(Snimila Ana Križanec)
Hrvatska narodna banka tražila je od poslovnih banaka da izrade metodologiju po kojoj mijenjaju naknade budući da su ih podizale bez jasnog razloga, vidljivog za potrošače, ali i regulatora. Dio banaka to je učinio, pa su tako na web stranicama osvanule nove tarife koje su banke poslale na procjenu HNB-u. No, moglo bi se reći, tresla se brda, rodio se miš.
Nova metodologija zasad je donijela samo to da su "ukinute" naknade koje se ionako nisu naplaćivale, odnosno smanjen je broj tarifnih stavaka za ionako besplatne usluge, te je dio naknada umjesto u postotku sada izražen u apsolutnom iznosu. To znači da će kod nekih usluga provizija biti fiksna, što u principu poskupljuje uslugu za sitne iznose transakcija, ali pojeftinjuje za krupne.
Vođenje tekućih i žiroračuna i dalje se naplaćuje. Ono što zabrinjava jest da banke tvrde da su uslijed HNB-ovog inzistiranja na novoj metodologiji zapravo utvrdile da su dio naknada i premalo naplaćivale, te najavljuju da će ove godine sasvim sigurno doći do njihovog povećanja.
Podsjetimo, dok je HNB najavio reviziju mijenjanja naknada jer se sumnja da ih banke mijenjaju stihijski, paralelno je u borbu za prava potrošača krenulo i Ministarstvo financija, pri čemu ministru Primorcu posebno smeta što banke naplaćuju naknade za vođenje računa na koje građani primaju plaću. Ta se naknada kreće oko 2 eura mjesečno, no nije riječ samo ni o iznosu, nego o principu: nije u redu da se naplaćuje usluga koja je obvezna, koju građani nemaju ni prilike birati, nego moraju pristati na otvaranje barem jednog takvog računa.
Tako je Primorac najavio i zakon kojim će se ukinuti te naknade. Došlo je tako do svojevrsnog preklapanja mjera HNB-a i najava iz Ministarstva financija, a prva je, prije koji mjesec, s novim cjenicima izašla Zagrebačka banka. Zaba je uistinu ukinula naknade za vođenje osnovnog računa, ali ujedno povećala niz drugih naknada. Tako je regulatorni okvir, ili onaj koji je tek u najavi, doveo do povećanja, a ne smanjenja troška za građane.
Sada su dakle nove cjenike, koje treba tumačiti u duhu pripreme za buduće promjene, objavile i druge veće banke, no vidi se da i dalje naplaćuju naknade za vođenje računa. Zakona koji je najavljivao Primorac još nema. U Ministarstvu su odlučili pričekati HNB, pa će onda njihova biti zadnja. Dakle, cijeli hodogram pomaknut je za nekoliko mjeseci.
Već sada je međutim vidljivo da HNB-ova akcija nije polučila rezultate, a odugovlačenje oba regulatora ide u prilog bankama koje imaju svoje "argumente". Tvrde da su im troškovi povećani te da provizije za neke usluge jednostavno ne mogu poništiti. Banke su naime jako zainteresirane da ove godine naknade ne idu naniže, štoviše, nastojat će vjerojatno kroz njihov budući rast kompenzirati očekivane niže kamatne prihode.
U OTP banci kažu da su razvili novu internu metodologiju temeljem koje su revidirali postojeće tarife koje startaju s 1. travnja. OTP će i dalje naplaćivati vođenje i tekućeg i žiroračuna, i to svakog po 1,90 eura mjesečno. Naplaćuje se npr. i vođenje i ugovaranje Dinamik štednje, ugovaranje punomoći, a nastavlja se i s naknadom na gotovinske isplate u euru u poslovnici banke s transakcijskih i štednih računa fizičkih osoba. Dizanje vlastitog novca s vlastitog računa naplaćuje se 1,40 eura po nalogu.
Dio naknada se ukida, dio mijenja, a postotne iznose ponegdje su zamijenili cijeli brojevi, kako je HNB i tražio. Ukida se naknada za otvaranje i zatvaranje računa, vođenje studentskog tekućeg računa i računa djece mlađe od 15 godina, vođenje računa posebne namjene itd., međutim, i "stara" naknada (još važeća do 31. 3.) za ove usluge iznosi "nula eura" pa se de facto radi samo o tome da banka briše nazive ovih naknada iz tarifa. Iz Erste banke su odgovorili da bi "primjena nove metodologije trebala dovesti do određenih korekcija visine naknada, što u jednom dijelu podrazumijeva njihovo ukidanje ili smanjivanje, ali u dijelu njih i određeno povećanje."
U nastavku preciziraju da se izmjene, koje kod njih na snagu stupaju s 1. travnja, odnose na način iskazivanja naknada iz postotnog u apsolutni iznos, te brisanje stavaka prethodno iskazanih kao "bez naknade". Dakle, i oni su samo makli nazive naknada onih usluga koje su ionako bile besplatne, a naknade se sada izražavaju u apsolutnom iznosu. Naknada za vođenje tekućeg računa će se i dalje naplaćivati. Sada se naplaćuje 2 eura.
No, tekući i žiroračun su jedno, a osnovni račun nešto sasvim drugo, odnosno treće. Zaba je recimo ukinula naknadu na osnovni račun i prije novog zakona, a dio banaka ga sada i dalje naplaćuje. U Ersteu je vođenje osnovnog računa i skuplje od tekućeg. Čeka se tumačenje Ministarstva.
Iako je Ministarstvo imalo viziju o širem ukidanju naknada na transakcijske račune, iz banaka uvjeravaju kako to nije moguće, pa je pitanje što će se tu "ispregovarati", a da klijenti ne prođu gore nego do sada. Addiko banka također mijenja naknade, i to s 10. ožujka 2025. Kažu da je "dio naknada ukinut, a za dio naknada je odobren popust, odnosno promijenjen je način izračuna naknade (s postotka na fiksni iznos)".
Prema tablici koju prilažu vidljivo je da će se i od 10. ožujka naplaćivati naknada za vođenje osnovnog računa, i to 2,92 eura mjesečno. Najjeftiniji pak paket tekućeg računa kod njih (basic) stoji 5 eura mjesečno. Iz PBZ-a poručuju da su primijenili metodologiju sukladno smjernicama HNB-a i objavili izmijenjenu tarifu naknada s 1. svibnja 2025. Izmjene se isto odnose na model izračuna nekih naknada iz postotnog u fiksni iznos, a kažu da su i bitno pojednostavili tarife, odnosno smanjili broj tarifnih stavaka.
Prema podacima s weba, razvidno je da se i od 1. svibnja u PBZ-u naplaćuju naknade za vođenje računa, i to tekućeg računa u eurima od 0,97 eura do 1,61 eura mjesečno, a naplaćuje se i vođenje računa za umirovljenike, od 0,43 eura do 0,72 eura mjesečno itd. U HPB-u su izmijenjene naknade u primjeni od 15. travnja.
Došlo je do brisanja tarifnih stavaka koje su do sad bile iskazane "bez naknade" ili nula eura, do spajanja i usklađivanja nekih stavki. Vođenje tekućeg računa će se naplaćivati 1,89 eura mjesečno, ali uz brojne iznimke, vođenje žiroračuna stoji 1,06 eura mjesečno, a osnovni račun naplaćuje se 2,65 eura mjesečno, osim za osjetljivu skupinu.