(Snimio Sergej Drechsler)
Hrvatski sabor u četvrtak će raspravljati o izmjenama i dopunama šest zakona iz novog kruga poreznih izmjena, koje na snagu stupaju s početkom iduće godine, a koje su pobudile veliko zanimanje javnosti.
Riječ je o izmjenama i dopunama zakona o lokalnim porezima, o porezima na dohodak i na dodanu vrijednost, o doprinosima, izmjenama Općeg poreznog zakona te Zakona o Poreznoj upravi.
Izmjenama Zakona o porezu na dohodak, propisuju se novi rasponi više i niže stope godišnjeg poreza na dohodak. Općine će sada nižu stopu moći utvrđivati na najviše 20 posto, manji gradovi na 21, veći gradovi i središta županija na 22, a Grad Zagreb na 23 posto.
Kod viših stopa poreza, gornji limit za općine će biti 30 posto, za gradove 31, velike gradove i središta županija 32, a Zagreb 33 posto. Pritom, donji limiti za nižu stopu ostaju na 15, a za višu na 25 posto.
Vlada predlaže oslobođenje od plaćanja poreza na dohodak od plaće na pet godina za hrvatske državljane koji su neprekidno boravili u inozemstvu najmanje dvije godine.
Tu je i povećanje osnovnog osobnog odbitka s 560 na 600 eura, a u skladu s time, povećavaju se i iznosi osnovnog osobnog odbitka za uzdržavane članove i invalidnost.
Prijedlog je i da se poveća prag za primjenu više stope poreza na dohodak s 50.400 na 60.000 eura.
Propisuju se i novi rasponi za utvrđivanje visine paušalnog poreza od iznajmljivanja stanova, soba i postelja putnicima i turistima. Sukladno indeksu turističke razvijenosti, općine i gradovi će donositi odluku o visini paušalnog poreza po krevetu u propisanim granicama. Taj će raspon iznositi između 150 i 300 eura za najrazvijenije jedinice, za one u drugoj skupini od 100 do 200, trećoj od 30 do 150, a u turistički najnerazvijenijim područjima od 20 do 100 eura po krevetu.
Ključna izmjena u Zakonu o lokalnim porezima, transformacija je poreza na kuće za odmor u porez na nekretnine, pri čemu taj porez postaje obavezan za lokalne jedinice.
Pritom se utvrđuje raspon tog poreza od 0,6 do osam eura po metru četvornom, 80 posto prihoda od poreza na nekretnine ići će jedinici lokalne samouprave, a 20 posto državi.
Kada je riječ o doprinosima, poslodavcima se ukida oslobođenje od plaćanja doprinosa u trajanju do pet godina za zdravstveno osiguranje zaposlenika koji u trenutku sklapanja ugovora imaju manje od 30 godina života.
U sklopu izmjena Zakona o PDV-u, za poduzetnike se predlaže podizanje praga za ulazak u sustav PDV-a od 1. siječnja s 40 na 50.000 eura.