Charlene Farrugia Božac

Uspjesi malteško-žminjske pijanistice: Zapaženo sudjelovanje na Valletta Baroque Festivalu

| Autor: Vanesa Begić
(Snimila Tanja Draškic Savić)

(Snimila Tanja Draškic Savić)


Renomirana pijanistica i izvanredna profesorica na Muzičkoj akademiji Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, malteško-žminjska umjetnica Charlene Farrugia Božac, u nizu vrsnih rezultata i uspjeha, ovoga je puta nastupila na prestižnom Valletta Baroque Festivalu na Malti, gdje je u cijelosti izvela izuzetno zahtjevni drugi svezak Bachovog "Dobro ugođenog klavira", iznova potvrđujući status ugledne glazbenice.

Ovo je bila kulminacija dvogodišnjeg projekta koji je obuhvaćao kompletnu izvedbu toga djela. Naime, na prošlogodišnjem je recitalu izvela prvi svezak u cjelini bez pauze, što je iznimno teško i kompleksno, budući da se se radi isključivo o polifonom repertoaru koji iziskuje izuzetno veliku intelektualno-emocionalnu angažiranost.

Odredište baroknih sladokusaca

Inače, Valletta Baroque Festival poznato je odredište baroknih sladokusaca, te spada u jedno od najprestižnijih festivala barokne glazbe u Europi i šire.

Osim nedavnog uspjeha, Farrugia Božac priprema izdanje novog CD-a koji će zasigurno pobuditi zanimanje ljubitelja klasične glazbe diljem svijeta. U pripremi je objava novog albuma pod nazivom "Melita: Maltese Piano Music", koji će biti objavljen u travnju ove godine za vodeću svjetsku izdavačku kuću Grand Piano Records/Naxos.

Charlene je velika zagovornica predstavljanja djela malteških skladatelja, te će na ovom CD-u biti vidljiva upečatljiva povezanost s malteškim korijenima koja će, kako je najavljeno "međunarodnoj publici u distribuciji izdavačke kuće Naxos of America podariti jedinstveni zvučni pejzaž malteške glazbene scene".

Impresivna karijera Charlene Farrugia Božac obuhvaća nastupe na nekim od najprestižnijih svjetskih pozornica diljem Europe, Sjeverne Amerike i Dalekog Istoka a njezine su izvedbe prenosili BBC Radio 3, BBC Radio Scotland, RAI 3, ABC Classic i drugi. Redovito dobiva zapažene kritike u specijaliziranim svjetskim časopisima za klasičnu glazbu, čineći je prepoznatom figurom u globalnom klasičnom glazbenom krugu.

Širokom lepezom repertoara Charlinina je diskografija vrlo impresivna. Snimila je sedam CD-a za prestižne izdavačke kuće uključujući Naxos Records, Sony Classical Records, Grand Piano Records i Navona Records. Osobito se ističe njezin solo album s djelima Arama Hačaturjana koji je sponzorirala fondacija BOV proslavljenog tenora svjetskoga glasa Josepha Calleja, a koji je objavljen 2021. godine te je postigao veliki uspjeh, dosegnuvši više od 20 milijuna streamova na Spotifyju.

Pridružena je članica londonske Kraljevske akademije te dobitnica nacionalne nagrade Arts Council of Malta. Uvrštena je u Hübnersovu enciklopediju "Who is Who" (SAD izdanje), koja sadrži popis značajnih ljudi iz područja umjetnosti, dok je od American Biographical Institutea u dva navrata bila proglašena ženom godine.

Eminentna publika

Jedna je od međunarodnih umjetnica ambasadora neprofitne globalne krovne organizacije za glazbenu kulturu i kulturnu diplomaciju Euro Mediterranean Music Academy (EMMA for Peace) pod patronatom UNESCO-a i pokroviteljstvom glavnog tajnika Vijeća Europe te počasnim predsjedanjem maestra Riccarda Mutija.

Nastupala je pred eminentnom publikom britanske kraljevske obitelji, kao i pred Rogerom Mooreom, Ringom Starom, Davidom Cameronom, Borisom Johnsonom te predsjednicima i premijerima država Commonwealtha – da nabrojimo samo neke.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter