(Hina/EPA)
Na Zagrebačkoj burzi očekuje se u ponedjeljak oprezno trgovanje, dok investitori prate zbivanja na svjetskim burzama, koja su pod pritiskom energetske krize u Europi, a ni razvoj situacije u većini ostalih gospodarstava u svijetu ne podržava rizičnije investicije.
Svi analitičari koji su sudjelovali u anketi Hine očekuju danas stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks spustio se prošloga 1,13 posto, na 1.992 boda, zabilježivši prvi pad nakon tri tjedna dobitaka. Pritom je zaronio ispod psihološki važne razine od 2.000 bodova, koju je dosegnuo početkom kolovoza.
Crobex10 oslabio je, pak 1,52 posto, na 1.1.90 bodova, prekinuvši 6-tjedni pozitivni niz.
Među sektorskim indeksima, najviše je na gubitku bila Crobexindustrija, oslabivši 2,17 posto, dok je najviše porastao Crobextransport, za 3,45 posto.
Redovni dionički promet iznosio je 23,6 milijuna kuna, što je otprilike dva milijuna više nego u tjednu ranije.
"Na domaćem tržištu investitori su prošloga tjedna uglavnom osluškivali vijesti s europskih tržišta, pri čemu je Crobex pao za više od jedan posto, uz nešto višu likvidnost nego u tjednu ranije. Danas očekujemo opreznije trgovanje investitora i stagnaciju Crobexa, uz prilagođavanje pozicija na temelju inflacije, geopolitičke situacije i daljnjem razvoju situacije s energetskom krizom u Europi", kaže Matej Pretković, analitičar tržišta kapitala u Erste&Steiermaerkische banci.
Najveći promet bio je ostvaren dionicom Podravke, 3,8 milijuna kuna, a cijena joj je pala 2,38 posto, na 574 kune.
Slijedila je dionica HT-a s prometom od gotovo 3,5 milijuna kuna i padom cijene za 1,06 posto, na 186 kuna.
Dionicom Atlantske plovidbe protrgovano je 2,7 milijuna kuna, a cijena joj je skočila gotovo 4 posto, na 417 kuna.
Milijunske promete imale su još dvije dionice. Tako je povlaštenom Adrisa ostvareno 2,45 milijuna kuna, uz pad cijene za 1,93 posto na 406 kuna.
Dionicom Istarsko-kreditne banke Umag, pak, ostvareno je 1,26 milijuna kuna, uz skok cijene za 5,13 posto,na 2.460 kuna.
Među likvidnijima, najveća gubitnica bila je dionica Brodogradilišta Viktor Lenac, s padom cijene za 5,56 posto, na 15,3 kune. Istodobno, najviše je poskupjela dionica Vira, za 17,58 posto, na 38,8 kuna.
Na svjetskim su burzama cijene dionica oštro pale i prošloga tjedna, trećega zaredom, pri čemu je na Wall Streetu Dow Jones skliznuo 3 posto, na 31.318 bodova, dok je S&P 500 potonuo 3,3 posto, na 3.924 boda, a Nasdaq indeks 4,2 posto, na 11.630 bodova.
"I prošloga tjedna bila je prisutna povećana volatilnost na inozemnim burzama, ponajprije zbog očekivanja investitora o zaoštravanju monetarnih politika radi suzbijanja visoke inflacije, ali isto tako i zbog sukoba između Rusije i Ukrajine te daljnjeg razvoja odnosa između Tajvana i Kine. Tako su najvažniji burzovni indeksi pali, pri čemu je Nasdaq u petak zabilježio pad šesti uzastopni dan, što je njegov najduži gubitnički niz u više od tri godine", navodi Pretković.
Po njegovim riječima, takav pad u najvećoj mjeri je rezultat i opreza investitora nakon što su podaci američkog ministarstva rada pokazali lagani rast stope nezaposlenosti u SAD-u i sporiji tempo rasta zapošljavanja - sa srpnjskih 526 tisuća na kolovoških svega 315 tisuća. Pad cijena američkih dionica dobio je na snazi nakon što je predsjednik Feda Jerome Powell nakon godišnjeg simpozija ponovio predanost središnje banke obuzdavanju inflacije, pri čemu je istaknuo da moraju nastaviti s time 'dok god posao ne bude obavljen', dodao je.
I na većini europskih burzi cijene su dionica prošloga tjedna pale jer je u eurozoni inflacija u kolovozu dosegnula novu rekordnu razinu, 9,1 posto, pa je sasvim jasno da će Europska središnja banka morati još jednom povećati kamatne stope. Londonski FTSE indeks oslabio je prošloga tjedna 2 posto, na 7.281 bod, a pariški CAC 1,7 posto, na 6.167 bodova. Frankfurtski DAX ojačao je, pak, 0,6 posto, na 13.050 bodova.
"Na europska tržišta utjecaj je imao i pritisak opskrbe energijom u Europi, koji je uslijedio nakon što je ruski Gazprom najavio zatvaranje plinovoda Sjeverni tok 1 na neodređeno vrijeme zbog tehničkih kvarova, povećavši tako vjerojatnost od značajnih problema za europska gospodarstva, koja već pate od pritiska cijena energije. Zbog toga je jutros i euro pao na najnižu razinu prema dolaru u zadnjih 20 godina od 0,98 dolara", apostrofira Pretković
Također, očekuje se i da će ECB agresivnije podći kamatne stope, jer se čini da je zabrinutost zbog inflacije nadjačala strah od negativnog utjecaja viših kamatnih stopa na gospodarstvo eurozone, zaključuje Pretković.