nepovoljnA makroekonomskA SITUACIJA

Savjet HNB-a: Geopolitička napetost glavni faktor rizika za financijsku stabilnost

| Autor: Hina
(Snimio Marko Lukunic/Vecernji list)

(Snimio Marko Lukunic/Vecernji list)


Ukupna izloženost financijskog sustava sistemskim rizicima na kraju trećeg tromjesečja 2024. ostala je na umjerenoj razini, a najvažniji rizici za financijsku stabilnost proizlaze iz međunarodnog okružja i povezani su s geopolitičkim i trgovinskim napetostima te usporenim rastom gospodarstva europodručja i naglašeno su negativni, stoji u priopćenju sa sjednice Savjeta Hrvatske narodne banke (HNB) održane u četvrtak. 

U domaćem okružju sistemske rizike pojačava snažan rast kreditiranja kućanstva uz blage kriterije odobravanja, navodi se dalje u priopćenju. Pritom se ističe da rast gotovinskih nenamjenskih kredita kućanstvima pokazuje naznake stabilizacije na vrlo visokoj razini, dok stambeni krediti rastu zbog povećanja iznosa prosječnog kredita povezanog s rastom cijena nekretnina, po kojem se Hrvatska nalazi pri vrhu EU. 

Znatan udio novih stambenih i gotovinskih kredita odobrava se uz povišene omjere otplata duga i dohotka potrošača, konstatirao je Savjet HNB-a, dodavši da je HNB stoga najavio uvođenje novih makrobonitetnih mjera kojima se ograničuju kriteriji kreditiranja potrošača s ciljem ublažavanja rizika povezanih s pojačanim kreditiranjem kućanstava i jačanja njihove financijske otpornosti u mogućim nepovoljnim makroekonomskim scenarijima. 

Nasuprot kreditiranja kućanstva, kreditiranje poduzeća i dalje je prigušeno, pri čemu su novi krediti u najvećoj mjeri usmjereni prema djelatnostima povezanima s tržištem nekretnina, ocijenjeno je na Savjetu. Profitabilnost kreditnih institucija i dalje je visoka, no u trećem tromjesečju 2024. je započelo njezino postepeno smanjivanje uslijed spuštanja ključnih kamatnih stopa ESB-a i pada neto kamatnog prihoda. 

U takvom okružju važno je očuvati prethodno izgrađene zaštitne slojeve kapitala za kreditne institucije, koji povećavaju njihovu sposobnost podnošenja gubitaka u slučaju nepovoljnih makroekonomskih i financijskih scenarija. HNB trenutnu visinu zaštitnih slojeva kapitala ocjenjuje primjerenom razini sistemskih rizika te nastavlja pratiti njihov razvoj kako bi po potrebi na vrijeme prilagodio mjere makrobonitetne politike, ističe se u priopćenju.

Članovi Savjeta HNB-a dali su suglasnost Nadzornom odboru Banke Kovanica d.d. da Nicola Ceccaroli obavlja funkciju predsjednika uprave, a Ivan Mužić funkciju člana uprave te banke.

Izdaje se nova numizmatička kovanica

Također, donijeli su odluku o izdavanju zlatnih i srebrnih numizmatičkih kovanica "Kralj Tomislav" u povodu proglašenja godine 2025. godinom obilježavanja 1100. obljetnice hrvatskoga kraljevstva i 1100. obljetnice krunidbe kralja Tomislava. 

Prigodni motivi na kovanicama predstavljaju hrvatskog vladara kralja Tomislava, snažan simbol hrvatske povijesti, kulture i identiteta. Zlatne numizmatičke kovanice izdaju se u apoenima od 200, 100 i 10 eura, a srebrne numizmatičke kovanice u apoenima od 6 i 4 eura, zaključuje se u priopćenju.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter