MLADI KOJI PUTUJU I RADE NA DALJINU

Turistička zajednica središnje Istre ugostila 12 digitalnih nomada koji nisu samo informatičari. Sve više je umjetnika, učitelja, plesača, novinara, marketingaša

Zaista vjerujem da rad na daljinu i životni stil digitalnog nomada pruža nove mogućnosti, ne samo ljudima iz razvijenog svijeta, već iz svih dijelova svijeta. Samo u posljednjih mjesec dana obavio sam 13 letova u sedam zemalja, Izrael, Saudijsku Arabiju, Južnu Afriku, Italiju, Španjolsku, Portugal i Hrvatsku, što je doista dinamično, kaže Dean Kuchel

| Autor: Anđelo DAGOSTIN
(Snimio Anđelo DAGOSTIN)

(Snimio Anđelo DAGOSTIN)


Tijekom prve polovice prosinca s ciljem daljnjeg privlačenja digitalnih nomada u središnju Istru, Turistička zajednica središnje Istre ugostila je 12 stranaca koji rade na daljinu. Susreli smo ih tijekom radnog sastanka u Interpretacijskom centru - Kući Istarskog pršuta u Tinjanu gdje su se družili i razmjenjivali iskustva. Svi su ugodni sugovornici, i znaju se prezentirati.

Projekt TZ-a središnje Istre promovira destinaciju u doba post i predsezoneProjekt TZ-a središnje Istre promovira destinaciju u doba post i predsezone

- Putujem svijetom već godinu dana bez prekida, kaže Lumin Grace iz Los Angelesa (SAD) koja sebe opisuje kao - full time digital nomad. Na pitanje kako se na to odlučila kaže da su je na to natjerali razumljivi razlozi. Zgrada u kojoj je imala stan je prodana i morala se iseliti. Odlučila je prodati sve što je imala i "hit the road".

Lumin Grace iz Los Angelesa (SAD)Lumin Grace iz Los Angelesa (SAD)

"Kao pisac mogu biti bilo gdje i pisati. I tako je moje putovanje započelo", kaže Lumin koja sebe, osim kao spisateljicu, opisuje kao soul coacha, duševnog trenera. Piše i o putovanjima svijetom za internetsku osiguravajuću tvrtku Passportcard Nomads koja nudi zdravstveno osiguranje (i druge usluge poput raznih informacija i savjeta, primjerice, o dobivanju viza) digitalnim nomadima diljem svijeta o destinacijama koje su posjetili.

U kući ili internet barovima

- Svoj sam put započela u Tirani u Albaniji gdje sam odmah kao Amerikanka dobila besplatnu jednogodišnju dozvolu boravka. To me zaista privuklo i zato sam ondje ostala dobrih pet mjeseci, kaže.

Smještaj pronalazi putem internetskih aplikacija ili lokalnih preporuka, odnosno preporuka kolega putnika. Sada će u Istri boraviti dva tjedna, a prve impresije su joj nevjerojatan mir, priroda, spokoj, gostoljubivost te krasni susreti s ljudima. Iako je hladni dio godine, poslužili su ih blago vrijeme i temperature. Smještena je u obližnjem zaseoku pa tako svako jutro i večer boravi u prirodi. Na pitanje radi li trenutno ili odmara, kaže da oboje pomalo. Povremeno piše, ali joj je ovo zapravo kreativna priprema za iduću godinu. Trenutno iz središnje Istre kreira sadržaj za socijalne mreže, recimo za našu gastro manifestaciju "Draga nam je zima dok kapuza ima!". Prisutna je najviše na www.instagram.com/lumin.grace i www.tiktok.com/@lumin.grace.

- Bio sam zaposlenik računalne firme i onda sam zbog problema s vizom morao početi raditi na daljinu. Tako sam sasvim slučajno postao digitalni nomad i to još 2014. godine kada sam počeo raditi od kuće ili iz internetskih barova. Zaljubio sam se u takav način rada, da se mogu seliti i putovati kamo hoću i kada hoću, kaže Dean Kuchel iz Tel Aviva (Izrael) kojemu je ovo postao način života.

Dean Kuchel iz Tel Aviva (Izrael)Dean Kuchel iz Tel Aviva (Izrael)

Dosad je, kaže, posjetio 105 zemalja svijeta, a plan mu je posjetiti svih 196! Ovaj doista aktivan putnik, koji danas najviše radi kao mentor i influencer koji promovira rad na daljinu i savjetuje zainteresirane koji mu se obrate. "Zaista vjerujem da rad na daljinu i životni stil digitalnog nomada daje nove mogućnosti, ne samo ljudima iz razvijenog svijeta, već iz svih dijelova svijeta. Samo u posljednjih mjesec dana obavio sam 13 letova u sedam zemalja, Izrael, Saudijsku Arabiju, Južnu Afriku, Italiju, Španjolsku, Portugal i Hrvatsku, što je doista dinamično", kaže Kuchel (www.deankuchel.com).

Na pitanje gdje se najduže zadržava, kaže da je to otok Bali (Indonezija), gdje postoji široka zajednica digitalnih nomada, ali ipak više preferira stalna putovanja. "Baš sam komentirao kako je iznenađujuće lijepo u Hrvatskoj. Čak i za mene koji sam obišao više od stotinu država, uvijek ima nešto novo za vidjeti", kaže ovaj Izraelac. Smatra da ovo nije način života samo za informatičke stručnjake, već danas u njemu uspijevaju pronaći svoju nišu i razni umjetnici, slikari, grafičari, fotografi, učitelji, plesači, novinari, marketingaši... Zainteresirane mlade bi savjetovao da razviju svoje vještine i strasti te putem interneta, prije svega Youtubea i Googlea, pogledaju kako su slične vještine ostvarili drugi digitalni nomadi.

Platforme za pronalazak posla

- I prije nego što sam postao digitalni nomad, mnogo sam putovao u posljednjih deset godina. Radio sam za turističku industriju, videoprodukciju i općenito turističke sadržaje. Uslijed pandemije prometnuo sam se u pisca koji piše tekstualni marketing i osamostalio se. Htio sam si obogatiti život bez oslanjanja na velike kompanije, kaže Steve Tsentserensky iz Clevelanda (Ohio, SAD).

Steve Tsentserensky iz Clevelanda (SAD)Steve Tsentserensky iz Clevelanda (SAD)

Na pitanje kako je u tome uspio, kaže da je na početku ponajviše koristio platformu upwork.com koja je velika burza rada, mada ima i drugih platformi za pronalazak posla. Kao početnik pronalazio je loše poslove, ali s protekom godina i sve većim iskustvom pronalazi je dobre klijente koji plaćaju više. Posebno voli boraviti u Hrvatskoj, a od ostalih zemalja ističe Gruziju, Belgiju, Kolumbiju, Albaniju u kojima je boravio tijekom ove godine.

- Otkrivam središnju Istru, jako je lijepa i poziva na istraživanje. Došao sam iz Zagreba u kojem nisam vidio sunce možda mjesec dana, a ovdje mi trebaju sunčane naočale. Prelijepe su jesenje boje drveća i to me oživjelo. Također mi se sviđaju istarski gradići. Hrvatska stvarno ima svega pomalo i to mi se sviđa, malo sam opsjednut vašom zemljom, zaključio je Tsentserensky.

Direktorica TZ-a središnje Istre Sanja Kantaruti kaže da projekt "Digital nomads in residence - Central Istria" provode u suradnji s partnerima, a cilj je daljnje promoviranje destinacije u razdoblju izvan glavne turističke sezone te privlačenje digitalnih nomada, profila gostiju koji mogu puniti naše kapacitete upravo u periodu post i predsezone.

Prednosti ruralne sredine

- Središnja Istra idealna je za digitalne nomade koji preferiraju ruralne u odnosu na urbane sredine te u pauzama između rada na daljinu zaista imaju mogućnosti uživati u brojnim sadržajima našeg područja, od prirodnih do kulturno-povijesnih atrakcija, bogatoj enogastronomskoj ponudi te brojnim mogućnostima rada i odmora koje naša destinacija nudi. Digitalni nomadi svojim boravkom na našem području donose i dodanu vrijednost, a to su znanja i iskustva kojima raspolažu te koja tijekom našeg projekta dijele i s polaznicima radionica i ostalih projektnih aktivnosti koje organiziramo s našim partnerima, kaže Kantaruti.

Središnja Istra idealna je za digitalne nomade koji preferiraju ruralne sredine - Sanja Kantaruti, direktorica TZSI-ja (snimio Milivoj MIJOŠEK)Središnja Istra idealna je za digitalne nomade koji preferiraju ruralne sredine - Sanja Kantaruti, direktorica TZSI-ja (snimio Milivoj MIJOŠEK)

U prvoj je fazi ovoga projekta, još prošle godine, izrađena je mrežna stranica (https://liveandwork.central-istria.com/hr) putem koje se dijele svjedočanstva digitalnih nomada pristiglih u središnju Istru, a sve u cilju daljnjeg umrežavanja digitalnih nomada s pružateljima smještaja i ugostiteljskih usluga. Nastavak projekta sufinanciran je sredstvima Hrvatske turističke zajednice, na javnom natječaju za projekte udruženih turističkih zajednica u 2022. godini.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter