RAT PROTIV LAŽNIH PROFESORA I UČITELJA U HRVATSKIM ŠKOLAMA

U Istri su pronađene dvije lažne diplome. Na postupku zarađuju fakulteti, koji provjeru dokumenata naplaćuju i do 40 eura po ispravi

| Autor: Helena MOSTARKIĆ GOBBO
Ilustracija (snimio Milivoj MIJOŠEK)

Ilustracija (snimio Milivoj MIJOŠEK)


Tema lažnih diploma i svjedodžbi u odgojno-obrazovnom sustavu, pomoću kojih je mnoštvo nestručnih i nekompetentnih osoba prevarilo državu, ali i brojne generacije učenika, njihovih roditelja, radnih kolega i ravnatelja, svakim se danom sve glasnije provlači kroz javni prostor.

Sve je, naime, krenulo početkom 2019. godine, kada je Blaženka Divjak, tadašnja čelna osoba Ministarstva znanosti i obrazovanja, pokrenula proces utvrđivanja vjerodostojnosti diploma i svjedodžbi osoba zaposlenih u školama diljem zemlje. Iz nadležnog Ministarstva potvrdili su da je tijekom tog procesa na razini cijele zemlje otkriveno ukupno 60 nevjerodostojnih isprava, od čega 27 diploma i 33 svjedodžbe.

"Školama je od pokretanja procesa u siječnju 2019. godine dan rok od godine dana za provjeru diploma odnosno svjedodžbi", pojasnili su iz Ministarstva, dodavši da su za postupak provjere nadležni ravnatelji škola, koji su sukladno Zakonu o odgoju i obrazovanju kao poslovni i stručni rukovoditelji odgovorni za zakonitost rada i stručni rad školske ustanove.

Obavezne provjere isprava

Iz Ministarstva ističu da su škole, kao poslodavac, podizale prijavu nadležnim tijelima.

"Ministarstvo je također tada dalo uputu da se prilikom svakog novog zapošljavanja obavezno provjeri vjerodostojnost isprave", navode iz Ministarstva, napominjući da prosvjetna inspekcija prilikom izlaska na teren obavezno provjerava jesu li škole poštivale njihovu uputu i uvele obaveznu provjeru vjerodostojnosti isprave prilikom svakog novog zapošljavanja.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter