Usred šume i tik do mora - i bez građevinske dozvole
Po pitanju galopirajuće bespravne gradnje u istarskom priobalju u zadnje se vrijeme mnogo piše, a nakon što smo nedavno pisali i objavili fotografije iz zraka iz općine Marčana i Umaga, danas donosimo isto toliko nevjerojatne prizore koje prikazuju stanje na području Barbarige i Peroja, koji pripadaju Gradu Vodnjanu.
Tamo se, naime, gradi potpuno slobodno pa su se vremenom formirala prava mala improvizirana i nelegalna selca s nastambama različitih vrsta; od starih kamperica do modernih i velikih montažnih kuća. Neke su, naravno, izrasle u prave fine kuće pa i malene vile, dok su ostale obične barake posložene po prostoru bez ikakve logike i smisla. Neke od njih su vjerojatno i legalizirane, druge imaju kućne brojeve, a vodu i struju tko zna odakle crpe. O gospodarenju otpadom da i ne govorimo.
Problem, naravno, nije od jučer. On je višedesetljetni, a seže još od prvih valova naseljavanja stranaca u Istru, pretežito Slovenaca. Budući da su uglavnom kupovali poljoprivredno i šumsko zemljište, još početkom 60-ih počinju na njih postavljati kamp-prikolice. Time je malo po malo započela bespravna gradnja na poljoprivrednom zemljištu i po tamošnjim šumarcima. Sakaćenje prirode se, unatoč brojim ali epizodnim inicijativama i apelima, i dalje nesmetano nastavlja.
Neefikasnost sustava se vidi na svakom koraku. Nitko ne može toj pošasti stati na kraj, a država je očito preslaba, a trebala bi biti prva u sprječavanju takve vrste kriminala. Primjera radi, na žbuki jedne nedovršene kuće stoji službena tabela o zabrani radova. Međutim, upućeni u taj slučaj govore nam da to tako stoji već nekoliko godina, bez ikakvog pomaka, a kamoli rušenja bespravnog objekta.
Za pojašnjenje smo se ponovno obratili ravnateljici Javne ustanove Natura Histrica Silviji Buttignoni, koja kaže da rušenje nekretnina mogu, nažalost, naložiti samo građevinska inspekcija ili sud.