(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u petak ujutro cijene dionica blago porasle, što se ponajviše zahvaljuje korekciji nakon dva dana pada, dok su azijska tržišta pod pritiskom zbog slabijeg nego što se očekivalo rasta kineskog gospodarstva.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,45 sati u plusu 0,4 posto, nakon dva dana pada.
Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 0,06 posto, na 7.043 boda, dok je frankfurtski DAX porastao 0,29 posto, na 12.556 bodova, a pariški CAC 0,60 posto, na 5.950 bodova.
A na azijskim su burzama cijene dionica pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica oko 9,45 sati bio u minusu 0,3 posto i ponovno zaronio na najniže razine u dvije godine.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,5 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji porasle 0,4 posto. U Australiji, Šangaju i Hong Kongu pale su, pak, između 0,7 i 2,2 posto.
Azijski ulagači nisu skloni rizičnijim investicijama, s obzirom da se rast regionalnih gospodarstava usporava, dok većina središnjih banaka dodatno zaoštrava monetarnu politiku.
Jutros je objavljeno da je kineski bruto domaći proizvod (BDP) u drugom tromjesečju porastao samo 0,4 posto na godišnjoj razini, sporije u odnosu na 1 posto, koliko su očekivali analitičari, i 2,8 posto, koliko je BDP porastao u prvom kvartalu.
Na kvartalnoj je razini, pak, kinesko gospodarstvo palo za 2,6 posto, dok se očekivao pad od 1,5 posto.
„S obzirom na restriktivne mjere u vezi covida-19 tijekom tromjesečja, što je dovelo do poremećaja u logistici i potrošnji, usporavanje rasta se očekivalo. No, nadali smo se da je oporavak gospodarstva krajem tromjesečja bio snažniji. Čini se da su potrebne nove poticajne mjere”, kaže Frederic Neumann, direktor u HSBC banci.
Ulagače je razočarao i jučerašnji pad Wall Streeta četvrti dan zaredom. Dow Jones oslabio je 0,46, a S&P 500 indeks 0,30 posto. Nasdaq je, pak, ojačao 0,03 posto.
Indeksi su tijekom trgovanja bili i u dubljem minusu jer su ulagači i dalje pod dojmom podatka da je inflacija u SAD-u u lipnju dosegnula 9,1 posto, novu najvišu razinu u više od 40 godina.
Zbog toga se očekuje da će američka središnja banka i u srpnju, drugi mjesec zaredom, povećati ključne kamatne stope za agresivnih 0,75 postotnih bodova.
Neki čak špekuliraju da će Fed podići kamate za cijeli postotni bod.
Zbog toga se rast gospodarstva usporava, a pitanje je samo hoće li Fed uspjeti 'mekano' prizemljiti gospodarstvo ili ga gurnuti u recesiju.
„Bit će recesija, ali blaga. Ključna je komponenta i dalje snažno tržište rada. S obzirom na visoku zaposlenost, recesija nije tako bliska prijetnja”, kaže Oliver Pursche, potpredsjednik u tvrtki Wealthspire Advisors.
Ulagače su jučer razočarali i slabiji nego što se očekivalo kvartalni poslovni rezultati dvije velike banke, JPMorgan Chasea i Morgan Stanleya. Obje su izvijestile o padu dobiti i upozorile na usporavanje rasta gospodarstva.
I idućih dana u fokusu ulagača bit će kvartalni poslovni rezultati kompanija. Početak sezone objave rezultata nije impresionirao, stoga su smanjenje procjene.
U anketi Reutersa analitičari sada procjenjuju da su kompanije iz sastava S&P 500 indeksa u drugom tromjesečju ostvarile rast zarada za 5,1 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, dok su još polovicom tjedna očekivali rast od 5,7 posto.