(Foto PU istarska)
Od 1995. godine policija tijekom rujna provodi akciju ''Poštujte naše znakove'', kojom se, kako je već svima zasigurno poznato, želi zaštititi najugroženiju skupinu sudionika u prometu – djecu te podsjetiti odrasle, prvenstveno vozače da uvijek paze na njih.
O značaju ove tradicionalne akcije danas su na konferenciji za medije kod Osnovne škole Centar u Puli govorili voditelj Službe prometne policije Josip Lukić, načelnik Postaje prometne policije Pula-Pola Loris Lupetina i ravnateljica škole Ljiljana Glad-Racan.
Od početka provođenja akcije vidljiv je trend smanjenja stradavanja djece, no ono što zabrinjava je način na koji stradavaju djeca u prometu. Prije petnaestak godina djeca su najviše stradavala kao pješaci, a danas najviše stradavaju kao putnici u vozilima svojih roditelja ili drugih bliskih osoba, s kojima bi trebala biti najsigurnija. Nažalost, stvarno je drugačija.
''Prošle je godine na istarskim prometnicama stradalo 43 djece, od kojih je troje djece teže ozlijeđeno, a 40 ih je zadobilo lakše tjelesne ozlijede. Više od pola djece stradalo je u svojstvu putnika u vozilima. Tijekom prošle godine zabilježena je jedna prometna nesreća u zoni škole, u kojoj je učenica zadobila lake tjelesne ozljede po povratku iz škole, na području Umaga'', rekao je voditelj Službe prometne policije Josip Lukić.
Kako bi djeca bila što sigurnija i kako bi sve bilo spremno za njihovo samostalno sudjelovanje u prometu, policijski službenici su zajedno s predstavnicima gradova i općina zaduženima za promet te s predstavnicima poduzeća nadležnih za upravljanje i održavanje prometnica, obavili pregled prometnica i prometne signalizacije u blizini škola. U slučajevima gdje su uočeni nedostaci, naloženo je njihovo otklanjanje.
Tijekom rujna policijski službenici bit će prisutni u blizini osnovnih škola te će poduzimati radnje kako bi se djeci osigurao siguran dolazak u školu i povratak kući. ''Osnovni zadatak policijskih službenika, koji će obavljati nadzor nad odvijanjem prometa, a po potrebi i upravljati prometom je omogućiti siguran prijelaz djece preko kolnika te poduzimati sve zakonom propisane mjere prema nediscipliniranim vozačima, odnosno prema vozačima koji ne poštuju prednost prolaska pješaka na obilježenom pješačkom prijelazu'', pojasnio je zadaće policije načelnik Postaje prometne policije Loris Lupetina.
Jednako tako, policijski službenici će sankcionirati i sva nepropisno parkirana i zaustavljena vozila u zonama škola, a na prometnicama u zonama školama obavljat će se i pojačana kontrola brzine kretanja vozila u cilju represivnog djelovanja na vozače koji ne poštuju ograničenja brzine u vrijeme trajanja akcije. Isto tako policija će provoditi nadzor autobusa kojima se organizirano prevoze djeca, kako bi provjerili dali su pravilno označeni, te dali su tehnički ispravni za prijevoz djece.
Osim policije, u zonama školama bit će prisutni i pripadnici prometne jedinice mladeži te pripadnici školskih prometnih jedinica.
Policijski službenici održat će predavanja prvašićima o temeljnim pravilima sigurnog sudjelovanja u prometu, a svakom će darovati i reflektirajuću kišnu kabanicu. Osim s djecom, policijski službenici porazgovarat će i s roditeljima te će im na prvom roditeljskom sastanku izložili najvažnije poruke o sigurnom sudjelovanju njihove djece u prometu.
Dobru suradnju između prometne policije i osnovnih škola potvrdila je ravnateljica Osnovne škole Centar Ljiljana Glad-Racan koja je istaknula kako će policijskim službenicima pomagati i učenici sedmih razreda osnovne škole. Oni će omogućavati prvašićima i drugoj mlađoj djeci siguran prelazak preko ceste, a suradnja policije i škole ogleda se i u spomenutim sastancima i edukacijama koje će se provoditi u cilju povećanja sigurnosti djece u prometu.
Osnovni razlozi zašto su djeca ugrožena kategorija sudionika u prometu
Savjeti roditeljima
Savjeti vozačima
Savjeti djeci
Učenicima želimo sretan početka nove školske godine i sigurno sudjelovanje u prometu, uz poruku – poštujte znakove!