Kuhanje u Petrinji (CROPIX)
U Hrvatskoj je sve moguće, pa i da privatni ugostitelji praktički isti dan počnu kuhati za stradalnike potresa, a Država se tek 11 dana nakon potresa sjeti da u vlasništvu ima tvrtku Pleter s više od 1.200 kuhara, konobara i ostalih.
Dok su se privatnici sjetili da pomognu, od državnih ugostitelja reakcije nije bilo.
Jutarnji list pitao je predsjednika Uprave Pleter usluga, generala Marijana Marekovića, jesu li sami ponudili preuzeti pripremu prehrane u Petrinji, a Mareković je odgovorio da to nije bilo potrebno jer su volonteri napravili dobar posao!
Prema izvješću za 2019., ta kompanija u 100-postotnom državnom vlasništvu zapošljava čak 1.223 radnika angažirana u 23 vojne kuhinje, sedam prostora za podjelu hrane, pet restorana u sklopu domova Oružanih snaga, devet čajnih kuhinja, 32 vojničke kantine, dva kafića i četiri restorana koji svoje usluge pružaju na tržištu, piše Jutarnji.
Pleter bi danas trebao početi kuhati umjesto privatnih ugostitelja koji su u 10-ak dana skuhali oko 100.000 obroka.
"Ja se pitam ne bi li bilo logičnije privatnim ugostiteljima omogućiti da sad, u razdoblju u kojem ne smiju raditi, pripremaju hranu za stradalnike, a da trošak toga snosi država? Time bi nešto zaradili, a država im više ne bi trebala plaćati naknadu", poručio je Marin Medak te dodao da je angažman Pleter usluga bez javnog natječaja "čisti komunizam".
"Da je taj sustav posložen, vojska bi došla na Baniju odmah prvi dan, napravila kuhinju, a onda nas eventualno zvala u ispomoć. Ovako su čekali da sve to za njih napravimo mi, a onda su krenuli sa salvama kritike da se tamo, kao, previše kuha. Pa, ti ljudi danima nakon potresa nisu imali struje, o čemu mi pričamo? Sramotno, umjesto da nam zahvale, mi bismo sad s Banije trebali otići posramljeni", kaže Janković.