KONFERENCIJA GLASA ISTRE NOVINE

Zelena Istra: U Istarskoj županiji iz Programa ruralnog razvoja odobreno 120,5 milijuna eura potpore

| Autor: Promo
(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)

(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)


Green Istria 2030 konferencija Glasa Istre

Istra se može podičiti značajnim doprinosom u nizu poljoprivrednih sektora, ali i međunarodnoj eno-gastronomskoj prepoznatljivosti Hrvatske. Hrvatska Istra jedan je od 18 hrvatskih naziva zaštićene oznake izvornosti vina na razini Europske unije, a u bogatstvu autohtonih sorti koje Istra posjeduje, nalazi se veliki potencijal za daljnje predstavljanje, promociju i popularizaciju ove regije.

Potpora vinarima

Ministarstvo poljoprivrede sustavno radi na jačanju konkurentnosti i prepoznatljivosti hrvatskih vina, a zahvaljujući sredstvima Nacionalnog programa pomoći sektoru vina kontinuirano potiče ulaganja u vinograde, vinarije, marketing vina te njihovu promidžbu na stranim tržištima.

Prošli mjesec završila je financijska godina 2023. u kojoj je korisnicima Vinske omotnice isplaćeno ukupno 10,4 milijuna eura iz Nacionalnog programa pomoći sektoru vina za razdoblje od 2019. do 2023. godine. U razdoblju od 2021. do 2023. godine u ovom sektoru bilo je na raspolaganju ukupno 31,23 milijuna eura od čega je ukupno isplaćeno 99,96 posto raspoloživih sredstava. Isplatom 100 posto raspoloživih sredstava za financijsku 2023. godinu nastavljena je uspješna provedba mjera Vinske omotnice. U provedbi Strateškog plana 2023.-2027. i u narednom vremenu osigurana su sredstva za provedbu Vinske omotnice te se novi natječaji očekuju ove godine.

(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)

Također, 796,3 tisuće eura vrijedan Program sufinanciranja rada regionalnih organizacija vinara i vinogradara provodi se i ove godine, a osigurava sredstva za rad priznatih regionalnih organizacija i njihovih aktivnosti. Program ima za cilj podržati aktivnosti rada regionalnih organizacija, koje doprinose razvoju marketinga i promocije vinara iz svoje regije, promicati održivu i okolišno prihvatljivu poljoprivredu i povećati udio vina sa zaštićenim oznakama zemljopisnoga podrijetla u Republici Hrvatskoj.

Zaštićeni proizvodi

Proizvodnja maslinovog ulja u Istri stara je tisućama godina, a njegova kvaliteta je iznimno zapažena. Posljednjih godina brojna istarska maslinova ulja uvrštena u svjetske kataloge među najbolja u svijetu. Uz pomoć europskih i nacionalnih sredstava Ministarstvo poljoprivrede izravno podupire investicije koje pozitivno utječu i na cjelokupan sektor maslinarstva. Maslinarstvo je uvršteno u mjere državne potpore za iznimno osjetljive sektore, a u ovoj je godini osiguran 1,1 milijun eura. Samo iz Programa ruralnog razvoja za sektor maslinarstva odobrena je potpora u iznosu od 13,34 milijuna eura.

Hrvatska trenutno ima i šest ekstra djevičanskih maslinovih ulja čiji nazivi su registrirani kao zaštićena oznaka izvornosti na razini EU-a, uključujući naziv »Istra«. Ministarstvo poljoprivrede ulaže velike napore te u suradnji s proizvođačima kontinuirano radi na njihovoj zaštiti na razini EU-a, a danas je Hrvatska po broju poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda zaštićenih u EU na visokom sedmom mjestu među državama članicama i ponosi se s čak 45 zaštićena proizvoda.

(Snimio Srećko Niketić / Pixsell)(Snimio Srećko Niketić / Pixsell)

Poljoprivredni i prehrambeni proizvodi zaštićeni na razini EU-a koji se proizvode na području Istre su, uz spomenutu oznaku ZOI »Istra« za maslinovo ulje, i ZOI Istarski pršut/Istrski pršut te ZOI Meso istarskog goveda - boškarina /Meso istrskega goveda - boškarina, dok su u postupku registracije na EU razini još ZOI Istarski med/Istrski med i ZOI Istarski ovčji sir/Istrski ovčji sir. U pripremi za registraciju na razini Europske unije je i naziv Istarska kobasica/Istrska klobasa. Takvi proizvodi doprinose i povezanosti i jačanju turizma i gastronomske ponude, posebice u svjetlu razvoja i osiguravanja prehrambene sigurnosti koja se bazira na lokalnim i održivim proizvodima. Cilj Ministarstva poljoprivrede je osigurati nesmetan postupak zaštite proizvoda u skladu sa zakonskim okvirima i pružiti maksimalnu administrativnu potporu proizvođačima tijekom postupka registracije naziva na razini Europske unije, potaknuti što veći broj proizvođača proizvoda čiji je naziv registriran na razini EU-a za uključivanje u sustav kvalitete, poticati na povećanje količine proizvoda na tržištu te jačanje sustava kontrole upotrebe zaštićenih naziva na tržištu i zaštitu proizvođača od nelojalne konkurencije.

Ruralni razvoj

Kako bi se omogućilo unaprjeđenje kvalitete života u ruralnim područjima te u njima zadržalo mlade obitelji, sufinancirani su brojni projekti ulaganja u lokalnu infrastrukturu kroz Mjeru 7 Programa ruralnog razvoja diljem Hrvatske. Do danas je iz te mjere isplaćeno 334,78 milijuna eura potpore, uključujući ulaganja u 219 vrtića, 71 društveni dom i kulturni centar, 60 vatrogasnih domova i 211 ulaganja u nerazvrstane ceste. U Istarskoj županiji iz Programa ruralnog razvoja odobreno je ukupno 120,5 milijuna eura potpore. Kroz Mjeru 7 odobreno je 26,1 milijuna eura, što uključuje 14 projekata dječjih vrtića, 16 ulaganja u nerazvrstane ceste i 15 ulaganja u sektor vodoopskrbe, pročišćavanja i odvodnje.

Bespovratna sredstva koja su na raspolaganju u okviru europskih poljoprivrednih fondova i podrška države imaju velik utjecaj na život i rad u lokalnim sredinama. Hrvatskoj poljoprivredi do 2027. godine na raspolaganju je 3,8 milijardi eura u okviru nacionalnog Strateškog plana. Intervencije koje su definirane u okviru Strateškog plana doprinijet će ubrzanju procesa strukturne transformacije hrvatskog poljoprivredno-prehrambenog sektora u modernu djelatnost koja proizvodi visokokvalitetnu hranu po konkurentnim cijenama, koja, uz održivo upravljanje prirodnim resursima, stvara nova radna mjesta te doprinosi poboljšanju kvalitete života i rada u ruralnim područjima.

Generacijska obnova

Za budućnost hrvatske poljoprivrede ključna je i njezina generacijska obnova. Udio mladih poljoprivrednika u Hrvatskoj iznosi 14,4 posto i predstavlja rast od 66 posto u odnosu na 2015., no cilj Ministarstva poljoprivrede je do 2030. godine dostići udio mladih poljoprivrednika od 20 posto. U Istarskoj županiji broj poljoprivrednika je danas u odnosu na 2015. godinu povećan za 37 posto, a udio mladih poljoprivrednika je u ukupnom broju poljoprivrednika danas veći no što je bio u 2015. godini te je rastao s 11,2 posto na gotovo 14 posto.

Problem starosne strukture nositelja poljoprivrednih gospodarstava prepoznat je na razini Europske unije, stoga je Hrvatska kroz Program ruralnog razvoja provodila nekoliko mjera kojima se potiču mladi poljoprivrednici i ulaganja koja oni provode. Samo kroz podmjeru 6.1.1. za mlade poljoprivrednike odobrena je potpora vrijedna 85,2 milijuna eura, od čega je isplaćeno 79,3 milijuna eura. Ugovoreno je preko 1.830 projekata mladih poljoprivrednika.

Potpora za mlade poljoprivrednike u ZPP Strateškom planu za razdoblje 2023. - 2027. osigurana je iz oba stupa poljoprivredne politike; u okviru izravnih plaćanja predviđena je intervencija »Dodatna potpora dohotku za mlade poljoprivrednike« vrijedna ukupno 37,44 milijuna eura. Također, u okviru intervencija u području ruralnog razvoja bespovratnim sredstvima predviđena je potpora za uspostavu mladih poljoprivrednika u iznosu od 76,4 milijuna eura. Nadalje, poljoprivrednicima će još dostupniji biti i financijski instrumenti koji se odnose na zajmove/kredite i jamstva namijenjene financijski održivim projektima uz uvjete koji su povoljniji od tržišnih. Planirana maksimalna stopa jamstva za mlade poljoprivrednike iznosit će do 80 posto.Green Istria 2030 konferencija Glasa Istre

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter