(Hina/EPA)
Kina je u utorak navela da je "otvorena" za dolazak EU promatrača u Xinjiang, dan nakon zahtjeva se odobri pristup tom području u kojemu Peking, prema navodima aktivista za ljudska prava, provodi represiju nad muslimanima.
Europski čelnici zatražili su na sastanku putem videokonferencije u ponedjeljak od Kine prihvat "neovisnih promatrača” u kinesku pokrajinu Xinjiang, gdje Peking masovno zatvara u kampove za „preodgoj” pripadnike ujgurske muslimanske manjine.
„Ponavljamo našu zabrinutost zbog kineskog tretmana manjina u Xinjiangu i na Tibetu, kao i u pogledu sudbine aktivista za zaštitu ljudskih prava i novinara”, rekao je predsjednik Europskog vijeća Charles Michel.
Taj teritorij, dugo na meti atentata koje se pripisuju članovima ujugurske manjine, Peking godinama vodi čvrstom rukom u ime borbe protiv terorizma.
Više od milijun ljudi je sada ili je bilo zatvoreno u "kampovima za preodgoj", prema podacima organizacija za zaštitu ljudskih prava i Sjedinjenih Država.
Kina tvrdi da se radi o "centrima za stručno osposobljavanje" koji pomažu stanovnicima da pronađe zaposlenje i da ih udalji od iskušenja vjerskog ekstremizma.
Pojačava se međunarodni pritisak, koji predvode Sjedinjene Države, i predsjednik Europskog vijeća Charles Michel je u ponedjeljak ponudio Pekingu slanje "međunarodnih promatrača" u Xinjang kako bi utvrdili stanje na terenu.
"Uvijek smo bili skloni da naši strani prijatelji, među kojima je i Europska unija, dođu posjetiti Xinjiang", reagirao je u utorak Wang Wenbin, glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova.
"Kina prihvaća taj zahtjev i spremna je poduzeti potrebne korake. Sada je na potezu Europska unija", izjavio je on na redovnoj konferenciji za novinare.
Peking je odbacivao dosadašnje pozive na slobodan pristup Xinjiangu i glasnogovornik nije precizirao pod kojim uvjetima bi europski promatrači mogli doći u posjet.
"Na licu mjesta oni će moći utvrditi stvarno stanje, za razliku od glasina i pristranih izvješća koje su neki pomno smislili", nastavio je Wang Wenbin.
"Ali moram naglasiti da se protivimo svakoj istrazi koja se temelji na pretpostavci krivnje", dodao je.
Kina je u prosincu pozvala njemačkog nogometaša Mesuta Oezila u posjet Xinjiangu, nakon što je on oštro osudio politiku Pekinga prema ujgurskim muslimanima.
Sjedinjene Države su najavile u ponedjeljak da će blokirati uvoz niza roba iz tog područja gdje optužuju kineske vlasti da provode "prislini rad".
Wang Wenbin je u utorak odbacio te "izmišljene optužbe".