Jedan je od tri hrvatska vrta perunika. Barem prema podacima dostupnim na Internetu. Proteže se na jugoistočnim padinama glagoljaškog Roča i svrstao se uz bok onom u Botaničkom vrtu Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu gdje perunike čine najveću zbirku trajnica, te onom u Donjoj Stubici. No za razliku od njih, ročki je u privatnom vlasništvu i gotovo ga trideset godina održava i razvija obitelj Greblo.
Leluja, ljeljuja, bogiša, mačinac, sabljarka, sabljić, špade, sve su to imena koja su u puku nadjenuli za ovaj cvijet hrvatskih tradicijskih vrtova koji je na prijedlog Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti proglašen hrvatskim nacionalnim cvijetom, a na tu nacionalnu odrednicu cvjetnog ročkog aduta ponosni su i u Roču gdje rado ističu da je upravo ovaj cvijet prva dama željela za inauguraciju aktualnog predsjednika države Zorana Milanovića. No kako u veljači u cijeloj Hrvatskoj nisu uspjeli nabaviti peruniku u cvatu, odlučili su se za bademovo stablo.
- Današnji izgled vrta perunika plod je gotovo tridesetogodišnjeg kontinuiranog rada, povjerila nam je Elda Greblo, idejna začetnica današnjeg ročkog cvjetnog fenomena. Prvo je zasadila nekoliko grmova perunika ispred same kuće, a onda se krenula spuštati niz jugoistočne padine. Posve spontano, perunike je željela razrijediti, počela ih je presađivati i širiti vrt. Prva tri grma perunika na današnjoj padini bila su s bijelim i žutim cvijetovima i cvjetovima boje breskve. Sadnice joj je dala susjeda, a ona ih je dobila iz Njemačke. - Razmjenjivala sam ih kasnije i s drugima, presađivala po bojama, kaže Elda kojoj su se u održavanju vrta pridružili kćerka Ines i sin Robert, ponajviše zadužen za košnju trave.
Ročki vrt perunika iz godine u godinu sve je veći. Postao je pravo brdo perunika na kojem u punoj sezoni raste oko 2.500 stabljika ove cvjetnice. Na svakoj su najmanje četiri cvjeta što znači da na oko tisuću i pol četvornih metara površine, kada su u punom cvatu cvjeta oko 10.000 cvjetova. Zasigurno ih je najmanje dvadeset i pet vrsta. Odlikuju se velikom raznolikošću, različitih su veličina, oblika i boja.
- Samonikla plava, Hrvatska perunika (Iris croatica), cvijeta ranije, već početkom travnja, a krajem travnja je u najljepšem izdanju. Također je presađujemo i održavamo i njegujemo jer je ona i simbol Roča, ima je u mnogim vrtovima diljem gradića. Ročani su oduvijek uređivali okućnice i rabotama održavali javne površine i putove. Susjedi su perunike posadili na terasastim vrtovima, ispred gradskih zidina, ali i na svojim okućnicama, priča nam Ines Greblo. Dodaje kako je uvriježeno mišljenje da su perunike samonikle i samim time nisu zahtjevne, no tome nije tako.
- Perunike su tako lijepe i raskošne jer se cijele godine o njima vodi računa. U punoj im sezoni posvetimo najmanje tri sata dnevno, sat i pol prijepodne i isto toliko popodne. Kada krenu cvjetati treba micati ocvale cvijetove jer daju težinu stabljici i nije ih lijepo vidjeti. Kosi se trava. Krajem ljeta režu sve stabljike, nekada smo znali rezati i lišće kada bi požutilo, a onda se cijele zime čiste travke unutar samog grma, nabraja Ines obiteljske cvjetne obaveze i dodaje da perunike vole osunčana mjesta, a odlično uspijevaju na kamenjaru.
Ljubav prema cvijeću obiteljska je crta, doslovce je svih zarazila. Iako će Greblovi reći da im je rascvjetali kamenjar s godinama postao hobi, njihovu predanost perunikama moglo bi se prije opisati kao način života, no povezana je i s okruženjem u koje žive. U Roču je oduvijek bio afirmativan stav prema uređenju okućnica i okoliša. U školi se o tome govorilo kada ekologija nije bilo toliko u fokusu, a djeca su čistila šumarke.
Trajnice velikih cvjetova blagog mirisa u pravilu su u raskošnom cvatu do kraja svibnja. No ove se godine sezona već primiče kraju. Uranila je i zato kraće traje. Proljetni mjeseci nisu bili naklonjeni perunikama, prvo ih je zadesila suša, pa tuča, vjetar i kiša, što zasigurno ne pogoduje tako nježnim cvjetovima no uspjele su odoljeti svim vremenskim neprilikama i još uvijek su nekim grmovima i više nego raskošne.
U ročkom vrt perunika cvjetovi su različitih boja. Greblovi kažu kako jednostavno uživaju u pogledu na rascvjetanu padinu kao i da je sam trud oko njenog uređenje svojevrsna privilegija. Vrt nema komercijalnu niti turističku svrhu no učestale su im posjete posebice početkom svibnja u vrijeme održavanja tradicijskog susreta svirača harmonika trieština. Prepoznatljivosti ročkog vrta perunika doprinio je i Glas Istre koji je u dva navrata objavio priču o neobičnom hobiju ročke obitelji. Prvi tekst, na Internetu su pročitali i franjevci iz Tomislavgrada 2013. godine i preko ročkog župnika kontaktirali ih, a Greblovi su im poklonili sadnice perunike koje već godinama rastu u vrtu franjevačkog samostana.
- Na neki način to nam nameće obavezu i odgovornost, ali daje i poticaj da ustrajemo dalje na svom cvjetnom putu. Pojedini turisti koji navrate, a obišli su gotovo cijeli svijet, zbog lokacije i pristupa smatraju naš vrt jedinstvenom cvjetnom senzacijom. Dolaze nam i učeničke ekskurzije. Tinejdžeri nam znaju reći kako imamo najljepši pogled u Hrvatskoj. Naši ročki osnovci, učenici nižih razreda, dolaze nam na terensku nastavu. Upoznali smo puno istomišljenika. Perunike su nas doista uvukle u jednu lijepu priču, povjerila nam je Ines.
Ohrabrena komentarima, nedavno je izradila novi video vrta perunika s retrospektivom zadnjih pet godina. Postavila ga je na društvene mreže i posvetila svima onima koji cijene to što oni rade i svim generacijama Rošćica i Ročana koji vole svoje mjesto, koji ga uređuju i oplemenjuju, i zbog čega je Roč danas divno mjesto za život. "Dobrim i dragim ljudima koji su Roč pohodili, koji su mudrost, znanje i prijateljstvo u njega ugradili, koji su se njemu s radošću vraćali, svima koji su ime Roča s ljubavlju u srcu po svijetu izgovarali".
Ines Greblo: Bioterapija uklanja bol, ali i potiče promjenu čovjeka
Ljubav prema životu, čovjeku, živom biću, cvijeću, senzibilna Ročanka ugradila je i u bioterapiju koju bazira na metodi Zdenka Domančića. Školovala se kod Domančića na Bledu gdje je 2009. godine prošla tečajeve, a formalno obrazovanje zaokružila pri ustanovi Program Plus u Novom Vinodolskom 2013. godine. Te se godine, kaže, dogodilo članstvo u Europskoj uniji pa su Domančiću dozvolili rad u Hrvatskoj i uskladili se s propisima EU-a.
Greblo je uvjerena da je svaki terapeut dužan konstantno raditi na edukaciji, na usavršavanju kako praktičnih primijenjenih znanja, tako i radu na sebi u ljudskom i duhovnom pogledu. U tom smislu, svaki terapeut je jedinstven te se bez obzira na završenu edukaciju upravo razlikuje po stupnju profesionalne, moralne i etičke odgovornosti prema poslu koji radi i prema ljudima s kojima dolazi u kontakt. U javnosti, kaže, ima puno prijepora oko kompatibilnosti, komplementarnosti službene i nekonvencionalne medicine. Međusobno nepovjerenje i neuvažavanje, moglo bi se reći i sukob alternative, religije i službene medicine je prisutno, iako je u osnovi svih navedenih dobrobit čovjeka u prvom planu, barem bi trebala biti.
- Uvijek sam bila sklona alternativi, svjesna da u nama postoji nešto čime si sami možemo pomoći. Prije svega o nama ovisi naše raspoloženje pa onda i zdravlje. Dugo godina nisam tome pridavala neku važnost sve dok na jednoj nacionalnoj televiziji 2008. godine nisu objavili prilog o Domančiću nakon što je pomogao Ivanu Baliću, tretmanom na daljinu izliječio mu je ozlijeđenu potkoljenicu. Pogodilo me je kada se požalio kako ne može raditi u Hrvatskoj jer ga nisu priznavali, a zaintrigiralo kada je ustvrdio da svaki čovjek ima potencijal za bioterapiju, ali ga treba razvijati. U tom trenutku u meni se nešto prelomilo. Radila sam u Kastvu, kao ravnateljica međunarodnog Kastavskog kulturnog ljeta, no sve sam ostavila i otišla na tečaj na Bled. Možda sam jedna od prvih koja je u Hrvatskoj, po njegovoj metodi, tada u hotelu Opatija, započela raditi s ljudima u javnom prostoru. Važno je da se ljudi okrenu sebi, da ne traže uzroke svojih problema izvan sebe. Bioenergija ne uklanja samo fizičke simptome bolesti nego jednostavno mijenja u pozivnom smislu ljudsku podsvijest. Sva svoja nastojanja, ambicije i želje svatko od nas treba prilagoditi mogućnostima, i tu vidim pozitivne promjene, napominje Ines.
Kaže kako ima odlična iskustva. Možda i kao početničku sreću u Opatiji ističe da se 40-godišnjaku koji je bio naručen na operaciju kamenca na žući, bioterapijom raspao kamenac i operativni zahvat više nije bio potreban.
- Sinusi, alergije, reumatoidni artritis, sve te autoimune bolesti kojih je sve više, proizlaze iz nezdravih načina ponašanja, razmišljanja i življenja. Ali ne može nam okruženje i ono što nam se nameće kao nekakav civilizacijski doseg, biti izlika da sami sebe uništimo. Mislim da je upravo to najveća vrijednost bioterapije, to što se uklanja trenutna bol, ali i potaknu u čovjeku promjene, uvjerena je Ines Greblo.