NEW YORK

SVJETSKA TRŽIŠTA: Na Wall Streetu novi rekord Dow Jonesa, Nasdaq pao

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na Wall Streetu je u srijedu Dow Jones dosegnuo novu najvišu razinu u povijesti, dok je Nasdaq indeks pao jer se nastavlja rotacija kapitala iz tehnološkog u cikličke sektore.

Dow Jones ojačao je 97 bodova ili 0,29 posto, na 34.230 bodova, a S&P 500 0,07 posto, na 4.167 bodova. Nasdaq indeks skliznuo je, pak, 0,37 posto, na 13.582 boda.

Takva kretanja indeksa posljedica su preseljenja kapitala iz tehnološkog sektora, koji je lani za 'zatvaranja' gospodarstva predvodio po rastu cijena, u cikličke sektore, koji bi trebali imati najviše koristi od 'otvaranja' gospodarstva i ubrzanja oporavka od koronakrize.

„Energetski, financijski, rudarski i industrijski sektor bolje su prošli od ostalih. To su ciklički sektori, koji bi trebali imati najviše koristi od 'otvaranja' gospodarstva i oporavka”, kaže Terry Sandven, strateg u tvrtki U.S. Bank Wealth Management.

Tehnološki je sektor pod pritiskom, premda su kompanije, kao što su Apple, Amazon.com, Alphabet, Facebook i Microsoft, ostvarile bolje nego što se očekivalo poslovne rezultate u prvom tromjesečju.

Dosad je više od polovice kompanija iz sastava S&P 500 indeksa objavilo poslovna izvješća, pri čemu je njih oko 87 posto zabilježilo veću dobit nego što se očekivalo.

Stoga sada analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u proteklom tromjesečju porasle 47,7 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, dok su prije dva tjedna očekivali rast od oko 25 posto.

Ostane li tako do kraja sezone objava rezultata, bit će to najveći skok zarada od posljednjeg tromjesečja 2010. godine.

Zahvaljujući rastu zarada kompanija i podacima koji ukazuju na oporavak gospodarstva, prošloga su tjedna S&P 500 i Nasdaq indeks dosegnuli rekordne razine.

No, sada su ulagači zabrinuti zbog mogućeg jačanja inflacije i povećanja kamatnih stopa.

„Kada tržište dosegne vrhunac, što smo vidjeli nedavno, jedna od stvari koja zabrinjava ulagače je jačanje inflacije i što to znači za profitabilnost kompanija”, kaže Sandven.

Fiskalni poticaji, ubrzanje procesa cijepljenja protiv covida-19 i izuzetno poticajna monetarna politika Feda podržavaju oporavak gospodarstva i rast Wall Streeta.

No, prije ili kasnije vlasti će morati povećati poreze da bi financirale proračunski deficit, a središnja banka kamate da bi spriječila rast inflacije.

Stoga su ulagači oprezni uoči izvješća o zapošljavanju u SAD-u, koje će biti objavljeno krajem tjedna. Budu li podaci snažni, kao posljednjih mjeseci, to će značiti da se oporavak gospodarstva ubrzava, ali i da bi Fed mogao povećati kamate prije nego što se očekivalo.

Doduše, čelnici Feda neprestano ponavljaju kako se tržište rada još nije dovoljno oporavilo da bi se razmišljalo o zaoštravanju monetarne politike.

Jučer je agencija za zapošljavanje ADP izvijestila da je u travnju u privatnom sektoru posao našlo 742.000 Amerikanaca, nešto manje nego što su analitičari očekivali.

A na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 1,68 posto, na 7.039 bodova, dok je frankfurtski DAX skočio 2,12 posto, na 15.170 bodova, a pariški CAC 1,40 posto, na 6.339 bodova.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter