Trofej Dobroslava Elezovića

Istrijani trijumfirali na prvom međunarodnom natjecanju u rezidbi maslina 

| Autor: Hina
(Snimio Hrvoje Jelavić/Pixsell)

(Snimio Hrvoje Jelavić/Pixsell)


Prvo međunarodno natjecanje u rezidbi maslina u uzgojnom obliku polikonične vaze "Trofej Dobroslava Elezovića", na kojem je sudjelovalo 14 natjecatelja iz Istre, Dalmacije te susjedne BiH održano je u subotu na području između Biograda i Sv. Filipa i Jakova, priopćili su iz zadarske Škole rezidbe maslina.

Pobijedio je Mauricio Košuta iz Svetog Lovreča kod Poreča, drugo mjesto  osvojio je Robert Laković, koji uzgaja 8.000 stabala maslina u okolici Poreča, a treće mjesto pripalo je Anti Ragužu iz BiH.
Pobjednik Košuta je izjavio kako je polikonična vaza jedini pravilan održivi uzgojni oblik masline.
Odziv je bio  iznad očekivanja, a natjecatelji su pozakali zavidne vještine, rekao je Stjepan Dević, koji je zajedno sa Šimom Marcelićem u studenome osnovao zadarsku Školu rezidbe maslina.
 U međuvremenu je održano niz tečajeva, najprije na području Zadarske županije, a potom i diljem Dalmacije te dva tečaja u susjednoj Bosni i Hercegovini.  
 Zahvaljujući Školi rezidbe maslina iz Zadra uzgojni oblik polikonične vaze sve više poklonika ima i kod nas u Hercegovini, rekao je Raguž.
Uz pehare trojici prvoplasiranih uručene su vrijedne nagrade. Prvak je dobio produžene baterijske škare Arvipo hp37, drugoplasirani  Silki Forester teleksopsku pilu, a trećeplasirani teleskopske škare  Fiskars upx86.
 Većina sudionika natjecanja koje se održavalo u masliniku Ivana Daje Birkića na lokalitetu Gaj  između Biograda i Sv. Filipa i Jakova, već su iskusni rezači, napomenuo je Dević i dodao kako su uglavno m završili njihove tečajeve.
 Natjecatelji su za pola sata trebali orezati dva stabla. Ocjenjivalo se formiranje vrha, ravnoteža između primarnih grana, broj i raspored sekundarnih grana te usklađenost s idealnom formom polikonične vaze, odnosno opći dojam.
 Među natjecateljima pozornost je privlačila i maslinarka  Maja Cebalo, natjecateljica iz Korčule, a najmlađi sudionik bio je Vid Šunić (12) iz Zadra koji s ocem  Branimirom, brine o obiteljskim maslinicima u Rodaljicama, Lišanima i Buliću kod Benkovca. 
Prema riječima organizatora, cilj ovog natjecanja je popularizacija orezivanja u obliku polikonične vaze. Taj način rezidbe odavno se prakticira u susjednoj Italiji, posebno u Toskani,  a u posljednjih 30-ak godina i u hrvatskoj Istri. 
 U Dalmaciji se počela pomalo probijati upravo zahvaljujući entuzijastima koji su osnovali Školu razidbe maslina. Uz Devića, Marcelića i Pedišića tu su još i Toni Družijanić, Pellegrin Kurtin i Nino Longin  koji na tečajevima rezidbe dokazuju kako se orezivanjem u obliku polikonične vaze postiže bolja rodnost, ali i veća otpornost maslina na bolesti i štetnike. 
"Tkogod je probao tako oblikovati svoje masline nije požalio i na staro se više nije vraćao", poručuju organizatori i sudionici prvog međunarodnog prvesntva za "Trofej Dobroslava Elezovića".

 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter