(Hina/EPA)
Mirovinski sustav u Hrvatskoj načelno je dobro postavljen, a dokidanje odnosno nacionalizacija drugog stupa imale bi negativne posljedice na konkurentnost zemlje, ocjenjuje u četvrtak Udruga poreznih obveznika Lipa u povodu novog izdanja Lipina barometra konkurentnosti.
"Kako je javni dug vrlo visok te i dalje raste, pojavili su se zagovornici nacionalizacije drugog stupa. Takvi potezi, odnosno poništavanje mirovinske reforme umjesto ispravljanja uočenih nedostataka i finog podešavanja sustava, mogu imati silne negativne dugoročne posljedice na konkurentnost zemlje – to je put kojim Hrvatska zasigurno ne bi trebala ići", kaže se u analizi koju potpisuje ekonomski analitičar Ivica Brkljača.
Radi poboljšanja sustava Brkljača zaziva i aktivniju ulogu mirovinskih fondova u razvoju domaćeg tržišta kapitala te dodatno poticanje i jačanje važnosti trećeg mirovinskog stupa.
Prema njegovom mišljenju, razlozi zašto uplate radnika u mirovinski sustav međugeneracijske solidarnosti ne mogu pokrivati isplate mirovina su produženje životnog vijeka, pad stope nataliteta i kasnije stupanje u svijet rada zbog sve duljeg školovanja, a tu su i razna prijevremena umirovljenja kojima se šire socijalna prava, inflacija invalidskih i povlaštenih mirovina itd.
"Tako ograničeni broj radnika financira sve veći broj umirovljenika, čime sustav postaje neodrživ odnosno mora se sve više financirati općim porezima kako bi se zadržala kakva-takva adekvatnost mirovina", upozorava Brkljača.
Lipa smatra ima prostora za poboljšanje trostupanjskog mirovinskog sustava, kako navode "jedne od rijetkih strukturnih reformi koje je Hrvatska provela".
U Lipi smatraju da bi se mirovinski sustav mogao unaprijediti kroz više konkurencije između društava za upravljanje obaveznim mirovinskim fondovima (OMF) i jačanje veze između ostvarenih prinosa OMF-ova i mehanizma dodjeljivanja novih članova.