- Pristupačan turizam nije samo tržišna niša, nije samo povećani ili novi izvor prihoda, to je civilizacijsko pitanje. Na nama je da svima dajemo istu mogućnost, da svi mogu doći na more, u prekrasan Rovinj, u Hrvatsku, te uživati u pogodnostima na jednak način. To je obaveza, kućni odgoj i kultura. Bolnica je u potpunosti prilagođena osobama s invaliditetom tako da je svaki prostor ove velebne institucije pristupačan našim pacijentima i osobama s invaliditetom, rekao je Marinko Rade, ravnatelj rovinjske Specijalne bolnice za ortopediju i rehabilitaciju "Martin Horvat" na današnjoj konferenciji o pristupačnom turizmu bez barijera.
Na panelu "Turizam dostupan svima – razvoj preduvjeta za implementaciju turističkih usluga dostupnih osobama s invaliditetom" održanom u rovinjskoj bolnici, sudjelovali su i savjetnica pravobraniteljice za osobe s invaliditetom Tea Rubeša, pročelnica upravnog odjela za turizam IŽ Nada Prodan Mraković, predstavnica iznajmljivača Mirjana Vojinović, Melisa Osmanović, dopredsjednica Društva distrofičara Istre, partnera na projektu te panelisti koji su se priključili online - Siniša Kekić, vlasnik agencije TravAbled i autor publikacije Turizam dostupan svima te Slaven Škrobot, poznati hrvatski pustolov.
Kako se moglo čuti, podaci Europske komisije pokazuju da učestalo putuje 300 milijuna osoba s invaliditetom i 30 milijuna osoba u invalidskim kolicima. Najčešće putuju u pratnji bar jedne osobe, troše veće količine novaca i često putuju izvan špice sezone. No, kako bi njihov boravak i odmor u Istarskoj županiji bio što ugodniji, ili uopće moguć, potrebno je prilagoditi privatnu i javnu infrastrukturu, smještajne jedinice, turističke atrakcije i usluge, a ujedno i educirati osoblje. Kao prvi korak ka tome, danas je predstavljena i brošura "Turizam dostupan svima" koja prikazuje primjere dobre prakse iz Istre, od kuća za odmor, apartmana, javnih institucija i usluga koje su prilagođene osobama s invaliditetom (OSI).
Savjetnica pravobraniteljice tom je prilikom istaknula da pristupačan turizam podrazumijeva kontinuirano nastojanje da turistička odredišta proizvodi i usluge budu dostupni svim ljudima, bez obzira na njihova fizička ograničenja, invaliditet ili dob. Kako je kazala, prva prepreka započinje već s dostupnosti informacija o pristupačnosti turističke destinacije, a tu je i (ne)pristupačnost prijevoza, smještaja i ostalih turističkih sadržaja i atrakcija.
- Konvenciju o Pravima osoba s invaliditetom Republika Hrvatska potpisala je kao 3. zemlja u svijetu, a kao 4. ju je ratificirala. Kad čujemo takav podatak, djeluje kao da je sve super, međutim nismo baš zadovoljni s implementacijom konvencije u naše društvo i s ispunjavanjem obaveza koje smo preuzeli. No, svakako je položaj OSI bolji nego je bio prošlih deset godina, rekla je Rubeša. Ukazujući na nedostatak smještaja za osobe s invaliditetom, predstavila je i drugi problem - činjenicu da se mnogi objekti - restorani i apartmani, namjerno ili ne, oglašavaju kao pristupačni, iako to nisu. Kao primjer razumne prilagodbe, istaknula je teleskop postavljen na javnoj površini, s mogućnošću prilagođavanja visine korisniku, kako bi ih mogli koristiti svi, uključujući one s invaliditetom, ali i djecu. Još jedno pametno rješenje je univerzalni dizajn spuštenog rubnjaka na pločniku.
S konstatacijom da pristupačan turizam nije usmjeren samo na osobe s invaliditetom, već su oni samo polazna točka, složio se i Siniša Kekić, vlasnik prve turističke agencije za osobe s invaliditetom - TravAbled. Publici, među kojima je bilo mnoštvo članova udruga osoba s invaliditetom, prezentirao je sadržaj brošure koja pruža drugačiji kut gledanja na pristupačan turizam. Pojasnio je da se prilikom prilagodbe prostorija treba uzeti u obzir, ne samo rampu i prilagođeno kupatilo, već i visinu postavljanja vješalica, utičnica...
Dobar primjer apartmana prilagođenog osoba s invaliditetom je onaj u vlasništvu Mirjane Vojinović, koja je s publikom podijelila svoju priču. Apartman je sa suprugom napravila 2017. godine zbog dodatnog prihoda, a motivirao ju je problem poznanice koja nije posjećivala Pulu zbog nedostatka takvih prilagođenih smještaja. Uz brojne edukacije i savjete, usavršila je svoju uslugu, a koliko su zadovoljni njihovi gosti, među kojima je najviše OSI, potvrđuje činjenica da im se gosti često vraćaju.
Melisa Osmanović je konstatirala da je u posljednjih deset godina situacija krenula na bolje, a osobito što se tiče mobilnosti osoba s invaliditetom. Kako je istaknula, mobilnost je preduvjet da čovjek ima ozbiljan život - a u autobusnom i željezničkom prijevozu vidi se velik pomak naprijed. Pa tako se, zbog prilagodbe i unaprjeđenja usluge, nakon 30 godina vozila vlakom. Škrobot, jedan od najpoznatijih hrvatskih pustolova, otkrio je na kakve sve prepreke nailazi pri putovanju kao osoba s invaliditetom, no i da je sve moguće uz želju, volju i dobru organizaciju. Pohvalio je pritom uslugu trajektnog prijevoza u Hrvatskoj.
Prodan Mraković je kazala da Županija sufinancira turističke projekte u manje razvijenim područjima Istre prilagodbom postojeće ili kreiranjem nove inkluzivne ponude, a iako se nekoliko institucija prijavilo, veći interes očekuje iduće godine, budući da se u međuvremenu o ovom problemu počelo više pričati i senzibilizirati javnost.
Kao dobar primjer istaknuta je i terapijska plaža uz rovinjsku bolnicu, gdje su ležaljke i spustovi u potpunosti prilagođene osobama s invaliditetom. Kako je objasnio ravnatelj bolnice, uz spomenutu su plažu postavljene stabilne ležaljke, dizajnirane tako da su pristupačne osobama s invaliditetom. Riječ je o ručno izrađenim ležaljkama po narudžbi, a koje su šire i visinom prilagođene za obavljanje lakšeg transfera. A budući da se plaža nalazi niti 150 metara od zgrade bolnice, hitna reakcija dostupna je u roku od par minuta, dok su na plaži korisnicima na raspolaganju fizioterapeut i spasilac. U sklopu bolnice nalazi se i hotelski smještaj s četiri zvjezdice u potpunosti prilagođen osobama sa stopostotnim invaliditetom. Moglo se čuti i kako se u bolnici radi na unaprjeđenju sustava kroz priznavanje grešaka - prvotno su vrata na bazenskom kompleksu bila preuska za prolaz osoba s invalidskim kolicima, no na vrijeme je to detektirano i ispravljeno.
U sklopu projekta "Turizam dostupan svima", provodi se i program besplatnog osposobljavanja za turističke animatore za osobe s invaliditetom.
- U srijedu, prvi dan ove konferencije, našim smo budućim polaznicima koji su došli na karijerno savjetovanje, predstavili program edukacije za turističkog animatora za osobe s invaliditetom. Većina njih se već pozitivno izjasnila i voljni su se uključiti u program edukacije s kojim ćemo započeti već sljedeći tjedan. Trajat će kroz cijeli listopad, do polovice studenog. Kroz projekt imamo mogućnost besplatno osposobiti 12 polaznika. Kad govorimo o pristupačnom turizmu, potrebni su educirani ljudi koji će svoje objekte i usluge, kao i slobodno vrijeme, organizirati za osobe s invaliditetom i znati prikazati lokacije koje su pristupačne svima, rekla je Milevoj dodajući da zajedno s partnerima nastoje širiti svijest o potrebi prilagođavanja turističkih usluga.