ZADNJE PRIPREME

Proslava Oluje u Kninu. Plenkovića je i ove godine teško očekivati na Milanovićevom prijemu za ratne zapovjednike

| Autor: Dražen Ciglenečki
(Snimio Davor Kovačević)

(Snimio Davor Kovačević)


U subotu će se u Kninu, nakon tri godine, obljetnica vojno-redarstvene operacije Oluja obilježiti bez ikakvih epidemijskih mjera. Neće biti niti razmaka između stolica na kojima će uzvanici sjediti na igralištu NK Dinara, gdje će se ponovo održati središnji program proslave.

Dan ranije će na kninskoj tvrđavi predsjednik Zoran Milanović prirediti tradicionalan prijem za ratne zapovjednike, na koji nikad nije došao premijer Andrej Plenković, pa je teško očekivati da će se sada tamo pojaviti jer njih su dvojica i dalje u svađi. Program će u subotu započeti rano ujutro budnicama po ulicama Knina, a potom će se na glavnom gradskom trgu, Trgu Ante Starčevića, kod Spomenika hrvatske pobjede Oluja’95 polagati vijenci. Zatim će se svi preseliti na nogometno igralište da bi slušali govore predsjednika, premijera i predsjednika Sabora. Na tvrđavi će se, kao i uvijek, podići hrvatska zastava i čitat će se imena branitelja poginulih u Oluji. Uobičajen je i prelet MIG-ova akrobatske grupe Krila Oluje.

Upitno je samo koliko će sve ovo privući građana u Knin, budući da je već godinama odaziv razmjerno malen. S druge strane, srpske komemoracije za žrtve Oluje nemaju takvih problema, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić govori na njima pred mnoštvom ljudi. Ovaj put će ta komemoracija biti u petak u Prijedoru, gradu u BiH koji simbolizira zločine što su ih Srbi 1992. počinili nad Bošnjacima. Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik prošli se tjedan na Hvaru sastao s Milanovićem, a tim mu je povodom u intervjuu za Glas Srpske postavljeno pitanje je li mu hrvatski predsjednik prigovorio što zbog "obilježavanja godišnjice pogroma Srba u Oluji u Prijedoru".

– Potpuno dobro razumijem da Srbi i Hrvati imaju tešku povijest, kad jedni slave, drugi to prave kao komemoraciju. Isto tako razumijem da je povijest dovela do toga da su Srbi i Hrvati razgraničili neke svoje stvari. Hrvatska je formirala državu, a Srbi se još bore i za Srbiju i za Srpsku. Ali, ta borba je samo posredno u vezi s Hrvatskom. Obilježavanje povijesnih događaja je uvijek bolno. Nije jednostavno kad oni obilježavaju pobjedu, a mi polažemo vijence. Ali oni, kao i mi, imaju pravo na svoj pristup. Ne možemo im to zabraniti, kao što ni oni ne mogu nama, odgovorio je Dodik koji, znači, nije osporio da u Hrvatskoj postoje razlozi za slavljenje Oluje.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter