Mostarski Romeo i Julija, tako su mnogi nazvali Marinu i Samira, protagoniste romana i mjuzikla u nastajanju "Most" čiji su dijelovi u formi glazbeno-scenskog događaja upriličeni u petak navečer te pretvorili Malo rimsko kazalište u živopisnu pozornicu u znaku glazbe, plesa i recitacije.
Cijela je ta priča krenula prije nekoliko godina, a prije tri godine, taman nešto prije početka pandemije koronavirusa, u Istarskom narodnom kazalištu upriličena je prva inačica ove predstave, kada je izvedeno nekoliko songova mjuzikla u nastajanju. Sada ih je izvedeno 18, čiju glazbu potpisuje Emir Kulenović, poznati pulski odvjetnik, a autorica teksta je pulska književnica i umirovljena srednjoškolska profesorica Slavica Lončarić. Autori ovog glazbeno-scenskog događaja upriličenog u režiji Luke Mihovilovića su još i Indira Kučuk-Sorguč, Sandy Lopičić i Amir Kazić Leo, a glazbeni producent i aranžer uz Lopičića je i Alekandar Valenčić.
Tragedija Mostara, koji je ranih devedeetih bio poprište teških međuetničkih sukoba, lomi se na dvoje mladih ljudi koji su se voljeli i prije rata, koji se vole tijekom strašnih ratnih događanja i koji i nakon rata ne odustaju od svoje ljubavi. Samir i Marina su mostarski Romeo i Julija. No, ova predstava prije svega ima snažnu antiratnu komponentu, ističe važnost svih općeljudskih vrijednosti, a sama priča starog mosta u Mostaru predstavlja paradigmu svih nesretnih događanja tijekom devedesetih, te u biti prikazuje metaforički kako mostovi bi trebali značiti uvijek nešto dobro, spoj, blizinu.
Treba napomenuti da su u predstavi sudjelovali izvrsni umjetnici – kako glumački, tako i vokalni te plesni. Među njima je bilo kako dobro poznatih imena, tako i mladih umjetnika, i upravo je to najjači dio ove izvedbe. Snaga izvrsnih umjetnika i antiratna tematika, specifična za jedan grad, za jedan ambijent, ali koja se može iščitati i kao univerzalna i atemporalna bila je očito pogođena, budući da je izvedba nagrađena dugotrajnim ovacijama publike.
Neke od točaka su se posebno isticale, i pokazano je i dokazano da postoji dobar materijal, kao i sjajni protagonisti, da se to pretvori u cjelovečernji mjuzikl, što je i intencija ovoga projekta. Iako nisu sve točke bile ujednačene, svakako svi akteri zaslužuju pohvale za trud i nastup, a bilo je nekoliko zbilja sjajnih točaka, visoke kvalitete.
Uz poznate i afirmirane glumce i pjevače, kao i plesače, svakako valja pohvaliti mladu Medeu Market Sindik zbog iznenađujuće dobrih vokalnih sposobnosti, ali i pažljivo osmišljenog scenskog nastupa. Protagonisti dječjeg zbora bili su vrlo slatki, ali i dobro pripremljeni.
Posebno odabrane dijelove mjuzikla "Most" izveli su vokalni umjetnici: Vivien Galletta, Voljen Grbac, Amir Kazić Leo, Jozefina Jurišić, Branko Fućak, Medea Market Sindik, Tedi Grubica, Martina Majerle i Tom Gaebel, dječji zbor u sastavu Laura Valenčić, Leon Brčić i Tin Lekić Kulenović, uz pratnju orkestra predvođenog svestranim producentom, aranžerom i kompozitorom Aleksandrom Valenčićem.
U narativnom dijelu sudjelovali u glumci HNK-a Ivana pl. Zajca Rijeka Olivera Baljak, Petar Baljak i Lucija Brkić, a renomirana koreografkinja i primabalerina Almira Osmanović u ovoj je izvedbi je i zaplesala, te koreografirala plesni dio predstave. Uz nju su zaplesali: Alen Gotal, Vid Vugrinec, Georgie Stanciu, Lucija Kukor, Stella Marjan, Irina Lazić i George Alexandru Baldovin.
Solisti instrumentalisti su bili Branko Sterpin, Marijan Krajina i Francesco Squarcia, a dizajn vizuala i svjetla potpisuju pulski umjetnici – Matea Janković i Marko Bolković. Autori pojedinih tekstova su i još jedan poznati pulski odvjetnik - Antun Zanetti te Fahrudin Kučuk. Spomenimo i činjenicu da su Zanetti i Kulenović napisali nekoliko pjesama za Amira Kazića Lea, jednoga od autora ovoga mjuzikla i stanovnika Brtonigle.
Nakon "Mosta", još je jedan program najavljen u sklopu Pulskog kulturnog ljeta – Opera Amorosa koja će se održati u Malom rimskom kazalištu 7. rujna, čime će završiti ovogodišnja sezona ovoga programa.