NIJE PUNO, ALI ČOVJEKA VESELI

Buzet: Rastu plaće za 130 djelatnika gradske uprave, vrtića, vatrogasne postrojbe, Doma za starije i učilišta

| Autor: Gordana Čalić Šverko
Potpisan aneks kolektivnog ugovora (Snimila Gordana Čalić Šverko)

Potpisan aneks kolektivnog ugovora (Snimila Gordana Čalić Šverko)


Djelatnicima gradske uprave i ostalim proračunskim korisnicima plaće su povećane za četiri posto. Aneks kolektivnog ugovora za službenike i namještenike u upravnim tijelima Grada Buzeta, čije se odredbe primjenjuju od 1. listopada, potpisali su gradonačelnik Buzeta Damir Kajin i sindikalna povjerenica podružnice Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije Zvjezdana Majcan. Njime je promijenjen iznos osnovice za obračun osnovne plaće koji sada iznosi 5.631 kuna.

Aneks kolektivnog ugovora

Aneks kolektivnog ugovora za Dječji vrtić "Grdelin" potpisala je sindikalna povjerenica Darja Zornada, a za Javnu vatrogasnu postrojbu Buzet Nenad Vrbaški. Povećanje plaća primjenjivat će se i na druge proračunske korisnike neovisno da li su pokriveni ovim kolektivnim ugovorom, a riječ je o ukupno 130 djelatnika.

- Vlada premijera Andreja Plenkovića od 2016. godine, kada je preuzeo njeno vođenje, do danas, podigla je zaposlenicima u državnim službama plaću za 25 posto, na to sada dodatno 6 posto plus 2 posto u 2023. godini, znači 33 posto. Grad Buzet spustio je plaće 2009. godine za 6 posto. Ove godine vratili smo tih 6 posto, zaposlenicima isplatili regres, podignuli otpremninu na tisuću kuna po godini staža. Ove godine Domu za starije također smo korigirali plaće za 10 posto, jednostavno da se sustav ne uruši. Nedavno smo, na zadnjem rebalansu proračuna, i to je usvojeno, predložili korekciju plaća od 1. listopada za 4 posto, a ja ću predložiti Gradskom vijeću da se plaće za iduću godinu iskorigiraju dodatno za 6 posto, odmah s 1. siječnjem. Tvrdim da Grad Buzet to može. Mora. Proračun se relativno solidno puni. Naše plaće su negdje u sredini u Istri, vatrogasci su međutim, otvoreno kažem, podcijenjeni. Vidjet ćemo što ta korekcija 4 plus 6 posto znači, ali da oni imaju plaću od 5.560 kuna bruto plus 400 kuna, i da je najniža u Istri, za nas kao grad je nedopustivo. Ne može jedan vatrogasac biti na minimalnoj plaći. Sada govorim kao sindikalista, ali to se treba korigirati, rekao je Kajin.

Ono što isto tako treba napraviti unutar Grada i svih proračunskih korisnika, to je iskorigirati koeficijente, dodao je buzetski gradonačelnik te pozivao sindikate da to predlože pa da se krene u razgovore. Naglasio je također da su u Buzetu materijalna prava zaposlenika u vrtiću relativno solidna kada se gleda u istarskim razmjerima - bruto plaća odgojitelja u Pazinu, Žminju, Labinu je od 7.800 do 7.900 kuna, u Buzetu s ovim korekcijama uključujući i prijedlog povećanja od 6 posto od 1. siječnja iduće godine, predlaže se, najavio je Kajin, 8.598 kuna bruto.

Važno je zadovoljstvo djelatnika

- Sve činim i činit ću da se plaće u ovom gradu približe onima u državnoj upravi jer bi to trebalo biti pošteno. Isto tako i da imamo zadovoljne djelatnike, nije važno da li u domu za starije, u vrtiću, vatrogasnoj postrojbi ili učilištu. Nitko također u ovom gradu ne smije raditi ispod minimalne plaće. Jasno da se od svakog očekuje da se više daje za ovaj grad, vjerujem da ima i praznog hoda, može se i više, ali svako za svoj rad mora biti nagrađen. S druge strane ovaj Grad štedi apsolutno na svemu. Za početak na dvjema plaćama, mojoj, jer dobivam naknadu od 4.000 kuna, a ostali smo i bez dogradonačelnika, ali to je zakonodavac tako normirao. Ja sam isto tako za to da se nagradi svaki prekovremeni sat. Ispada ponovo da govorim kao sindikalista, ali otvoreno pozivam sindikate da se ta odredba u kolektivnom ugovoru od 180 sati iskorigira na 250 sati jer neki moraju svaki mjesec puno duže raditi, pogotovo u okolnostima kada nemamo inženjera građevine ili srodne djelatnosti koji su nam nasušno potrebne, rekao je Kajin.

Dodao je da mu je osobno drago da je potpisan aneks kolektivnog ugovora za 2022. godinu, a potpisan je zato što se to može, ali i zato što se mora ako se želi sačuvati ljude koji na neki način drže grad.

Veliki rast troškova života

Voditelj Ureda Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije Darko Vidmar komentirao je da pregovori moraju završiti na obostrano zadovoljstvo.

- Činjenica je da smo niz godina pokušavajući nešto napraviti po pitanju plaća u Gradu Buzetu, ne mislim samo na zaposlene u gradskoj upravi, nego i ostale korisnike gradskog proračuna, nailazili na veliko nerazumijevanje i odbijanje i zato nam se ovo danas čini kao nekakva fantazija o kojoj prije dvije godine nismo mogli niti sanjati. Zahvaljujući razumijevanju, u prvom redu gradonačelnika kao druge strane u pregovorima, imali smo povećanje plaća od 6 posto od 1. siječnja ove godine, 4 posto ide sada od 1. listopada, i kao što je gradonačelnik najavio, očekujemo da će od 1. siječnja 2023. godine biti još 6 posto, što ovisi o Gradskom vijeću, sve u cilju da se pokuša prevladati inflacija. Na žalost, rast troškova života, počevši od hrane, stanovanja, režija daleko su veći nego je sama službena inflacija. Isto tako se nadam da ćemo, kada se bude potpisivao aneks za povećanje plaća od 1. siječnja 2023. godine, uspjeti potpisati i kolektivni ugovor za Dom za starije, tako da bi svi ovi proračunski korisnici bili pokriveni kolektivnim ugovorom kao dvostranim aktom između poslodavca i sindikata, tako da je i to veliki značaj u tom socijalnom partnerstvu, istaknuo je Vidmar.

Prenio je također da je u gradskom komunalcu "Park" dogovoreno 3,2 posto povećanja od 1. listopada, a u razgovorima su i za povećanje od 1. siječnja 2023. godine.

- Gledajući cjelokupnu Buzeštinu možemo istaknuti zadovoljstvo da se konačno sve pomaklo s mrtve točke i da pokušavamo zadržati postojeće radnike i privući nove, jer, nažalost, zadnjih četiri, pet godina, tamo gdje su se u javnim službama nekada ljudi gurali i tražili načina kako doći do radnog mjesta, bez obzira radi li se o komunalcima, vatrogascima, vrtiću, gradskoj upravi…, danas od tamo bježe, zaključio je Vidmar.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter