LONDON

SVJETSKA TRŽIŠTA: Europske burze i dalje pod pritiskom

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na europskim su burzama u utorak ujutro cijene dionica pale, drugi dan zaredom, dok je tečaj eura prema dolaru zaronio na najnižu razinu u 20 godina jer zbog energetske krize raste rizik od recesije u Europi.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,2 posto, oslabivši drugi dan zaredom.

Pritom je londonski FTSE indeks skliznuo 0,47 posto, na 7.498 bodova, dok je frankfurtski DAX oslabio 0,07 posto, na 13.224 boda, a pariški CAC 0,22 posto, na 6.364 boda.

I na azijskim su burzama cijene dionica pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u minusu 0,4 posto.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks pao 1,2 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Hong Kongu, Južnoj Koreji i Australiji skliznule između 0,1 i 1,1 posto.

Ulagače je razočarao jučerašnji oštri pad Wall Streeta. Dow Jones skliznuo je 1,91 posto, dok je S&P 500 potonuo 2,14, a Nasdaq indeks 2,55 posto.

Posljednjih je tjedana tržišta podržavala nada ulagača da će zbog blagog pada inflacije u SAD-u s najviših razina u više od 40 godina američka središnja banka ubuduće biti manje agresivna u povećanju kamatnih stopa.

Fed je od ožujka podignuo kamate za 2,25 postotnih bodova, a očekuje se da će ih povećati i u rujnu. Pitanje je, međutim, hoće li kamate povećati za 0,50 ili 0,75 postotnih bodova.

Stoga se s nestrpljenjem očekuje govor predsjednika Feda Jeromea Powella u petak u Jackson Holeu.

„Powell će vjerojatno nastupiti oštro kako bi smanjio inflacijska očekivanja, pa bi to moglo negativno utjecati na tržište”, upozorava Jay Hatfield, direktor u tvrtki Infrastructure Capital Management.

Zaoštravanje monetarne politike dodatno će usporiti rast gospodarstva, koje je ionako tehnički u recesiji, s obzirom da je blago palo dva tromjesečja zaredom na kvartalnoj razini.

Tržišta su pod pritiskom i zbog strahovanja od recesije u Europi koja se bori s energetskom krizom.

Jučer je cijena plina u Europi skočila 13 posto, dosegnuvši rekordne razine, nakon što je ruski Gazprom poručio da će plinovod Sjeverni tok 1 biti u prekidu tri dana, od 31. kolovoza do 2. rujna, zbog "održavanja".

„Loša energetska situacija u Europi sugerira da inflacija još nije dosegnula vrhunac, pa prijeti rizik da će se inflacija dugo zadržati ako središnja banka ne povuče agresivne poteze. Nije čudo da se tečaj dolara prema euru i britanskoj funti kreće na najvišim razinama u više desetljeća”, kaže Tapas Strickland, direktor u NAB-u.

Cijena eura skliznula je na najniže razine u 20 godina, ispod razine od jednog dolara, pa se trenutno kreće oko 0,9940 dolara.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter