ZAGREB

KBC Zagreb predstavio projekt laboratorija za sekvenciranje genoma tumora

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


U KBC-u Zagreb u utorak je predstavljen projekt izgradnje i opremanja Zavoda za personaliziranu medicinu s laboratorijem za sekvenciranje genoma tumora, koji će početi raditi sredinom sljedeće godine i bit će jedinstven u središnjoj i jugoistočnoj Europi.

"To će biti najmoderniji i najbolje opremljeni laboratorij za sveobuhvatno genomsko profiliranje tumora na metodi sekvenciranja sljedeće generacije, što podrazumijeva analizu stotina i tisuća gena odjednom", istaknuo je na predstavljanju projekta Fran Borovečki, pročelnik Centra za translacijska i klinička istraživanja.

U svrhu izgradnje laboratorija počeli su radovi na prenamjeni 500 kvadrata na lokaciji hotela Rebro. Građevinski radovi trebali bi biti gotovi do studenog, a opremljeni laboratorij do srpnja iduće godine.

 U KBC-u Zagreb očekuju da će laboratorij biti zamašnjak za cijelo zdravstvo, a ne samo za njihovu ustanovu. Ističu da je riječ o nacionalnom projektu koji se provodi na temelju dogovora o suradnji iz 2019. između hrvatske Vlade i farmaceutske tvrtke Roche.

 Ovakva analiza tkiva može se koristiti ne samo za analizu onkoloških pacijenata, nego i za druge bolesti, rečeno je na predstavljanju.

"Osim profiliranja tumora, moći ćemo raditi i tekućinsku biopsiju koja podrazumijeva analizu cirkulirajuće tumorske DNA, genetskog materijala u perifernoj krvi", rekao je Borovečki.

Na temelju te analize, hrvatskim pacijentima bit će dostupne sve napredne metode liječenja koje se obavljaju u najboljim svjetskim zdarvstvenim centrima.

"Više neće biti potrebe da takve uzorke šaljemo u inozemstvo nego vjerujemo da će se čak iz susjednih zemalja slati kod nas uzorci na analizu", naglasio je Borovečki.

Deset tisuća uzoraka godišnje

Uvjeren je, kaže, da će novi laboratorij i zavod imati značajan pozitivan učinak za skrb svih bolesnika u Hrvatskoj i omogućiti da se veći broj bolesnika liječi na ciljani način. 

Zamjenik ravnatelja KBC-a Zagreb Stjepko Pleština istaknuo je da će se projektom obuhvatiti svi bolesnici s metastatskom bolešću u Hrvatskoj, bez obzira kada je ona otkrivena. 

"Ideja je da svakom bolesniku omogućimo optimalno liječenje i personaliziranu terapiju", poručio je. 

Kapacitet laboratorija bit će sekvenciranje oko 10.000 uzoraka godišnje.

Projekt je definiran s Rochem s kojim je potpisan sporazum na određeno vrijeme. Ta tvrtka snosi trošak izgradnje i opremanja laboratorija koji nakon toga  ostaje u vlasništvu KBC-a Zagreb, objasnio je Pleština. 

Ukupna vrijednost cijelog projekta je 90 milijuna kuna, a u predviđeno je da u laboratoriju radi 30-ak djelatnika od molekularnih biologa, patologa, biostatitčara do laboranata.

"Ovo nije iskorak u jednom segmentu, ovo diže hrvatsko zdratvstvo u nizu parametara, jer zahtijeva postavljanje niza djelatnosti na višu razinu", istaknuo je Pleština.

Nakon analize genoma tumora, dobivat će se podatak o nađenoj mutaciji, ali i o tome što ta mutacija znači, da li postoji negdje registrirani lijek za nju, a dobivat će se i podatak i o tome postoje li kliničke studije u koje bi se takav pacijent uključen. 

"Dobivat će se strukturirani nalaz, a podaci koji odlaze iz Hravstke potupno su anonimni, ne postoji način da netko neovlašten poveže nalaz s određenim boelsnikom. Nije mogća zloporaba podataka", istaknuo je Pleština. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter