije investicije u Specijalnoj bolnici Rovinj od kojih se jedna odnosi na uređenje Odjela za dječju rehabilitaciju, zajedničkog projekta Istarske županije te svih istarskih gradova i općina, a druga na implementaciju sustava grijanja pomoću toplinskih pumpi putem energije iz mora sukladno EU projektu "Sea for Heritage Energy Transition", navela je Antić.

Plan za zdravlje

Realizacija infrastrukturnih ulaganja u zdravstvene objekte opisana je u godišnjim operativnim izvješćima Plana za zdravlje i socijalno blagostanje za razdoblje 2021. do 2024., a nakon njega objavljeno je još pet dokumenata odnosno godišnjih operativnih planova aktivnosti i izvješća koji se mogu pronaći na web stranici Istarske županije. Antić je istaknula da tvrdnja da se Plan za zdravlje i socijalno blagostanje 2021.- 2024. dobrim dijelom odnosi na COVID-19, nije baš ispravna.

- Spomenuti četverogodišnji Plan je rađen za vrijeme pandemije i COVId-19 je uključen u njega, a zbog cijele situacije koja nas je zatekla, "zaključivanje" prioriteta iz prethodnog razdoblja pomaknuto je s 2020. na 2021. godinu, navodi Antić.

- U dokumentu Plan za zdravlje i socijalno blagostanje 2021.- 2024. aktivno se planiraju sve potrebne i redovite aktivnosti i županijske zakonske obveze, a aktivnosti vezane za pandemiju su samo mali dio svega toga, pojasnila je Antić napominjući da se u daljnjim jednogodišnjim dokumentima može vidjeti da su tijekom 2021. godine zaključeni "stari prioriteti" Istarske županije, a da su na osnovi posebnog procesa mapiranja izabrani novi, i to u periodu od 2022. do 2024. godine.

- Mapiranje je odrađeno pod mentorstvom Medicinskog fakulteta u Zagrebu - Škole narodnog zdravlja Andrija Štampar i Ministarstva zdravstva te u suradnji s Javnom ustanovom Regionalni koordinator Istarske županije za europske programe i fondove, a korištena je metodologija propisana od strane Europske Komisije za mapiranje potreba u pogledu zdravstvene i dugotrajne skrbi, napominje Antić.

Tako su, dodaje, za razdoblje od 2022. do 2024. godine izabrana izabrana prioritetna područja što se tiče zdravstvenog dijela, a to su osiguravanje potrebnih ljudskih resursa u zdravstvenim i socijalnim ustanovama čiji je Županija osnivač te zaštita mentalnog zdravlja djece, adolescenata i zdravstvenih djelatnika u pandemijsko i postpandemijsko vrijeme.

- U tijeku je vrlo intenzivni rad na tim prioritetima, naglasila je Antić dodavši da je po pitanju osiguravanja ljudskih resursa Istarska županija još 2018. godine donijela program mjera na čijem se daljnjem širenju i nadopunjavanju vrlo intenzivno radi.

Burza radnika

Pročelnica Antić istaknula je i osnovne prioritete u pogledu razvoja istarskog zdravstva u narednom periodu.

- Osnovni prioritet svih nas u Odjelu je briga o ljudskim resursima, jer su oni temelj sustava. Tražimo načine kako da osiguramo dostatan broj osoblja, naravno, da budu dobro educirani i da pružaju kvalitetnu zdravstvenu zaštitu, a tada ćemo imati i zadovoljne korisnike, što nam je cilj, kaže Antić.

- Vrlo su teška i nepredvidiva vremena, jer je puno ograničavajućih faktora u javnom zdravstvu - primjerice financijska ograničenja, jer teško je konkurirati privatnom sektoru, mogućnosti rada ne samo u privatnom sektoru nego i u inozemstvu, pa zaista možemo reći da živimo u izazovnim vremenima, kako održati javni zdravstveni i socijalni sustav stabilnim, naglašava pročelnica. Upravo s tim ciljem, dodaje, Istarska županija je koncem prošle godine pokrenula Burzu zdravstvenih radnika, s ciljem ublažavanja problema nedostataka kadrova u ustanovama čiji je osnivač. Ustanove koje su uključene u Burzu su Opća bolnica Pula, Nastavni zavod za hitnu medicinu IŽ-a, Nastavni zavod za javno zdravstvo IŽ-a, Istarski domovi zdravlja, Specijalna bolnica za ortopediju i rehabilitaciju »Martin Horvat« Rovinj, kao i Domovi za starije osobe u Puli, Novigradu, Rovinju i Raši.

- Burza se do sada pokazala odličnim primjerom kvalitetnog upravljanja sustavom, sve s ciljem pružanja pravovremena i kvalitetne zdravstvene zaštite svim našim građanima. U proteklom razdoblju javio se veliki broj zdravstvenih djelatnika koji su izrazili spremnost pomoći ustanovama koje su u deficitu kadrova i tako održati ovaj prevažan sustav, a pritom i sami dodatno zaraditi, kaže Antić napominjući da je Burza samo prvi korak u nizu osmišljenih mjera koje će uskoro biti predstavljene Skupštini Istarske županije.

Energetski učinkoviti objekti hitne medicine

- Po izradi idejnih projekata do kraja 2023. godine, za 2024. godinu planirano je definiranje lokacija, završetak izvedbene projektne dokumentacije te početak izgradnje prepoznatljivih, energetski učinkovitih objekata hitne medicine u gradovima Buzet, Labin, Pazin, Poreč, Pula, Rovinj i Umag, naglasila je Antić dodavši da Županiji predstoji nabava digitalnog mamografa s tomosintezom i digitalnim sustavom za automatizirano ultrazvučno skeniranje dojke koji će biti instaliran u vozilu, takozvanog mobilnog mamografa, zahvaljujući kojem će se mamografski pregledi učiniti dostupnima u svim dijelovima Istre.

Mentalno zdravlje za građane, ali i djelatnike

Kroz suradnju s Centrom za pružanje usluga u Zajednici Zdravi grad Poreč, Nastavnim zavodom za javno zdravstvo Istarske županije, Općom bolnicom Pula, Obiteljskim centrom - Područnom službom Istarskom, kao i nositeljima projekata izabranih po natječaju, provode se aktivnosti s ciljem razvijanja kapaciteta za podršku mentalnom zdravlju djece i adolescenata. Što se tiče dijela zaštite mentalnog zdravlja zdravstvenih djelatnika, stručnjaci iz Centra za pružanje usluga u zajednici Zdravi grad Poreč pružaju usluge zaštite mentalnog zdravlja djelatnicima Nastavnog zavoda za hitnu medicinu od 2022. godine.

Od ove jeseni Istarska županija financira i rad djelatnika Službe za mentalno zdravlje Nastavnog zavoda za javno zdravstvo koji pružaju usluge zaštite mentalnog zdravlja djelatnicima Istarskih domova zdravlja, što je detaljno opisani u operativnim planovima i izvješćima koji se mogu pronaći na web stranici Istarske županije.

Stipendijama do novih stručnjaka

Istarska županija dodjeljuje i studentske stipendije studentima na studijima za deficitarna zanimanja u zdravstvu u Istarskoj županiji. U akademskoj godini 2022./2023. dodijeljeno je ukupno 19 višegodišnjih stipendija redovnim studentima na visokim učilištima u Hrvatskoj, u mjesečnom iznosu od gotovo 300 eura odnosno 2.200 kuna. Za ovu kategoriju osiguran je iznos od 55,5 tisuća eura odnosno 418 tisuća kuna.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter