(Snimila Vanesa Begić)
U sastavu manifestacije "Pro et contra" Muzičke akademije Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli održan je koncert harmonikaša Leonarda Rojnića. Cilj ovog projekta je umrežavanje institucija na regionalnom, državnom i međunarodnom nivou te razvijanje različitih kreativnih umjetničkih i edukativnih potencijala.
Uz mnoštvo kreativnih programa, seminara, predavanja i okruglih stolova, održan je i koncert harmonikaša Leonarda Rojnića, istaknutog mladog umjetnika koji je osvojio brojne nagrade i priznanja.
Uz repertoar s djelima poznatih skladatelja - iz svih epoha umjetničkog stvaralaštva, Rojnić je svojim talentom, strastvenim nastupom, odnjegovanim muziciranjem oduševio publiku. A pred njim je još toliko mogućnosti usavršavanja, učenja. Tako da će se zasigurno još puno čuti o ovome umjetniku i njegovim uspjesima.
Krenulo je uz Albenizijev "Asturias", poznato djelo koje je uz harmonikaško ruho zvučalo izrazito lirski, da bi se nastavio uz Whittallov "Being the pine tree" i nastavilo se uz Bacha i "Sarabandu" iz engleske suite u d-molu, te Torresovu "Cadencias", Nicka Martina i "Mother of Sorrows", a na kraju bio je tu strastven, posebno energičan "Libertango" Astora Piazzolle.
Leonardo Rojnić iz Barbana, rođen je 2003. godine u Puli. Istaknuti je mladi harmonikaš čiji je talent prepoznat na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Glazbeno obrazovanje započeo je u Glazbenoj školi Ivana Matetića Ronjgova u Puli, gdje se, prema mišljenju profesora, istaknuo kao jedan od najuspješnijih učenika u povijesti škole.
Već sa sedamnaest godina ostvario je značajne uspjehe, osvojivši prvo mjesto na Europskom i Svjetskom prvenstvu u dijatonskoj harmonici. Nedugo zatim, s klasičnom harmonikom, pobijedio je na nekoliko istaknutih natjecanja u Hrvatskoj, a ubrzo se plasirao u finale Eurovizije mladih glazbenika, gdje je nastupio sa Simfonijskim orkestrom HRT-a.
Godine 2020. nagrađen je i zlatnom medaljom na Manhattan International Music Competition u kategoriji Young Artists. Trenutno studira klasičnu harmoniku na Sibelius Akademiji u Helsinkiju u klasi dr. Velija Kujale, gdje nastavlja razvijati svoju umjetničku karijeru. Nastupao je na brojnim nacionalnim i međunarodnim natjecanjima i koncertima, uključujući solistički nastup sa Simfonijskim orkestrom Finskog radija u dvorani Musiikkitalo u Helsinkiju.
Surađivao je s vrhunskim glazbenicima i orkestrima te je aktivno uključen u solo i komorne projekte, istražujući nove mogućnosti harmonike kroz transkripcije i suvremene skladbe. Uz to, eksperimentira s elektroakustičnom harmonikom, spajajući klasičnu izvedbu s modernom tehnologijom kako bi proširio zvučne i izražajne granice instrumenta.