(Hina/EPA)
Online prijenosi svetih misa i drugih molitvenih sadržaja povećali su se od početka pandemije i dosegli brojnu publiku, prvenstveno onu mlađu, što predstavlja značajnu mijenu za svakodnevnu evangelizaciju, kaže se u rubrici Cor Cordi Hrvatskog katoličkog sveučilišta.
Autorica teksta Miriam Mary Brgles posebno ističe skupinu aktera koji su preuzeli uloge blogera, YouTubera, livera i podcastera, a među njima instagram profil dva mlada franjevca konventualca, askfrapriest fra Ivana Marije Lotara i budiFRAjer fra Stjepana Brčine.
Instagram profil fra Ivana Marije Lotara otvoren je 12. veljače 2020. godine kako bi se omogućila online komunikacija s korisnicima te društvene mreže, koja je izuzetno popularna među mladom populacijom.
Dva i pol mjeseca kasnije (4. svibnja 2020.) profil ima 5.332 pratitelja i 82 objave, što nam sugerira kako se objave postavljaju gotovo svakodnevno, a fra Ivan navodi kako je do prije dva tjedna primio više od 700 pitanja pratitelja, piše Miriam Mary Brgles.
Otvaranje profila izazvalo je i značajnu pozornost novinara i urednika nekih medija, pa je projekt predstavljen na televiziji, radiju, dnevnom tisku te na nekim portalima. Kako forma instagrama ne može omogućiti bogatije tekstualne i video sadržaje, iz instagram profila izrastao je YouTube kanal AskFrapriest, koji je do sada prikupio oko 1300 pretplatnika.
Prvi videozapis na YouTube kanalu AskFraPriest, pod nazivom “Ljudi i Bog: kako se s njima nositi”, premijerno je prikazan u subotu, 22. ožujka, a zatim još tridesetak videozapisa različitih sadržaja: svete mise, križni put, euharistijsko klanjanje, vazmeno bdijenje, vodiči za snalaženje u Bibliji, kazališna predstava o svetoj Faustini, odgovori na pitanja o smrti, molitvi, posljedicama potresa i dr., kaže postdoktorandica na HKS-u.
Iz instagram profila i YouTube kanala proizašao je i prvi hrvatski duhovni podcast AskFrapriest, kojega fra Ivan objavljuje ponedjeljkom i petkom, a krenuo je od Velikoga četvrtka i do sada su snimljene četiri emisije u prosječnom trajanju od 45 minuta. Za sada se podcast realizira uživo na instagramu, no kada prođe razdoblje pandemije, fra Ivan će svoje goste pozivati u samostanski „studio“, gdje će se podcast snimati, kaže se.
Drugi redovnik iz Provincije svetoga Jeronima franjevaca konventualaca, fra Stjepan Brčina, pokrenuo je Duhovno-duhovite večeri na Svetome Duhu u Zagrebu, na kojima se jednom tjedno okupljaju mladi na katehezi i euharistijskom klanjaju, kao i Antunovski hod mladih.
Fra Stjepan je stekao popularnost kod mlađe populacije te je pokrenuo i istoimeni instagram profil i web stranicu www.budifrajer.net, nazvanu po njegovom najpozantijem hashtagu #budiFRAjer. Tijekom pandemije, susreti mladih preseljeni su na instagram, pa se na fra Stjepanovom profilu gotovo svakodnevno održavaju live susreti uz svjedočanstva, pjesmu i razgovore, koje prati nekoliko tisuća pratitelja. Primjerice, 10. travnja, na Veliki Petak, prijenos je pratilo 3.959 ljudi.
Publika je, računajući ukupan broj pratitelja, te broj lajkova, pitanja, komentara i emotikona koje upućuje spomenutim online evangelizacijskim sadržajima, aktivna i podupiruća, te bismo mogli zaključiti kako se ovim sadržajima uspješno prenosi Radosna vijest, ali i pomaže u praktičnom pronalaženju Puta, Istine i Života, kaže autorica na mrežnoj stranici HKS-a.