Jako sam uzbuđen i radujem se odlasku u neke veće europske gradove u kojima ću moći učiti od svjetskih imena harmonike, iako, što se tiče svega ostalog, mislim da je u Istri najljepše. Siguran sam da će mi nedostajati roditelji, najbolja istarska hrana i moja kujica Bela, kaže Leonard Rojnić
Leonardo Rojnić iz Barbana, jedan od najtalentiranijih učenika u povijesti Glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova
Objavom video-materijala pod nazivom "Za Leonardov glazbeni put" na društvenim stranicama organizatora, Inner Wheel kluba Pula i Glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova, nastavlja se istoimena dobrotvorna akcija.
Prikupljenim sredstvima planira se financirati nastavak obrazovanja nadarenog 17-godišnjeg harmonikaša Leonarda Rojnića iz Barbana, maturanta pulske Glazbene škole kojeg profesori smatraju jednim od najuspješnijih učenika u dugogodišnjoj povijesti škole, a oduševio je i brojne afirmirane glazbenike.
Tajnica pulskog IWK-a Esin Drnda-Grdinić kaže da zbog zabrane okupljanja ne mogu organizirati koncert uživo pa je Glazbena škola pripremila video, objavljen na Facebook stranici Škole i Kluba, Instagramu i Youtubeu.
- S Glazbenom školom jako dugo surađujemo i jedna od naših najznačajnijih humanitarnih aktivnosti, koje organiziramo na godišnjoj razini, jest upravo dobrotvorni koncert u suradnji s profesorima i učenicima ove škole. Tako smo i doznali za nadarenog mladog učenika, koji je nekoliko puta svirao i na našim koncertima, a koji se sada sprema na studij, navodi tajnica kluba, dodajući da su se rado odazvali na zamolbu roditelja za organiziranjem humanitarnog koncerta.
- Talenata ima puno, ali ima i onih talenata nad talentima kojima treba pomoći cijela zajednica kako bi se ostvarili u potpunosti i pokazali što sve mogu, kaže Drnda-Grdinić dodajući da je Leonardo sigurno jedan od takvih. To je, osim svojim talentom, pokazao i požrtvovnošću i mukotrpnim radom.
Leonardo nam je ispričao kako je harmoniku počeo svirati kao petogodišnjak, gotovo slučajno.
- U mojoj užoj obitelji nitko nije glazbenik, pokretač mog glazbenog puta bio je rođak koji mi je jednom prilikom poklonio malu crvenu harmoniku. Nekoliko godina kasnije upisao sam osnovnu glazbenu školu i krenuo učiti svirati harmoniku. Kao dijete sam uglavnom svirao zabavnu i tradicionalnu glazbu, no s vremenom se mijenjao moj glazbeni ukus i tako sam upisao srednju glazbenu školu u kojoj sam sada maturant, priča nam Leonardo.
Posljednjih se godina usmjerio prema klasičnoj harmonici uvidjevši da u tom području može uvelike razviti svoje glazbene sposobnosti te kroz glazbu iznijeti vlastitu osobnost i emocije.
- Biti glazbenik nije lako jer proces reproduciranja i interpretiranja glazbenog djela zahtijeva puno uloženog vremena popraćenog velikom dozom koncentracije i kreativnosti, no kada uzmete u obzir zadovoljstvo i motivaciju koju pruža taj proces, shvatite kako je vrijedno toga, veli nam Leonardo. Od brojnih uspjeha na državnim i međunarodnim natjecanjima ističe nedavni nastup sa Simfonijskim orkestrom HRT-a u hrvatskom finalu Eurovizije mladih glazbenika za 2020. godinu. To je na njega, priznaje nam, ostavilo dubok utisak i još ga više uvjerilo kako je upravo glazba njegov životni poziv.
- U listopadu su objavljeni i rezultati online natjecanja "Manhattan music competition" na kojem sam osvojio zlatnu medalju u kategoriji Young artists. Sretan sam zbog toga što se moj rad i kvaliteta primjećuju, skroman je Leonardo dodajući da je sljedeći korak na njegovom glazbenom i životnom putu odlazak na akademiju.
- Jako sam uzbuđen i radujem se odlasku u neke veće europske gradove u kojima ću moći učiti od svjetskih imena harmonike, iako, što se tiče svega ostalog, mislim da je u Istri najljepše. Hoće li mi odvajanje od roditelja i obitelji biti problem, tek ću vidjeti, ali siguran sam da će mi nedostajati oni, najbolja istarska hrana i moja kujica Bela, iskren je mladi glazbenik.
Plan mu je upisati se na jednu od cijenjenih nordijskih akademija. No, svjestan je koliko košta školovanje u inozemstvu pa se i ovim putem zahvalio Inner Wheel klubu Pula i svojoj školi na inicijativi koja će njegovim roditeljima financijski olakšati njegovo školovanje, a njemu omogućiti daljnje usavršavanje.
U 20 godina prikupili više od milijun kuna
Inner Wheel klub Pula je neprofitna ženska udruga, dio velike međunarodne obitelji, zasnovana na dobročinstvu, prijateljstvu i međunarodnom razumijevanju. U Puli je osnovan 1999. i trenutno okuplja 18 aktivnih članica. U 20 godina djelovanja klub je prikupio više od milijun kuna i donirao ih potrebitima. Svake godine organiziraju male humanitarne akcije i pomažu Prihvatilište za beskućnike, nadarene učenike Glazbene škole, Geu - klub žena liječenih od raka dojke i druge. Jednom godišnje organiziraju veliki koncert čiji je prihod bio namijenjen Domu za brigu o starijim osobama u Gupčevoj, Dječjem domu "Ruža Petrović", Dnevnom centru za radnu terapiju i rehabilitaciju, Školi za odgoj i obrazovanje, Down syndrom centru, Sigurnoj kući Istra, Glazbenoj školi za kupnju koncertnog klavira, a više puta za potrebe pulske Opće bolnice. Donirali su i Volonterski tim za palijativnu skrb Lige protiv raka u Puli, Dnevni centar za rehabilitaciju Veruda, Udrugu cerebralne paralize IŽ i Prvu socijalnu trgovinu u Puli.
Akcija traje do 14. ožujka
Akcija će trajati do 14. ožujka, a uplate se mogu obaviti na broj žiro-računa pri PBZ banci HR89 2340 0091 5111 0536 7, SWIFT: PBZGHR2X, Podaci za uplatu donacija "Za Leonardov glazbeni put".