Ilustracija (Snimio Srećko Niketić/Pixsell)
Na nedavnom zasjedanju UN-a posvećenom turizmu na kojem je sudjelovala i Nikolina Brnjac, ministrica turizma i sporta, Hrvatska je u krugu od skoro dvije stotine zemalja po kvaliteti turizma mjerenog održivošću plasirana na iznimno visoko 12. mjesto. Silno je to velika pohvala, ali i obaveza da nastavimo smjerom zacrtanim upravo Strategijom održivog turizma, da u cijelosti svoje reforme po tom pitanju usklađujemo s globalnim normama i ciljevima, da maksimalno iskorištavamo svoje hidro i ostale obnovljive energetske potencijale. Svakako, moramo znati i to da se nalazimo na vrhu rezervi fosilnih goriva što znači da će ih u buduće biti sve manje, a da će im cijena biti sve viša tako da je razvoj energetskih potencijala iz obnovljivih izvora tim značajniji - istaknuo je premijer Andrej Plenković u prvom dijelu Konferencije "Green Istria 2030 Redefiniranje istarskog turizma" u organizaciji Glasa Istre novine, koja je održana u središnjem dijelu Dana hrvatskog turizma što se održavaju u rovinjskom hotelu Lone, sadržajima i arhitekturom jednim od najzanimljivijih u Hrvatskoj.
- Ono što je dodatna velika razvojna šansa hrvatskog turizma, novi je Zakon o turizmu kojim su postavljeni okviri i doneseni alati koji omogućavaju zajedničko upravljanje destinacijom, njezinom održivosti na zadovoljstvo građana, stanovnika tih područja, ali i gospodarstva. No, da bi on bio uspješno implementiran neophodno je zajedništvo na svim razinama. U njegovoj optimalnoj provedbi sama država, odnosno Vlada, su nemoćni, presudna je koordinacija na svim razinama, sve do jedinica lokalne samouprave, ključ je naprosto u zajedništvu i zajedničkom djelovanju, poručio je premijer Plenković koji se u svom govoru na konferenciji Glasa Istre novine osvrnuo i na niz aktualnosti koje se tiču i turizma, ali i opće stabilnosti Hrvatske u sigurnosnom i ekonomskom smislu.
- Istra ima sjajne rezultate, posjetilo ju je pet milijuna gostiju, što je svakako u jednom dijelu i zasluga hrvatskog ulaska u Schengen. Bez obzira na trenutno stanje i činjenicu da je 11 država EU-a pojačalo aktivnosti na svojim granicama zbog Hamasovog napada na Izrael i globalne prijetnje terorističkim akcijama, Schengen će se s vremenom silno valorizirati, posebno u smislu da je participacija u tom sustavu ujedno i jamstvo značajne amortizacije bilo kakvih potencijalnih kriza. A da idemo u jako dobrom smjeru i kad je ekonomska slika Hrvatske u pitanju, pokazuje činjenica da smo kreditni rejting podigli za 4 stupnja te da smo stigli na svega jednu polustepenicu do A rejtinga što nije procjena po bilo kojem principu simpatije ili političke bliskosti, nego isključivo hladnih, znanstvenih ekonomskih parametara i procjena. Činjenica je naprosto da je Hrvatska stigla do razine stabilnosti kakvu nikad u svom postojanju nije imala. Sidro je to političke stabilnosti i daljnjih gospodarskih reformi, a taj je rejting omogućio da državne obveznice budu ponuđene s kamatama boljim od bankovnih, kao što su ponuđeni i trezorski zapisi s 3,75-postotnom kamatom, što je veliko povjerenje u financijsko uspravljanje državom. Dodatni su to efekti percepcije djelovanja ove Vlade, istaknuo je premijer Andrej Plenković zaželjevši da i 2024. godina bude uspješna, da se i na idućim Danima hrvatskog turizma razgovara o pozitivnim turističkim rezultatima, dakako usklađenim s održivošću koja je apsolutno ključni pojam koji definira domaći turizam, ali, što je bio posebni kompliment organizacijskom timu, i to da konferencija Glasa Istre novine o aktualnim trendovima u turizmu postane - tradicionalnom.
Uvodno se na konferenciji prisutnima u iznimno dobro ispunjenoj konferencijskoj dvorani hotela Lone obratila i Ankica Kruljac, predsjednica Uprave Novog lista.
- Ideju i realizaciju konferencije o redefiniranju istarskog turizma, dakako s refleksijama na cjelokupni hrvatski turizam, pokrenuli smo kako bismo potaknuli raspravu o smjerovima kretanja razvoja hrvatskog i istarskog turizma, posebno u svijetlu održivosti. Kako i sami zaključujemo, ključ razvoja je u sinergiji s ekološkim, socijalnim i gospodarskim aspektima cjelogodišnjeg turizma. Istra je najrazvijenija, ali i regija s najvećim izazovima održivosti. Zadržati autohtonost i prepoznatljivosti i kretati se u smjeru što kvalitetnijeg, i nadasve održivog turizma cilj je svih dionika u turizmu, naglasila je Kruljac, ujedno se zahvalivši na odazivu i činjenici da upravo veliki broj posjetitelja pokazuje kako je tema konferencije u središtu pozornosti, ne samo turističke javnosti.
Ministrica Nikolina Brnjac je, pak, u središte svog izlaganja stavila aktualno stanje u turizmu, kao i odličnu procjenu sezone jer je turizam po svim parametrima došao na razinu 2019. godine, u nekim elementima i bolje, ali i činjenicu da će novi Zakon o turizmu snažno pokrenuti upravo tako potrebne procese održivosti.
- Istra je lider u svim elementima turizma, ali Istra je i ove godine podlegla masovnom turizmu. Preopterećenje infrastrukture i nezadovoljstvo lokalnog stanovništva najveće su boljke koje opterećuju aktualno turističko stanje. Stoga su naši najveći izazovi reforma turističkog sektora kako bi se postiglo zadovoljstvo ljudi koji žive na destinaciji, kako bi ujedno i turisti bili zadovoljni, kako bismo dosegnuli cjelogodišnji turizam. Koristim ovu priliku kako bih se zahvalila premjeru i Vladi na osiguranju rekordnih financijskih sredstva u iznosu od 1,3 milijarde eura za turistički sektor da bi se osigurali svi preduvjeti za implementaciju zakonskih okvira koji će omogućiti razvoj održivog turizma, naglasila je Brnjac.
A skupu se obratio i Marko Paliaga, gradonačelnik Rovinja, aktualnog šampiona turizma, grada koji je i ove godine rušio sve turističke rekorde.
- Ponosni samo što smo domaćini ovogodišnjih Dana hrvatskoj turizma, a mogu istaknuti da je Rovinj predvodnik i po pitanju ekologije te razvoja infrastrukture. Drago mi je što je organizirana konferencija s ovom tematikom jer održivost je ključna u zaštiti budućnosti. Jednako tako, samo ujedinjeni možemo postići konkretne rezultate, u čemu je ovo opet idealna platforma za razmjenu ideja i iskustava, ustvrdio je Paliaga.
Vrlo je kritičan, konstruktivan i direktan bio Boris Miletić, istarski župan.
- Turizam čini 20 posto prihoda, sama Istra u ukupnom BDP-u participira sa 7 posto, što znači da podnosi velike napore u realizaciji turističkog poslovanja. Nadam se kako su prošla vremena milijuna turista, kako je najvažnije postići održivost. Mnogo smo puta u našoj Istarskoj županiji isticali kako smo premali da bismo bili prosječni, ali u tom naporu izvrsnosti suočavamo se i s turizmom koji je ove godine samo u našoj županiji izdao 38 tisuća radnih dozvola za strance. Ono što je posebno zabrinjavajuće, prekomjerni je rast nekomercjalnog sektora koji silno opterećuje infrastrukturu, a da s druge strane nema nikakve efekte po turističko poslovanje i zaradu. Silno je to opterećenje, na koje se nadovezuje i bespravna izgradnja. Velik je to problem, silna je negativnost raskorak između 468 tisuća evidentiranih gostiju od kojih je samo njih 309 tisuća bilo u komercijalnom sektoru. Gdje se nalazi čak 160 tisuća kreveta i u kakvoj su oni poslovnoj relaciji, upitao se Miletić, ujedno zatraživši odgovore po pitanju rješavanja tog silno opterećujućeg pitanja, sive zone hrvatskog turizma.
Anton Kliman se skupu obratio kao izaslanik predsjednika Sabora, ali i kao bivši ministar turizma i nedvojbeno osoba iznimnog iskustva u turističkom poslovanju. Svoj je govor započeo pljeskom zahvalnosti okupljenima, ljudima koji su iznijeli najveći teret ove iznimno uspješne turističke sezone. Uz činjenice koje su poznate, opterećujuće po turizam, kao i isticanje potrebe još naglašenijeg smjera kretanja održivog turizma, svoje je obraćanje iskoristio za isticanje još jednog parametra koji će pomoći ekološkijoj Istri i Hrvatskoj, ne samo kad je turističko poslovanje u pitanju.
- Vlada podupire revitalizacju željeznice pa tako i njezinog istarskog dijela što je nedvojbeno također potpora "green politici", odnosno toliko spominjanoj održivosti čemu je u prometnom smislu željeznički transport velika podrška. Svakako da će se dio sredstava potražiti od strane EU fondova, ali jako je važno da je stav Vlade, na čemu joj i zahvaljujem, kako se u obnovu željeznica kreće uz pomoć fondova ili bez njih, istaknuo je Kliman na samom kraju prvog dijela Konferencije Green Istria 2030 Redefiniranje istarskog turizma.