(Hina/EPA)
Politička platforma Možemo izvijestila je u srijedu kako osobe s invaliditetom ne mogu živjeti s 1500 kuna invalidnine, a potez povećanja naknada za roditelje-njegovatelje smatraju predizbornim potezom.
"U košarici imamo hrane za šest dana i neke medicinske potrepštine, poput čepića, maski i rukavica. Uključio sam se u platformu Možemo jer mi je prekipjelo da me se cijeli život gleda kao socijalni slučaj", poručio je Hrvoje Antonio Belamarić, novinar i osoba s invaliditetom koji će biti kandidat te stranke u I. izbornoj jedinici.
Na konferenciji su pokazali koliko hrane i osnovnih potrepština osoba s invaliditetom može kupiti za iznos mjesečne invalidnine od 1500 kuna, a istu su košaricu s potrepštinama urudžbirali premijeru Andreju Plenkoviću.
Belamarić je ustvrdio kako osobe s invaliditetom ne mogu živjeti s 1500 kuna invalidnine te se ne mogu dobro obrazovati, socijalizirati, zaposliti i biti ravnopravni članovi društva.
Ana Alapić, majka-njegovateljica i kandidatkinja te stranke u VI. izbornoj jedinici osvrnula se na nedavno povećanje naknade za roditelje njegovatelje s 2500 na 4000 kuna.
"S obzirom da su se novci sad našli, u jeku krize i pandemije, znači li to da je novca bilo i prije, samo se čekalo da to bude dobar predizborni trik?", pitala je Alapić premijera.
Upozorila je kako roditelji-njegovatelji traže cjelovito rješenje za svoj problem, a ne samo financijsku naknadu, jer u slučaju bolesti njihova djeca završavaju u udomiteljskim obiteljima i institucijama.
Naglasila je da roditelji-njegovatelji ostaju bez svih naknada u trenutku smrti djeteta, a državni službenici koji završe u Remetincu imaju pravo na 6+6 mjeseci plaće.
"Zar HDZ-ova Vlada misli da osoba koja je 10 godina bila van tržišta rada i pod izrazitim stresom i naporom, da je u stanju u jeku svoje najteže tuge i žalosti odmah se vratiti na posao? Sve što tražimo je dostojanstvo za njegovatelje", poručila je Alapić.
Sandra Benčić tom je prilikom poručila "korona-profiterima u Vladi" da postoje brojni gubitnici korona-krize, a da su oni često i najranjivije skupine društva.
"Došli smo im poručiti da su 450 milijuna kuna koje su uzeli iz fonda za zapošljavanje osoba s invaliditetom među ostalim dali i onima kojima pomoć zaista nije bila potrebna. Primjerice, Super Sport kladionice su na ime korona-mjera dobile 2,7 milijuna kuna, a prošle godine su ostvarili dobit od gotovo 300 milijuna kuna", upozorila je Benčić.
Osvrnula se na izjavu ministrice za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Vesne Bedeković, koja je kazala da osobe s invaliditetom neće osjetiti mjere štednje.
"Poručujemo joj kako su to prvenstveno osjetila djeca koja imaju teškoće u razvoju, kojima su sve socijalne usluge u koronakrizi ukinute i još uvijek nisu vraćene. To je sramota ove vlade", kazala je Benčić.