Nakon dvogodišnje pauze

Na Štefanje i Sveta tri kralja Sveti Lovreč postaje istarski Betlehem: Najveće i najljepše Žive jaslice u Hrvatskoj

Dvije godine korona-pauze, vrijeme čini svoje i sada je trebalo puno toga popraviti i urediti, od nastambi, koliba, torova za domaće životinje, a tu su i lokacije za stare zanate koji će se prezentirati: kovač, prelac, kamenoklesar, ribar, stolar, sprtar (koji izrađuje košare), grnčar, pčelar, travar, bačvar, izrađivač metli, pletilje, pređe, izrada domaće tjestenine…

| Autor: Anđelo DAGOSTIN
Arhiva/Ilustracija (snimio Milivoj MIJOŠEK)

Arhiva/Ilustracija (snimio Milivoj MIJOŠEK)


Posjetili smo mali srednjovjekovni gradić Sveti Lovreč u srijedu poslijepodne, prvog dana kalendarske zime. Dok smo pili kavu u lokalnom kafiću, baš su to objavili na radiju, a konobarice su se čudile da zar tek sada počinje zima? "Žalit ćemo se i kada dođe ljetna sezona, tada ćemo se pitati kada će turisti više otići i da nam je pretoplo", dodala je druga.

Dotle su se u sutlovrečkoj povijesnoj jezgri odvijale pripreme za površinom najveće i za mnoge najljepše Žive jaslice u Hrvatskoj koje će se uprizoriti na Štefanje, u ponedjeljak, 26. prosinca, i na Sveta tri kralja, 6. siječnja, s više od stotinu sudionika. Početak je u 17 sati i traje do 20 sati.

gg

Sve gre prema planu

Vrlo hektične pripreme, što bi značilo užurbane, pomalo nervozne i kaotične, jer nema još previše vremena. Kroz mjesto toga sivog zimskog dana nas je provela Sanja Matošević, glavna voditeljica Živih jaslica, koja sve koordinira s muškim i ženskim dijelom pripremne ekipe da bi ovaj istarski gradić postao preslika drevnog Betlehema.

Jedan kamion dovozi zimzeleno granje kao dekoraciju, bager poravnava šljunkom posipanu površinu placa, u dijelu župnog ureda ženski dio ekipe lijepi i gradi jaslice… A Matošević trči od jednih do drugih kako bi sve to koordinirala. A mi za njom dok nam krećući se simpatičnim uličicama kazuje gdje će biti koji dio postava na otvorenom. Stižu tri volontera koje ćemo slikati na trgu kod župne crkve, kod improvizirane štale u kojoj će se nalaziti Sveta obitelj.

- Sve gre prema planu, samo nas ovega lita malo vrime zeza. Naporno delamo, i produženo, čak i preko vikenda. Danas smo popravljali vodenicu, pa s trstikom, smrikve za ukras, čišćenje velikog bazena, pa ćemo delati portun za Velika vrata da se zapre, i onda još mali potok, nabraja Dorijano Terlević s kojim zajedno rade kum Gašpar Matas i zet Nenad Nježić, sva tri iz Seline.

ggNenad Nježić, Dorijano Terlević i Gašpar Matas

Na pitanje hoće li sve biti spremno na vrijeme, odgovara potvrdno, "ako dade Bog". Sa Živim jaslicama su krenuli još 2009., ali zadnje dvije godine zbog epidemioloških zabrana okupljanja nisu održavane pa je vrijeme učinilo svoje. Sada puno toga treba popraviti i urediti, od nastambi, koliba, torova za domaće životinje, a tu su i lokacije za stare zanate koji će se prezentirati: kovač, prelac, kamenoklesar, ribar, stolar, sprtar (koji izrađuje košare), grnčar, pčelar, travar, bačvar, izrađivač metli, pletilje, pređe, izrada domaće tjestenine… Podsjetimo da su vrijedni volonteri proteklih godina izgradili izvor, vodenicu, jezerce, pa i mali kažunić.

- Trebalo je ponovno zainteresirati ljude da sudjeluju, jer u dvije godine se mnogo toga promijeni, neki ostare, nekih, nažalost, više ni nema. Tako da je dosta zahtjevno bilo ove godine, pojašnjava nam Sanja Matošević dok nas vodi u obilazak vodenice gdje će se ručno mljeti žito u brašno, a u krušnoj će se peći onda peći kruh.

Anđeo Gabrijel na zip-lineu

Bit će tu čaja, kuhanog vina, domaćih kolača, domaćih kobasica i kruha… Održat će se i božićni sajam na Placi, s neizostavnom ponudom lokalnih i autohtonih proizvoda domaćih proizvođača. Tu je i dječji kutak koji će posebno obradovati najmlađe, pa punkt gdje se izrađuje nakit od tijesta…

- Naš stari grad je arhitektonski, odnosno kulisno prilagođen uprizorenju Živih jaslica te smo iz godine u godinu, malo po malo, nadograđivali sadržaj, tako da smo postali površinom najveće jaslice u Hrvatskoj, kaže Matošević.

Posjetitelje s glavnog ulaza vodi zadani smjer kretanja pa tako svakih sat vremena, triput u večeri, kreće povorka posjetitelja iza Svete obitelji koja traži smještaj, štalicu, u kojoj će se smjestiti. Prati ih anđeo Gabrijel, a ophod mjestom prati kazivanje s razglasa prema biblijskim događajima. Zatim dolaze tri kralja na konjima i daruju malog Isusa poznatim darovima. Iznad svih njih oblijeće, zapravo na zip-lineu, anđeo Gabrijel blagoslivljajući ih.

- Anđeo bude osvijetljen i posjetitelji taj dio očekuju s velikim nestrpljenjem. Bude efektno izvedeno, napominje. Petnaestak malih anđelčića, najmlađih stanovnika općine, oplemenjuju predstavu, za red se brine desetak stražara s mačevima, tu su pastiri, notar, istarski Betlehem obilaze rimski vojnici… Prilikom jedne večeri u trosatnom uprizorenju Sveti Lovreč posjeti od 5.000 do 7.000 posjetitelja. Tako da možemo kazati da je Sveti Lovreč ponajviše i poznat po ovoj manifestaciji. Djeci je jako zanimljivo, jer ima mnogo domaćih životinja, gledaju stare zanate, nešto i nauče, tu je stari vrtuljak, na mnogim mjestima je upaljena vatra i cijeli taj ambijent je vrlo privlačan. Dva sata ti proleti bez problema, kazuje nam Matošević.

ggUbrzane pripreme - Ines Štifanić, Suada Mulahasanović, Mateo Antolović, Sanja Matošević, Greis Poropat i Rita Rimanić

Organizatori pripremaju i novu gastronomsku ponudu: brodet (bez kosti) s palentom, jelo primjereno dobu u kojem je Isus živio. No, ni to nije sve. Pored osvijetljene kule Funtanela održavaju se kreativne radionice za najmlađe, a u Galeriji Placa moći će se razgledati već tradicionalno dobro posjećena dobrotvorna fotografska izložba. Predstavljaju se fotografije 53 autora, članova foto-kluba KAF iz Svetog Lovreča. Cijelo događanje upotpunit će glazbeni program uz nastup zborova, svirača i pjevača. Pokrovitelj cijele manifestacije je Općina Sveti Lovreč.

Krasne su uvijek i crkvene jaslice u župnoj crkvi sv. Martina. Organizatori su nam napomenuli da su pripremili i nekoliko iznenađenja, ali kada bi ih otkrili, više ne bi bila iznenađenja pa će posjetitelji morati sami otkriti o čemu se radi. Za sve je ulaz besplatan, a brojni sudionici i volonteri pobrinut će se da i ove godine u Svetom Lovreču svi osjete toplinu Božića.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter