(Foto: Press)
Kampovi koji čine skoro četvrtinu ukupnih hrvatskih smještajnih kapaciteta imaju iza sebe uspješno polugodište, no u lipnju su bili jedni od najvećih »gubitaša«. Konkretno, kako nas je izvijestila Hrvatska turistička zajednica, u dosadašnjem dijelu godine u njima je ostvaren 1.664.091 dolazak i 9.343.826 noćenja, što u odnosu na lani predstavlja rast od 1,4 posto u dolascima, dok je u noćenjima rezultat izjednačen, odnosno na razini lanjskog.
Ovogodišnji lipanj, kad je zabilježeno 549.237 dolazaka i 3.115.988 noćenja, u usporedbi s lanjskim koji je imao 562.524 dolaska i 3.488.660 noćenja, znači simboličan pad u dolascima – nešto više od dva posto, ali je zato znatno bilo skraćeno vrijeme boravka te je u tom dijelu zabilježen pad veći od deset posto.
Zanimljivo, iako su lanjske brojke veće, ove je godine značajno porastao udio noćenja u kampovima u odnosu na svekupunost hrvatskog turizma. Lani je u lipnju udio bio 21,84 posto, da bi ovogodišnjeg lipnja to iznosilo – 23,08 posto.
No, stanje u kampovima se značajno oporavlja tijekom srpnja, uostalom uz kolovoz to je razdoblje kad se u kampovima ostvaruje najveći dio prometa. Manjkove u lipnju se pojašnjava kao i u ostalim segmentima smještaja – blagdanima u svibnju.
Ono što se kod kamping poslovanja u prvih šest mjeseci primjećuje su dobre brojke u za njih netipičnim mjesecima, posebno u ožujku, kad je rast bio dvoznamenkast. No, riječ je o malim osnovicama, kao i o činjenici da je Uskrs bio u ožujku.
Gledano po destinacijama s najvećim brojem dolazaka i noćenja, kao i u većini drugih turističkih parametara, dominira – Istra. Na top 10 najposjećenijih mjesta, sedamdeset posto ih je iz Istre.
Dijelom i zbog toga, prije nekoliko dana u Novigradu je održan sastanak ministra Tončija Glavine te nedavno promovirane državne tajnice u tom ministarstvu Monike Udovičić s predstavnicima Kamping udruženja Hrvatske čije je sjedište u Poreču.
– Glavna tema sastanka bilo je aktualno stanje i izazovi kamping industrije u Hrvatskoj. Na sastanku su razmotrena ključna pitanja koja utječu na kamping industriju, uključujući zakonodavne promjene, infrastrukturne potrebe te strategije za poboljšanje konkurentnosti sektora, kao i razvojni izazovi i tekući problemi sektora.
Ministar je upoznat s kontinuiranim napretkom u kvaliteti hrvatskog kampinga te odličnom pozicijom na kamping karti Europe, istaknuo nam je Adriano Palman, direktor KUH-a.
Ministar Glavina je tom prigodom istaknuo važnost kamping sektora za hrvatski turizam te izrazio punu podršku Ministarstva turizma i sporta RH u rješavanju aktualnih izazova i unapređenju poslovanja.
– Sastanak je zaključen dogovorom o daljnjoj suradnji i zajedničkim naporima u ostvarivanju ciljeva kamping industrije i hrvatskog turizma općenito, uz posebnu pozornost na tekuće izazove i problematiku, ali i održivost, inovacije u sektoru i investicije. KUH će i dalje nastaviti aktivno sudjelovati u oblikovanju politika i promicanju kamping turizma RH te promociji kampinga, zaključio je Palman.
Bez obzira na lipanj, prema aktualnim ekološkim prognozama, ulaganje u kampove donosi siguran povrat. S obzirom na globalno zatopljenje, oni će širiti sezonu i na proljetne i jesenske mjesece, a sve su izraženije i pojave da u kampovima s cjelogodišnjim poslovanjem ima dosta Britanaca i Skandinavaca koji čitave godine žive u njima.
Nije dakako riječ o šatorima, nego o luksuznim kamperima, a čini se da im je i računica vrlo jednostavna. S obzirom na to da se i u tom slučaju dominantno radi o umirovljenicima – skupo se iznajmi stan u domovini, tako da nakon plaćanja godišnjeg paušala u hrvatskim kampovima ostaje i pristojna razlika za »život«.
Sasvim sigurno, smjer je to koji će nastaviti rasti tako da će i u tom slučaju bogato opremljeni cjelogodišnji hrvatski kampovi itekako profitirati.
Destinacija Noćenja Dolasci
Rovinj 313.489 42.781
Funtana 235.352 37.020
Vrsar 203.093 26.171
Tar 185.103 28.306
Medulin 135.996 24.878
Novalja 126.079 17.925
Umag 115.675 24.419
Mali Lošinj 110.185 17.011
Nin 100.498 14.647
Fažana 97.759 15.409