(Hina/EPA)
Na europskim burzama najvažniji indeksi blago su pali u srijedu prijepodne, dok investitori razmatraju posljedice novih sankcija koje je Zapad najavio Rusiji, a u defanzivu su ih navele i najave iz Feda o agresivnijem zaoštravanju monetarne politike u SAD-u nego se očekivalo.
Paneuropski Stoxx 600 indeks bio je oko 9,30 sati u minusu 0,76 posto, na 459 bodova. Najviše su pale cijene dionica u atuomobilskom sektoru, u rpojseku za 0,9 posto, dok je najviše proastao prehrambeni sketor, za 0,3 posto.
Istodobno, londonski FTSE indeks bio je u minusu 0,09 posto, na 7.606 bodova, frankfurtski DAX za 0,45 posto, na 14.359 bodova, a pariški CAC za 0,95 posto, na 6.582 bodova.
Europske burze tako prate jučerašnji pad cijena dionica na Wall Streetu, gdje je S&P 500 indeks skliznuo više od 1, a Nasdaq više od 2 posto, kao i jutrošnji u Aziji.
U defanzivu je ulagače navela guvernerka Feda Lael Brainard, koja je kazala da očekuje metodično povećanje kamatnih stopa i rapidno smanjenje Fedovih bilanci kako bi se monetarna politika dovela u 'neutralniju poziciju' kasnije ove godine, a slijedit će i dalje zaoštravanje politike ako to bude potrebno.
Guvernerka Feda iz San Francisca Mary Daly, pak, ocijenila je da je visoka inflacija "štetna kao i kao i da ste bez posla" te izjavila da je Fed spreman djelovati.
To je izazvalo strahovanja da bi Fed mogao biti i agresivniji nego što se očekuje u borbi s inflacijom. Kako se u SAD-u inflacija već mjesecima kreće na najvišim razinama u 40 godina, nedavno je američka središnja banka povećala ključne kamatne stope po prvi put od 2018. godine, za 0,25 postotnih bodova, a već u svibnju mogla bi ih povećati za daljnjih 0,50 postotnih bodova.
Ulagači se plaše da će tempo povećanja kamata biti čak i agresivniji nego što se očekivalo, što bi moglo usporiti rast najvećeg svjetskog gospodarstva, pa čak i izazvati recesiju.
Također, ulagači čekaju i objavu detalja oko novog kruga međunarodnih sankcija Rusiji, nakon optužbi o ubijanju civila u oslobođenim ukrajinskim gradovima oko Kijeva.
Zabrinutosti oko usporavanja gospodarskog rasta potaknula je i objava podatka o padu narudžbi njemačkoj industriji u veljači za više nego se očekivalo uslijed slabije inozemne potražnje, kako rastuće cijene energenata, neizvjesnosti zbog ukrajinskog rasta smanjuju proizvodne aktivnosti.
Na Tokijskoj burzi Nikkei indeks pao je u srijedu 1,58 posto, na 27.350 bodova.