ZAGREB

Za potpore u govedarstvu, ovčarstvu i proizvodnji šećerne repe 13 mil. kn potpora

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Ministarstvo poljoprivrede u utorak je izvijestilo kako je isplaćeno gotovo 13 milijuna kuna potpora u sustavu krava-tele, uzgajivačima ovaca, koza, izvornih pasmina peradi te proizvođačima šećerne repe. 

Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju je, naime, jučer i danas isplatila oko 3,4 milijuna kuna korisnicima Programa potpore za unapređenje proizvodnog potencijala u sektoru mesnog govedarstva u sustavu krava-tele, unapređenje uzgoja ovaca, koza te izvornih pasmina peradi za zadnju godinu provedbe programa.

Uz to, isplaćeno je i više od 9,5 milijuna kuna korisnicima Programa potpore za proizvođače šećerne repe za drugu godinu provedbe tog programa, navodi se u priopćenju. 

Po podacima resornog Ministarstva, potporu od 3,1 milijun kuna za unapređenje uzgoja ovaca i koza primilo je 238 korisnika za ukupno 30.521 grla, a za 131 proizvođača izvornih pasmina peradi isplaćeno je 300 tisuća kuna, i to za 2.181 kokoš "Hrvaticu" i 1.963 zagorska purana.

Iz Ministarstva podsjećaju da je temeljem programa, koji je donijet odlukom Vlade, za unaprjeđenje uzgoja ovaca i koza za trogodišnje razdoblje osigurano ukupno 13,5 milijuna kuna te za izvorne pasmine peradi 1,5 milijuna kuna. 

Najavljuju i da se isplata potpore u sektoru mesnog govedarstva u sustavu krava-tele očekuje sljedeći tjedan. 

Potporu za proizvodnju šećera primila su 344 proizvođača za ukupno 7.096,57 hektara s maksimalnim iznosom od 2.500 kuna po hektaru. 

Trogodišnji Program potpore proizvođačima šećerne repe donesen je 2019. godine i vrijedan ukupno 60 milijuna kuna tijekom tri godine trajanja, a putem njega svi proizvođači koji su u sustav ušli prošle godine ostvaruju potporu u maksimalnom iznosu. 

Iz Ministarstva u priopćenju podsjećaju i da su, sukladno Pravilniku o provedbi Programa potpore za proizvođače šećerne repe za razdoblje od 2019. do 2021. godine (NN 33/2019, 67/2020), korisnici dužni svake godine tijekom razdoblja provedbe programa plodoredom na svom gospodarstvu osigurati sjetvu šećerne i repe te se obvezuju u 2021. godini uzgajati šećernu repu na najmanje 40 posto površina za koje su ostvarili potporu u 2020. godini. To je i razlog zašto pravo na isplatu potpore nisu ostvarili korisnici koji u 2019. godini nisu sijali šećernu repu. 

"Proizvodnja šećera u Republici Hrvatskoj je iznimno značajno, približno 50 posto proizvedenog šećera se izvozi, no površine šećerne repe su u padu i stoga je, osim izravnih plaćanja i proizvodno vezanih plaćanja, za ovaj sektor osigurana i potpora iz Državnog proračuna te će se nastaviti podupirati ovaj sektor", zaključuje se u priopćenju Ministarstva poljoprivrede.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter