(Snimio Patrik Macek / Pixsell)
Hrvatska udruga banaka (HUB) izvijestila je u srijedu o značajnim promjenama u platnom sustavu Hrvatske koje stupaju na snagu tijekom 2025. godine, a tiču se uvođenja SEPA instant plaćanja.
"Uvođenje SEPA instant plaćanja predstavlja važan korak u modernizaciji i digitalizaciji financijskog sustava Hrvatske. Ova platna usluga omogućuje korisnicima brže, sigurnije i praktičnije izvršavanje platnih transakcija", navode iz HUB-a.
Naime, u 2024. je pored Zakona o platnom prometu, donesena europska uredba o instant kreditnim transferima u eurima koja stupa na snagu u dvije faze tijekom 2025. godine i koja donosi obvezno uvođenje SEPA instant kreditnih transfera (instant plaćanja), omogućujući prijenos sredstava u roku od nekoliko sekundi, 24 sata dnevno, sedam dana u tjednu, 365 dana u godini.
Prema najnovijim regulatornim zahtjevima, svi pružatelji platnih usluga bit će obvezni omogućiti primanje nacionalnih i prekograničnih SEPA instant plaćanja od 9. siječnja, a slanje nacionalnih i prekograničnih SEPA instant instant plaćanja od 9. listopada ove godine, istaknuli su iz HUB-a.
U skladu s regulativom, naknade za SEPA instant plaćanja bit će jednake naknadama za standardna plaćanja.
Iz HUB-a su napomenuli da je velik broj banaka u Hrvatskoj i do sada nudio uslugu primanja i slanja nacionalnih i prekograničnih SEPA instant plaćanja, omogućujući korisnicima brzo i sigurno izvršenje plaćanja.
Podsjetili su da se standardni SEPA kreditni transferi u Hrvatskoj trenutno izvršavaju prema terminskom planu platnog sustava Financijske agencije (EuroNKS), dok se nalozi inicirani izvan radnog vremena, tijekom vikenda ili praznika, izvršavaju sljedeći radni dan.
S uvođenjem SEPA instant plaćanja, kažu iz HUB-a, značajan naglasak je stavljen i na sigurnost sustava, pa se uredbom bankama koje nude takvu uslugu uvodi obveza intenzivnije provjere baze klijenata u odnosu na sankcijske liste minimalno jednom dnevno i to svaki dan u godini, u skladu s obvezama koje proizlaze iz Zakona o mjerama ograničavanja. Uslijed takvih provjera postoji mogućnost privremenog uskraćivanja usluga zadavanja/primanja instant platnih naloga klijentima koji će koristiti ovu uslugu. S obzirom na to da se radi o regulativi EU-a, provjere koje će banke provoditi u RH su istovjetne onima koje će provoditi i ostale banke u državama članicama EU, dodaju.
Za dodatne informacije o pogodnostima i načinu korištenja ove usluge, klijenti se mogu obratiti svojoj banci, napominju iz HUB-a.