(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)
Iz pulske Platforme Možemo! predložili su jučer da se iznos namijenjen programu usluga gerontodomaćica u gradskom proračunu za 2024. godinu poveća za 36 tisuća eura čime bi se omogućilo zapošljavanje još dvije gerontodomaćice i kvalitetnije pružanje te usluge u Puli. "Osobe treće životne dobi u Puli čine preko 25 posto stanovnika, a taj broj će se samo povećavati. Kvaliteta života starijih osoba je ozbiljno narušena ne samo zbog premalih mirovina, već i zbog isključivanja iz društvenog i kulturnog života grada, kao i zbog izoliranosti i samoće. Smještaj u domovima je optimalni vid skrbi, no kapaciteti domova u Istarskoj županiji su premali, liste čekanja su preduge, a i cijene često nadilaze umirovljenička primanja i mogućnosti.
Zato se kao najbolje rješenje pokazuje brigu za svoje starije upravo u njihovim vlastitim domovima, što je u ovim okolnostima i najbolji vid skrbi.", obrazlažući prijedlog rekla je predsjednica pulskog Možemo! Dušica Radojčić. Njezin stranački kolega Slaven Boljun podsjetio je da je prijedlog o povećanju iznosa namijenjenog subvencioniranju pomoći u kući za starije, nemoćne i same osobe klub vijećnika Možemo! dao i lani kao amandman na prijedlog proračuna za ovu godinu, no on nije prošao. "Trenutno imamo dvije vrste tih usluga. Njegovateljice Doma Alfredo Štiglić za njegu i pomoć u kući uslugu pružaju težim zdravstvenim slučajevima i korisnicima s najnižim primanjima, kojih je desetak, te je za tu namjenu u ovoj godini planirano 70 tisuća kuna iz gradskog proračuna, dok su 72 tisuće kuna planirane za uslugu četiri gerontodomaćice koje posjećuju 80-ak korisnika u njihovim domovima na području Puljštine.
Gerontodomaćice za starije osobe obavljaju lakše kućne poslove, nabavljaju živežne namirnice i lijekova, pomažu u pripremanju obroka, održavanju osobne higijene i zadovoljavanju drugih svakodnevnih potreba, a i pružaju društvo i toplinu ljudske brige.", kazao je Boljun. Međutim iz statistike rada četiri gerontodomaćice za studeni prošle godine, dodao je, vidljivo je koliko one zapravo imaju malo vremena za svakog korisnika. Kazao je kako su četiri gerontodomaćice imale taj mjesec 86 korisnika koje su posjetile 314 puta, te da je lako izračunati da je to bilo u prosjeku 3,6 posjeta mjesečno, odnosno po korisniku manje od jednom tjedno, što poručio je, dokazuje da očito postoji manjak kapaciteta. "Mapiranje je pokazalo da su potrebe puno veće od usluga koje mogu pružiti četiri gerontodomaćice, odnosno da bi trebalo omogućiti da se ta usluga korisnicima pruža češće.", kazao je Boljun.
Radojčić je kazala da se u proračunu mogu i moraju osigurati dodatna sredstva za povećanje pomoći u kući. "Sredstvima projekta "Ne budu u pensiru, s nami si na miru" educirano je šest gerontodomaćica, pa je nejasno zašto novac nije osiguran za zapošljavanje svih šest kvalificiranih osoba, nego samo četiri? Za usluge gerontodomaćica u proračunu je rezervirano 72 tisuće eura, a kako bruto plaća jedne gerontodomaćice iznosi 1.421 euro mi predlažemo da se taj iznos Programa usluga poveća za 36 tisuća eura, čime bi se omogućilo dodatno zapošljavanje dvije gerontodomaćice. Potreba je velika, a trošak za proračun neznatan. U međuvremenu bi se trebalo pobrinuti za educiranje novih gerontodomaćica i u idućim ih godinama dodatno zapošljavati.", zaključila je Radojčić.