Izbjegnuta repriza tragedije iz jelenja

MOTORISTI U LUPOGLAVU NALETJELI NA ŽICU RAZVUČENU PREKO ŠUMSKOG PUTA Mještani tvrde da se radi električnom pastiru koji nije opasan. Ivaković: "Treba ga označiti da bude vidljiviji"

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO
preuzeto s facebooka

preuzeto s facebooka


Samo nekoliko dana nakon tragedije u Jelenju gdje je poginuo mladi motociklist koji je na šumskom putu naletio na razvučenu žicu, u Lupoglavu je izbjegnuta gotovo identična tragedija.

Društvenim mrežama naime, proširila se fotografija dva prijatelja, motorista u dobi od 16 i 20 godina, koji su na području Lupoglava u Istri, tvrde, naletjeli na sajlu razvučenu preko šumskog puta.

Komentatori na Facebooku ogorčeni su. "Ovo je pokušaj ubojstva i za to dotična osoba treba ići u zatvor. Mislim da je vrijeme za intervenciju. I da se nađe ubojica dečka na Grobniku....što se čeka? Da još jedno dijete pogine?"

Ima i komentara kako to nije sajla, već se u predjelu lupoglavske općine poznatom po stočarstvu, polja ograđuju žicom da im ne pobjegnu krave s ispaše. Lokalno stanovništvo put ne koristi pa je stavljen električni pastir.

Predsjednik off road kluba "Piva dvije" iz Svetog Ivana Zeline Darko Ivaković, koji je fotografiju objavio na svojoj Facebook stranici, kaže kako su se u klubu organizirali da na neki način istjeraju pravdu i riješe te probleme s kojima se suočavaju već godinama.

Nije bilo prijava

- Objavljujemo fotografije o zamkama u šumama jer nam je cilj da se maknu. Tako sam dobio fotografiju iz Lupoglava. Kako ste me kontaktirali vi iz Glasa Istre tako su mi se u međuvremenu javili mještani iz Lupoglava da se ne radi o sajli već o električnom pastiru koji ako se na njega naleti vozilom odmah pukne i ne bi mogao nikome naštetiti. Rekao sam im da ih razumijem, ali da oni moraju razumjeti nas, da smo u strahu nakon ovog nemilog događaja u Jelenju. I električnog pastira trebalo bi označiti nekakvim oznakama da bude vidljiviji, rekao je Ivaković.

Izjavu smo zatražili od načelnika lupoglavske općine Franka Baxe koji kaže kako nije upoznat s ovim slučajem.

- Nikada toga nije bilo kod nas, niti sam ikada dobio prijavu od mještana da im motoristi svojom vožnjom uništavaju putove, rekao je Baxa te posebno naglasio da ukoliko se stvarno radi o postavljanju sajle onda je to za svaku osudu, no ukoliko se radi o električnom pastiru kojeg mještani koriste za zaštitu usjeva od divljači, naročito od divljih svinja ili zaštitu stoke na ispaši, onda je to nešto što se svakodnevno koristi u poljoprivrednoj proizvodnji.

Iz Policijske uprave istarske, Odjela za izvještajnu analitiku i odnose s javnošću doznajemo da ni policija nije zaprimila niti jednu dojavu građana o postavljenim tzv. sajlama na području Lupoglava.

- Budući da iz same fotografije nije moguće utvrditi vrijeme i mjesto njenog nastanka, pozivamo osobe koje su izradile fotografiju da se jave policiji s više informacija kako bi policijski službenici mogli poduzeti potrebne radnje iz svoje nadležnosti. Također, pozivamo građane da u slučaju uočavanja ovakvih situacija odmah o tome obavijeste policiju na broj 192 kako bi policijski službenici mogli izaći na mjesto događaja, utvrditi sve činjenice i otkloniti moguću opasnost za sigurnost građana i imovine, napominje glasnogovornica PU istarske Nataša Vitasović.

Špage za konja

Razgovarali smo i s poznatim hrvatskim enduro vozačem Markom Prodanom, koji često vozi lupoglavskim područjem.

- Već šesnaest, sedamnaest godina bavim se endurom. Prošao sam svakakve putove i nisam primijetio da je neko namjerno postavio sajlu. Jednom sam samo došao na špagu od konja. Kada sječu drva stave špagu preko ceste da konj zna da se treba okrenuti i vratiti natrag u šumu. Ne sviđa mi se kako sada svi percipiraju da su to namjerni napadi. Rade se tenzije, a u principu ih nema. Svugdje treba biti oprezan čak i kada se samo šećeš, rekao je te dodao kako u svakom slučaju postavljanje prepreka nije način na koji se rješavaju problemi. Ako ih ima, treba ih rješavati dogovorno, zaključuje Prodan.

Buzet: Enduro reguliran gradskom odlukom

Enduro je u sjevernoj Istri godinama pod povećalom javnosti koja traži da se regulira vožnja po privatnim terenima, poljskim i šumskim putovima. Posebno se u žiži javnosti našao 2006. godine kada su mještani Velog Mluna od Gradskog poglavarstva Buzeta zatražili da se zabrani prometovanje enduro motora poljskim i šumskim putovima, livadama i privatnim parcelama. Prosvjedovali su i u Sv. Martinu. Godinu dana kasnije na buzetskom Gradskom vijeću donesena je odluka o uređenju prometa na buzetskom području kojom se uz ostalo zabranjuje svaka enduro, cross, off road i druga motorizirana sportska vožnja na svim javnim površinama, osim na posebno obilježenim stazama i površinama i uz prethodnu suglasnost i odobrenje njihovih vlasnika. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter