Mons. Marijo Žmak proslavio je zlatomisnički jubilej 18. lipnja u župnoj crkvi Uznesenja Marijina u Buzetu (Arhiva Glasa Istre)
Nakon dugo godina Porečka i Pulska biskupija ove godine nema mladomisnike, što znači da istarske župe neće biti ojačane ili popunjene novim duhovnim pastirima. Usto, uobičajeno je da u ljetu biskup potpisuje nove dekrete, premješta i imenuje nove župnike i njihove pomoćnike – na račun i novoposvećenih svećenika – što je ove godine također preskočeno.
Biskup porečki i pulski mons. Ivan Štironja nije potpisao niti jedan premještaj i niti jedan dekret. Ni dugoročno, ni kratkoročno to nije dobro. Biskupsko misionarsko sjemenište Redemptoris mater (Majka Otkupiteljica) u osnovni je svećenički inkubator koje ove godine nije imalo nijednog đakona, što je stepenica do svećenstva. Da nema tog misijskog sjemeništa, što ga je utemeljio 1991. pok. biskup Anton Bogetiću, koji je i sam bio misionar, istarske župe bile bi prazne, odnosno na službi bi bili (kao što djelomice jeste) iz svih dijelova svijeta.
Na e-stranicama Porečke i Pulske biskupije o sjemeništu u Puli čitamo: »Do sada u našem sjemeništu zaređeno je 52 svećenika iz petnaestak nacija, a djeluju u desetak biskupija na tri kontinenta – u Italiji, Albaniji, Kanadi, Filipinima, Boliviji. U našoj Porečkoj i Pulskoj biskupiji trenutno djeluje petnaestak svećenika formiranih u ovom sjemeništu (…). Sjemenište u Puli je po svojoj naravi internacionalno, živeći tako katolicitet Crkve u kojoj se nalaze pripadnici svih naroda. Trenutno u bogosloviji boravi 35 bogoslova iz jedanaest nacija. Petnaestorica su Hrvata, zatim su tu još bogoslovi iz Italije, Slovenije, Srbije, Poljske, Španjolske, Kolumbije, Nikaragve, Hondurasa, Ekvadora i Bolivije. Svake godine dolazi oko pet novih bogoslova«.
Lani je, 11. lipnja, tada apostolski upravitelj Porečke i Pulske biskupije, splitsko-makarski nadbiskup mons. Dražen Kutleša, zaredio u pulskoj katedrali četvoricu novih svećenika: Slobodana Rakića iz Karojbe, Zorana Županovića iz Splita, Vaska Stojkovskog iz Strumice (Sjeverna Makedonija) te Davida Sebastiana Castilla Gallarda iz Quita (Ekvador).
Nadbiskup Kutleša tada im je poručio: »Znajte ulagati u svoj svećenički život. Istražujete nove mogućnosti i okolnosti suvremenog života kako bi mogli razumjeti živote okolnosti života svojih vjernika i kako bi im mogli pomoći«.
Mladomisnik Rakić službuje na Labinštini, Županović u Rovinju, Stojkovski na Buzeštini, a Gallardo u Umagu. Svi su oni svoju formaciju, dijelom ili u potpunosti, stekli u Biskupijskom misijskom sjemeništu Redemptoris Mater u Puli.
Zanimljiv je njihov životni put do oltara. Slobodan Rakić (1987.) rodom je iz Erduta, prešao je iz Pravoslavne i Katoličku crkvu, došao u Karojbu, osnovnu školu završio u Poreču, gimnaziju u Pazinu, na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu stekao je naslov inženjera računarstva. Neko vrijeme radio je kao programer. Godine 2012. ušao je u sjemenište u Slovačkoj, pa od iduće godine studije nastavio u Puli. Zoran Županović (1984.) je osnovnu školu i gimnaziju završio je u Splitu, tu je i diplomirao na Fakultetu elektrotehnike i brodogradnje. I on je radio kao programer. U pulsko sjemenište došao je 2014. godine. Vasko Stojkovski (1979.), kršten u Pravoslavnoj crkvi u Strumici, prešao na katoličanstvo, a prije dolaska u pulsko sjemenište radio je u ugostiteljstvu. David Sebastian Castillo Gallardo (1996.) je osnovnu školu i gimnaziju završio u rodnom gradu Quita, nakon mature počeo je studij na Fakultetu kemijskog inženjerstva u Quitu, koje napušta i 2014. počinje studij filozofije i teologije u Puli. Godine 2021. nadbiskup Kutleša u pulskoj katedrali zaredio je za svećenike troje četvoricu đakona (Rafael Villergas Castaño iz Španjolske, Mateus Babinski de Almeida iz Brazila, Jurica Vekić i Stipe Breko iz Hrvatska). Tada je mons Kutleša kazao da je od dolaska u Porečku i Pulsku biskupiju u prosincu 2011. godine zaredio 30 novih svećenika, najvećim dijelom za mjesnu Crkvu. Od toga broja većina novih svećenika je formaciju stekla u pulskom Biskupskom sjemeništu Redemptoris Mater, a manji dio u Bogosloviji u Rijeci.
U ovoj godini u Porečkoj i Pulskoj biskupiji nije bilo mladomisničkih slavlja, ali su zato proslavljeni dijamantni, zlatni i srebrni svećenički jubileji.
Mons. Marijan Kancijanić u lipnju je proslavio 60 godina misništva. Za svećenika je zaređen 29. lipnja 1963. u Pazinu, u župnoj crkvi sv. Nikole. Zajedno s njime biskup mons. Dragutin Bogetić za svećenike je zaredio Janka Gortana (1936. - 2007.) i Atilija Nefata (1937. - 2017.). Dijamantni misnik, mons. Kancijanić, rođen je 1937. u selu Peljaki, u župi Tinjan. Drugo je dijete u brojnoj obitelji od osmero djece. Nakon završetka četverogodišnje škole u Zabrežanima, poratne 1949. godine odlazi u Pazinsko sjemenište. Jedan je od osamdeset i tri sjemeništaraca prvog razreda sjemeništa od kojih su tridesetorica postali svećenici. Maturirao je 1957. godine. Kao mladomisniku povjerena mu je župa Lindar, pa slijedi Sovinjak i Pazinu. Biskup Nežić potom mu povjerava župe Stari Pazin i Sv. Lucija, otud odlazi za župnika u Buzet i Črnicu. Uslijedila je služba župnika u Marčanu, Loboriku i Kavran. U mirovinu odlazi 2020. sa službe u Kašteliru i Labincima.
Mons. Kancijanić bio je prvi zatvorski kapelan u pulskome zatvoru nakon demokratskih promjena. Godine 2004. postaje kanonikom pulskog kaptola, a o te do 2011. bio je generalni vikar Porečke i Pulske biskupije. Usto, bio je predsjednik Školskog odbora u Pazinskom kolegiju – klasičnoj gimnaziji, inicijator i promotor permanentnog obrazovanja klera.
Mons. Marijo Žmak proslavio je svoj zlatomisnički jubilej 18. lipnja u župnoj crkvi Uznesenja Marijina u Buzetu. Rođen je u Lanišću 1948. godine, gdje je završio osnovnu školu. Maturirao je u Pazinskom sjemeništu, a diplomirao na Teologiji u Rijeci. Nakon ređenja 24 lipnja 1973., pastoralni rad počeo je u župama Vrh i Račice, u povremeno pomaganje u Sovinjaku i Buzetu. Od 1996. župnik je u Buzetu te upravlja župama Črnica, Slum, Brest i Sovinjak. U pet mandata bio je dekan a 2007. imenovan je kanonikom Stolnog kaptola svetog Maura u Poreču. Godine 1999. uručena mu je Zlatna plaketa Grada Buzeta.
Vlč. Ante Jukopila proslavio je svoj zlatni jubilej 11. lipnja u crkvici Majke Božje od Kuj u Ližnjanu, rodnoj župi. Rođen je u Ližnjanu 1935. godine, osnovni školu završio je u Ližnjanu i Medulinu, pa završio građevinsku školu u Puli. Napustio je posao, pošao u Pazinsko sjemenište i potom diplomirao na Teologiji u Rijeci. Za svećenika je zaređen u 38 godini, 5. lipnja 1973. (imao je 38 godina). Kao mladomisnik imenovan je župnim vikarom u Oprtlju i Završju a 1974. postaje župnikom tih župa. Tu je na službi i danas: vlč. Jukopila najstariji je aktivni svećenik župnik u Porečkoj i Pulskoj biskupiji. Poznati je travar i bioterapeut. Godine 2014. imenovan je počasnim građaninom Općine Oprtalj.
Srebrni svećenički jubilej, 25. obljetnicu svećeništva, proslavio je župnik u Savičenti Darko Zgrablić, župnik u Svetvinčentu. Jubilarca je predstavio mons. Milan Zgrablić, nadbiskup zadarski, njegov rođak i krizmani kum. Vlč. Zgrablić, rođen je u Pazinu, nakon osnovne škole u Pazinu pohađao je klasičnu gimnaziju u Sjemeništu Zmajević u Zadru. Počeo je studij na Gregoriani u Rimu, nastavio studij na Teologiji u Rijeci. Za svećenika je zaređen u Puli, 27. lipnja 1998. godine zajedno s još šestoricom mladomisnika, po rukama biskupa Ivana Milovana. Prva mu je služba bila u Rovinju, pa je osobni tajnik biskupa Milovana u Poreču. Slijede službe u Starom Pazinu i Sv. Lucije Pazinske, Gračišću, Balama, te sada župnik je u Savičenti i Juršićima. Dugi niz godina redoviti je suradnik u duhovnom programu Radio Istre, te suradnik zagrebačke televizije Laudato. U obraćanju vjernicima na proslavi srebrnog jubileja, vlč. Zgrablić se upitao: »Znate što nemamo? Nemamo mladih misa ove godine, a da bi bilo srebrnih, treba nam mladih misa. Pa ljudi moji! To kažem i sebi i vama – na koljena!«.
Sadašnja kuća svećeničkog doma bila je otvorena 1981. kao župni pastoralni centar pri Župi Sv. Pavla u Puli. Devedesetih godina prošlog stoljeća preuređen u svećenički dom Betanija u kojem su smješteni bolesni ili umirovljeni svećenici Porečke i Pulske biskupije. Za svećenike brinu ravnatelj doma Milan Mužina, domaćica i dvije stručne njegovateljice. Dom može primiti 15 osoba.
U domu trenutno borave Marijan Pamić (r. 1932., zaređen 1956.). Ante Žufić (r. 1933., zaređen 1960,), Ivan Štoković (r. 1936., zaređen 1962.), Aleksandar Branimir Petrović (r. 1937., zaređen 1962.), Dragutin Petrović (r. 1952., zaređen 1977.), Milivoj Koren (r. 1947., zaređen 1972,), Marijan Kancijanić (r. 1937., zaređen 1963.), Franjo Matoic (r. 1952., zaređen 1979.).