(Hina/EPA)
Vinkovačko Gradsko vijeće nije u ponedjeljak prihvatilo odluku o nagodbi između Grada i austrijskih tvrtaka "Strabag" i "Saubermacher" po kojoj osnivači Javne ustanove za zbrinjavanje komunalnog otpada istočne Slavonije, Vinkovci i još četiri grada tim tvrtkama trebaju platiti 84 milijuna kuna.
Osim Vinkovaca, osnivači te javne ustanove su gradovi Osijek, Vukovar, Županja i Beli Manastir. Po dosad prihvaćenom omjeru podmirivanja duga, udio Vinkovaca bio bi oko 20 milijuna kuna.
Odgovarajući na kritike oporbe kako se priča o gradnji regionalnog odlagališta otpada dogodila dok je gradonačelnik Vinkovaca bio Mladen Karlić, sadašnji HDZ-ov predsjednik Gradskog vijeća, on je rekao kako je tadašnje Ministarstvo zaštite okoliša od "početka potenciralo tu ideju i guralo gradove prema njoj."
"Glavaš i Đapić su sve zakuhali kada su došli na vlast u Osijeku i počeli sve kočiti, a potom se promijenio i zakon", objasnio je Karlić razloge zbog kojih nije izgrađeno odlagalište otpada Orlovnjak.
Davor Benić rekao je u ime Kluba vijećnika SDP-a kako vijećnici te stranke neće glasovati za nešto što su "zakuhali HDZ, Anto Đapić i HDSSB".
Za pokušaj nagodbe bio je nezavisni vijećnik Darko Posarić, a Damir Rimac (SDP) je ocijenio da se Vinkovci, kako god bilo, neće izvući bez plaćanja.
"Svi oni koji su sudjelovali u toj priči će proći nekažnjeno, a građani Vinkovaca će itekako morati platiti. Ne bih želio biti danas u ulozi gradonačelnika, a niti u ulozi predsjednika Gradskog vijeća i pravnika Grada", rekao je Rimac.
Javna ustanova za zbrinjavanje komunalnog otpada istočne Slavonije (ZOIS) osnovana je 2001. radi izgradnje regionalnog odlagališta otpada Orlovnjaka, u blizini Antunovca, nedaleko od Osijeka, a Grad Osijek u njoj ima udjel od 43 posto, Vinkovci 23, Vukovar 16, Županja 10,3 i Beli Manastir 6,9 posto.
Prema ugovoru iz 2006., regionalno odlagalište trebale su izgraditi austrijske tvrtke "Strabag" i "Saubermacher", ali radovi nikad nisu počeli. Zbog nepoštovanja odredaba ugovora on je 2009. raskinut, a austrijske tvrtke su nakon toga pokrenule sudski spor tražeći odštetu za izgubljenu dobit. S tim u vezi pokrenut je cijeli niz sudskih sporova na domaćim i međunarodnim sudovima.
Protiv nagodbe s austrijskiim tvrtkama "Strabag" i "Saubermacher" početkom veljače bilo je i vukovarsko Gradsko vijeće, a danas i osječko Gradsko vijeće.
Javna ustanova za zbrinjavanje komunalnog otpada istočne Slavonije u stečaju je od travnja prošle godine.