zbog trumpovih izjava

Francuski proizvođač čelika traži od EU-a zaštitu od prekomjernog uvoza

| Autor: Hina
(Reuters)

(Reuters)


Europska unija mora intervenirati ako SAD uvede 25-postotne carine na uvoz čelika kako europsko tržište ne bi ponovo zapljusnuo val jeftinog uvoza, upozorio je francuski proizvođač Aperam.

Upozorenje francuske tvrtke naglašava strahovanja europskih proizvođača da će, ako SAD uvede carine, tržište EU-a iznova preplaviti jeftini čelik, kao i 2018., za prvog mandata Donalda Trumpa u Bijeloj kući.

Multinacionalni rudarski div ArcelorMittal pozvao je EU već prošli tjedan da pojača zaštitu. Aperam je do 2011. godine poslovao u sklopu grupe, a obitelj Mittal i dalje je najveći dioničar obje kompanije, s udjelima od po približno 40 posto, podsjeća Reuters.

EU je već 2018. godine uveo zaštitne mjere, ograničivši obujam uvoza čelika koji ne podliježe carinama kako bi spriječio skok isporuka nakon što je SAD carinama de facto zatvorio domaće tržište.

Bivši američki predsjednik Joe Biden naknadno je sklopio sporazume s Britanijom, EU-om i Japanom o bescarinskim kvotama.

Prema pravilima Svjetske trgovinske organizacije (WTO), zaštitne mjere mogu biti na snazi najviše osam godina, što znači da će mjere EU-a isteći sredinom 2026. godine.

Izvršni potpredsjednik Europske komisije za prosperitet i industrijsku strategiju Stephane Sejourne rekao je u prosincu da će razmotriti mogućnosti njihovog produljenja u sklopu općeg plana zaštite sektora u fazi dekarbonizacije.

"Upravljamo posljedicama 25-postotnih carina još od 2018. godine, blisko surađujući s našim kupcima kako bismo pronašli prihvatljiva rješenja za obje strane", rekao je Reutersu glasnogovornik Aperama, koji proizvodi nehrđajući i specijalni čelik i legure, aludirajući na važeće američke carine.

"Isto tako očekujemo da će, ako se izvoz iz trećih zemalja u SAD preusmjeri na europsko tržište, Europska komisija odmah poduzeti odgovarajuće mjere kako bi zaštitila interese domaćih proizvođača čelika, kao što je učinila 2018. godine", kazao je glasnogovornik francuske tvrtke.

U utorak EU je poručio da će na najavljene američke carine odgovoriti "čvrstim i razmjernim protumjerama".

EU će ovog proljeća predstaviti "Akcijski plan za čelik i metale" koji bi trebao pojednostaviti ili odgoditi određene propise Zelenog dogovora, uz istodobnu obavezu poštivanja klimatskih ciljeva EU-a i regulaciju uvoza putem kvota.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter