(Hina/EPA)
Iran i Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) objavili su u subotu spremnost riješiti preostala pitanja "pragmatičnim" pristupom, u nadi da će obnoviti nuklearni sporazum iz 2015., rekao je u Teheranu glavni direktor agencije Rafael Grossi, prenose agencije.
"Odlučili smo razmotriti pitanja na pragmatičian način (...) temeljito, s jasnom nakanom da postignemo rezultat", rekao je Grossi na konferenciji za novinare koju je održao s direktorom iranskog nuklearnog programa Mohamadom Eslamijem, javlja France preesse.
Preostala pitanja trebala bi biti riješena do kraja lipnja, rekao je Eslami.
Tehran je pristao "predočiti IAEA-i dokumente kako bi riješio preostala pitanja", rekao je.
Tehran i Washington neizravno su pregovarali više od 11 mjeseci u Beču kako bi obnovili nuklearni sporazum iz 2015. sklopljen između Irana i šest svjetskih sila iz kojeg se bivši američki predsjednik Donald Trump jednostrano povukao 2018. te obnovio sankcije Iranu koji je zatim i sam postupno prestao poštivati neke odredbe ugovora.
U zamjenu za ukidanje ekonomskih sankcija sporazum iz 2015. ograničava Iranu obogaćivanje uranija kako bi se tu zemlju onemogućilo da razvije materijal za nuklearno oružje.
Sve strane uključene u razgovore u sjedištu IAEA-e u Beču žele postići da se Teheran i Washington obvežu ponovno na puno poštivanje nuklearnog sporazuma i navode da je dogovor sada blizu.
Glavno neriješeno pitanje je nuklearni materijal koji Iran nije prijavio, a tragovi su pronađeni na nekoliko doduše starih, ali neprijavljenih postrojenja.
"Ako se ne riješe ta (preostala) pitanja, napori da se obnovi JCPOA (Zajednički cjelovit akcijski plan, engl. Joint Comprehensive Plan of Action) neće biti mogući", rekao je Grossi rabeći službeni naziv nuklearnog sporazuma iz 2015.
Grossi je razgovarao i s iranskim šefom diplomacije prije povrataka u Beč.
IAEA je opetovano prijavljivala da Iran nije ponudio zadovoljavajuća objašnjenja o tragovima prerađenog uranija niti je tu preradu prijavio agenciji.