KRIPTOVALUTA JE TU

NOVAC IZVAN DRŽAVNE KONTROLE Bitcoin vraća ljudima kontrolu nad novcem

| Autor:  Sanda MILINKOVIĆ

I kriptovalute i običan novac služe kao sredstvo plaćanja. Kod običnog novca je taj sustav centraliziran, država izdaje i kontrolira novac, te vam time daje sigurnost da taj komad papira nešto vrijedi. Kriptovalute su decentralizirane, zapis dugovanja je raspršen među puno korisnika, a svaka se promjena u zapisu pohranjuje kod velike većine korisnika mreže koji potvrđuju transakciju, pojašnjava Dragoslavić

 
 

 

Rijeka je odnedavno među prvim gradovima u Hrvatskoj s inovacijom gdje je uvedena mogućnost plaćanja kritpovalutom. Tu mogućnost uveo je hotel Navis, Grad bar i Cukarikafe, a tim povodom Rijeku je nedavno posjetio i Roger Ver – jedan od najvećih i najutjecajnih ljudi u svijetu kriptovaluta – vlasnik bitcoin.com-a i vođa Bitcoin Cash pokreta. Osim toga, posljednjih dana mediji obiluju naslovima u kojima se spominje nova kriptovaluta u režiji Facebooka. Informacije se trenutačno temelje na nagađanju, jer osim osnovnih potvrđenih glasina oko donedavno tajnog projekta, još uvijek je sve poprilično "u magli".

Mnogima su kriptovalute još uvijek nepoznanica, ali ne i Filipu Dragoslaviću koji je s investiranjem započeo tijekom 2017. godine. Od tada je sudjelovao u više od trideset projekata Initial Coin Offeringa (ekvivalent IPO-u na tržištu kapitala) i aktivno surađivao na više internacionalnih projekata, uključujući Eligmu, Tolar, Carry Protocol i Hypernetwork. Trenutačno poslovno surađuje sa slovenskim projektom Eligma/Elipay u njihovom dolasku na hrvatsko tržište. Pitamo ga koja je razlika između kriptovaluta i "dobrih starih novčanica".

Decentralizirane valute

- Njihova primarna svrha je jednaka – i kriptovalute i običan novac služe kao sredstvo plaćanja. Kod običnog novca je taj sustav centraliziran, država izdaje i kontrolira novac, te vam time daje sigurnost da taj komad papira nešto vrijedi. Kriptovalute su decentralizirane, zapis dugovanja je raspršen među puno korisnika, a svaka se promjena u zapisu pohranjuje kod velike većine korisnika mreže koji potvrđuju transakciju. Isto tako omogućuju instant transakcije uz iznimno malene troškove u cijelom svijetu, za razliku od centraliziranih valuta gdje uredovno vrijeme banke mora potvrditi određenu transakciju, pojašnjava Dragoslavić. Ističe da to u praksi znači da "običan" novac podliježe djelovanju države koja sama odlučuje o tiskanju i vrijednosti novca. Primjerice, hrvatska kuna je u zadnjih dvadeset godina izgubila 51,7 posto vrijednosti prema DZS-u, a kod bitcoina je definiran konačan broj ilitiga ponuda koja se ne može mijenjati. Većim korištenjem će vjerojatno više i vrijediti jer se sama količina ne povećava.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter