(NABU)
Nacionalni antikorupcijski ured Ukrajine (NABU) i Specijalizirano antikorupcijsko tužiteljstvo (SAPO) razotkrili su veliku korupcijsku aferu povezanu s nabavom hrane za Oružane snage Ukrajine tijekom ruske invazije na tu zemlju, piše HRT.
Prema rezultatima istrage, osumnjičeni su bivši šef jednog odjela u ukrajinskom ministarstvu obrane, vlasnik povezanih dobavljačkih tvrtki, dvojica direktora tih tvrtki te još jedna fizička osoba.
Njihova djela okvalificirana su prema Kaznenom zakonu Ukrajine kao pronevjera (članak 191., stavak 5), pokušaj pronevjere (članak 15., stavak 2 i članak 191., stavak 5) te pranje novca (članak 209., stavak 3).
Tijekom 2022. i 2023. godine ministarstvo obrane koristilo je sustav "prehrambenih paketa" koji su uključivali katalog s 409 artikala. Međutim, osnovne namirnice poput mesa, povrća, žitarica i vode činile su samo 10 % ponude. Većina ostalih proizvoda – poput začina, želatine i bobičastog voća – rijetko se naručivala.
Cijene paketa temeljile su se na prosječnoj cijeni svih artikala iz kataloga, što je omogućilo manipulaciju: cijene popularnih proizvoda umjetno su povećavane, dok su rijetko korišteni proizvodi imali snižene cijene.
Na prvi pogled nije bilo nepravilnosti jer je ukupna cijena paketa ostajala ista, ali su, primjerice, krumpiri – isporučeni u tisućama tona – plaćani po pretjeranim cijenama, dok su trešnje i marelice zimi imale gotovo simboličnu vrijednost.
Između kolovoza i prosinca 2022., dvije povezane dobavljačke tvrtke ostvarile su nezakonitu dobit veću od 733 milijuna ukrajinskih hrivnji (oko 16,2 milijuna eura), što je potvrđeno neovisnim vještačenjem.
Dio tih sredstava poslije je preusmjeren pod krinkom isplate dividendi i financijske pomoći povezanim tvrtkama.
Prema sumnjama istražitelja, dio tog novca iskorišten je za kupnju hotela u Hrvatskoj i drugih nekretnina.
U realizaciji tog plana sudjelovao je i visoki dužnosnik ministarstva obrane koji je, svjesno zanemarujući neuobičajene cijene u katalogu, potpisivao ugovore s dobavljačima.
Nakon što su početkom 2023. pokrenute predistražne radnje, a mediji objavili podatke o nabavi jaja po cijeni od 17 hrivnji po komadu, cijene 11 ključnih prehrambenih artikala snižene su.
Time je spriječena dodatna šteta za državni proračun u iznosu od 788 milijuna hrivnji (oko 17,4 milijuna eura).
NABU i SAPO predložili su mjere za zatvaranje pravnih praznina koje su omogućile ovu prijevaru, a ministarstvo obrane prihvatilo je određene reforme i pilot-projekte.