Ilustracija (Snimio Vedran Karuza / Novi list)
U listopadu je broj nezaposlenih u odnosu na rujan povećan za 6.272 osobe, dok istodobno Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje bilježi pad broja osiguranika – u odnosu na rujan broj osiguranika manji je za 16 tisuća osoba ili za jedan posto. Nažalost, riječ je o uobičajenom trendu koji se događa svake godine po završetku turističke sezone, a koji obilježava povećan priljev sezonskih radnika na burzu.
Analitičari RBA navode da uslijed završetka turističke sezone, djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane, očekivano, bilježe smanjenje broja osiguranika na mjesečnoj razini treći mjesec zaredom. U odnosu na rujan, u ugostiteljstvu i turizmu se broj osiguranika smanjio za 12,2 posto ili 15.257 osoba.
Unatoč sezonskom priljevu nezaposlenih na burzu, raste potražnja za radom, a taj paradoks potkrepljuje i činjenica da je oglasa za posao sve više, a radnika sve manje; štoviše, potražnja za radnicima u Hrvatskoj nikad nije bila veća: u prvih devet mjeseci ove godine poslodavci su objavili više od 250 tisuća oglasa za posao, što je pet posto više nego u istom razdoblju lani, dok istodobno na Zavodu za zapošljavanje imamo 110 tisuća nezaposlenih.
Predsjednik Udruženja ugostitelja HGK-a Dražen Boban ističe da ovaj sektor već godinama ima problema sa školovanim kadrom jer obučeni konobari odlaze u inozemstvo, a njihova radna mjesta, ako i uspiju nekoga zaposliti, zauzimaju radnici koji nisu školovani za ugostiteljstvo. Uz to, u Udruženju ugostitelja Zagreba navode da »muku muče s radnom snagom« jer im ljudi odlaze raditi na obalu gdje im poslodavci mogu dati veće plaće zbog viših cijena.
Neki ipak zapošljavajuPojedine djelatnost ipak bilježe rast broja osiguranika u Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje, odnosno veći broj zapošljavanja. Solidan rast u odnosu na rujan evidentiran je u sektoru građevinarstva, (1,4 posto ili 1.877 novih osiguranika) te u sektoru informacija i komunikacija, zdravstvene zaštite i obrazovanja (zbog početka školske godine). |
Potpredsjednik Nacionalnog udruženja ugostitelja Vedran Jakominić kaže da smo »sve karte stavili na 120 dana sezone« i sada gubimo ljude zbog čega već godinama imamo fluktuacije u broju zaposlenih, između onih koji rade sezonski i stalno zaposlenih.
Rješenje je, naravno, u uvozu radne snage, ali i takvi radnici se u Hrvatskoj kratko zadržavaju, možda jednu sezonu, i nastoje otići u razvijenije članice EU-a. Lani je izdano 124 tisuće radnih dozvola za strance, već ove godine broj izdanih dozvola povećao se na čak 200 tisuća, a guverner HNB-a Boris Vujčić procjenuje da ćemo uskoro morati uvesti 400 tisuća stranih radnika. I raditi dulje.
Sezonski priljev nezaposlenih na burzu rada mogao bi se donekle smanjiti sezonskim zapošljavanjem ugostiteljskog i turističkog osoblja za potrebe adventa, no to će biti kratkog vijeka jer je opet riječ o sezonskom zapošljavanju od svega mjesec dana.
Prema podacima Ekonomskog instituta, potražnja za radom porasla je u prvih deset mjeseci za 4,2 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, pri čemu je najveći rast potražnje očekivano bio tijekom sezone, odnosno u kolovozu (3,2 posto).
Hrvatsko tržište rada karakterizira manjak radne snage u pojedinim djelatnostima, što se ogleda i u postupnom, ali kontinuiranom rastu korisnika mirovine koji rade do polovine radnog vremena i primaju mirovinu. Njihov broj iznosio je u rujnu 28,2 tisuće, a u odnosu na rujan prošle godine porastao je za 17,6 posto, navode analitičari RBA. Zbog jakog sezonalnog karaktera tržišta rada, analitičari očekuju da će se pad broja osiguranika na HZMO-u i blaži priljev nezaposlenih na HZZ-u, nastaviti sve do siječnja, nakon čega počinju pripreme za novu sezonu i nova zapošljavanja uglavnom stranih radnika.
Pad broja osiguranika u odnosu na rujan bilježe još i trgovina (-0,8 posto ili 1.904 osobe), prijevoz i skladištenje (-1,2 posto), umjetnost, zabava i rekreacija (-1,3 posto), poslovanje nekretninama (-1,4 posto) te administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti (-3,2 posto).