90 GODINA POSTOJANJA

Istarski vodovod Buzet jedan je od najrazvijenijih u Hrvatskoj: Vodoopskrbni sustav iza kojeg stoje predanost, stručnost i vizionarstvo

| Autor: Gordana Čalić Šverko
Akumulacija Butoniga (Foto Istarski vodovod)

Akumulacija Butoniga (Foto Istarski vodovod)


Na području djelovanja Istarskog vodovoda Buzet, unatoč nepogodnoj konfiguraciji terena, jedan je od najsloženijih i najefikasnijih sustava vodoopskrbe. Danas ga svrstavaju među četiri najveća u Hrvatskoj, a već je i prilikom svoje izgradnje, prije ravnih 90 godina, bio među najvećima u Europi.

- Obilježavamo 90 godina postojanja, isto toliko godina neprekidnog rasta, predanosti izazova i uspjeha. Danas je Istarski vodovod jedan od najvećih vodovoda u Hrvatskoj i svakako jedan od najrazvijenijih. To se može potkrijepiti brojkama i to naročito kada je u pitanju postotak opskrbljenosti stanovništva, kada su u pitanju gubici vode u mreži i kada je u pitanju kvaliteta isporučene vode. Teško je sažeti tu bogatu prošlost u nekoliko rečenica, ali treba istaknuti nekoliko ključnih riječi, a to su predanost, stručnost, sposobnost prilagodbe, vizionarstvo. To je ono što nas je krasilo svih ovih godina i što nas krasi i danas, kazao je direktor Istarskog vodovoda Buzet Mladen Nežić.

Izazovi novog doba

Za razvoj ovakvog vodovoda kakav je Istarski vodovod Buzet od izuzetne je važnosti učešće njegovih vlasnika, odnosno svih gradova i općina koji aktivno sudjeluju u kreiranju politika njegova razvoja, kao i dobra suradnja s Hrvatskim vodama i resornim ministarstvima bez čije bi pomoći bilo teško ostvariti neke od važnih strateških projekata.

(Foto Istarski vodovod) Izvor Sv. Ivan (Foto Istarski vodovod)

Posebna zahvala ide svim bivšim i sadašnjim direktorima i zaposlenicima Istarskog vodovoda Buzet jer bez njihove stručnosti, znanja, predanosti i strasti, Istarski vodovod ne bi bio ono što jest. Cijelu prošlost Istarskog vodovoda Buzet krasila je usmjerenost prema budućnosti pa je to slučaj i danas kada su pred vodovodom novi izazovi. Vizionari koji su postavili temelje Istarskog vodovoda suočili su se s izazovima svoga vremena isto kao što se današnje generacije suočavaju s izazovima ovog i budućih vremena. Događaju se promjene u tehnologiji, klimatske promijene, tu su zelena i digitalna tranzicija.

U tijeku je reforma vodnog gospodarstva, sukladno Zakonu o vodnim uslugama te Uredbi o uslužnim područjima. Istarski vodovod kao društvo preuzimatelj pripaja k sebi deset javnih isporučitelja vodnih usluga koji se bave odvodnjom i pročišćavanjem otpadnih voda. Predstoji razdoblje velikih i značajnih projekata, izgradnje novih akumulacija za potrebe vodoopskrbe i akumulacija za potrebe navodnjavanja, nadvišenje prelijeva akumulacije Butoniga, daljnje povezivanje resursa u dolini rijeke Mirne, izgradnja fotonaponskih elektrana na akumulacijama i na postrojenjima.

U godini u kojoj Istarski vodovod obilježava 90. obljetnicu postojanja, valja podsjetiti na njegove početke. Do listopada 1933. godine dovršeni su radovi prve faze na kaptaži izvora, uređaji za kondicioniranje vode, strojarnica, gravitacijski cjevovod od Buzeta do Sv. Stjepana, crpna stanica Sv. Stjepan, tlačni cjevovod, rezervoar Medici i opskrbni cjevovod Medici - Laganiši - Oprtalj - Triban - Buje.

Svečanost puštanja u pogon vodoopskrbnog sustava Istarskog vodovoda održana je 28. listopada 1933. godine ujutro u Buzetu, popodne u Bujama. U roku od godinu dana izgrađen je cjevovod od Buja, preko razdjelnog rezervoara Kastanjari jednim krakom preko Petrovije do Umaga, drugim preko Brtonigle do Novigrada koji je također svečano pušten u pogon točno godinu dana kasnije.

Izgrađen za tri godine

Do 1935. godine kada su dovršene prva i druga dionica sustava, odnosno objekti na području Sv. Ivana i Sv. Stjepana, cjevovod od izvora do crpne stanice, opskrbni cjevovod Medici - Laganiši - Oprtalj - Triban - Buje te cjevovod do Umaga i Novigrada s pripadajućim objektima kao i treće dionice sustava Rižana, objekti na području Sv. Marije kod Rižane i u Cepkima te opskrbni cjevovod od izvora do Dekana, Kopra, Izole i Pirana, Kraljevina Italija u izgradnju Istarskog vodovoda utrošila je 58 milijuna tadašnjih lira, pa se ovaj pothvat po tehničkim i financijski parametrima može svrstati među najveće infrastrukturne radove u Istri 20. stoljeća.

(Foto Istarski vodovod) Filtersko postrojenje Sv. Ivan (Foto Istarski vodovod)

Izgradnja vodovoda bila je veličanstveni podvig, ne samo da je realizirana u svega tri godine, već je u vrijeme svog nastanka vodovod išao u korak sa svijetom, inženjerskom interdisciplinarnošću i tehničkim značajkama. Smatraju ga kamenom međašem u povijesti hidrauličkog inženjerstva te kvalitetnijeg i racionalnijeg raspolaganja vodama.

U 90 godina svoga postojanja Istarski vodovod Buzet profilirao se u respektabilan vodoopskrbni sustav s proizvodnim kapacitetom od 2.900 litara vode u sekundi, 2.429 kilometra vodovodne mreže, 75.720 vodomjera, odnosno potrošnih mjesta. Vodificiranost na području njegova djelovanja zavidnih je 99,78 posto. U vodoopskrbni sustav uključena su tri glavna izvora u dolini Mirne, izvor Sv. Ivan u Buzetu, izvor Gradole u donjem toku rijeke Mirne i izvor Bulaž kod Istarskih Toplica, te akumulacija Butoniga.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter